Politické strany a prosazování udržitelného rozvoje aneb Jak si představují zástupci politických stran udržitelnou budoucnost České republiky?
Datum konání: úterý 5. září 2017 od 16.00 do 19.00 hodin Místo konání: budova ČSVTS místnost č. 319, Novotného lávka 5, Praha 1
Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ) ve spolupráci s koalicí platforem nevládních organizací Měj se k světu a asociací nevládních organizací Zelený kruh pořádá předvolební diskusi s představiteli politických stran, kandidujících v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Byli pozváni zástupci následujících devíti politických stran: ANO 2011, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, Piráti, STAN, TOP09, Zelení.
Na úvod kolegové ze Zeleného kruhu představí svou analýzu přístupu vlády a parlamentu k ekologické politice v tomto volebním období a klíčové otázky k řešení pro příští vládu.
Následně se budeme politiků ptát, zda podporují směřování ČR k udržitelnému rozvoji pomocí Strategického rámce Česká republika 2030, přijatého vládou ČR, anebo zda by chtěli jít jinou cestou. Aby nebyla diskuse jen v obecné rovině, budeme se zajímat, co jejich strany již udělaly pro udržitelný rozvoj, v souvislosti s klimatickými změnami nás bude zajímat, jaká opatření navrhují k zmírňování těchto změn a jaká k nezbytnému přizpůsobení se jim a budeme se ptát také, které z Cílů udržitelného rozvoje OSN považuje jejich strana za nejdůležitější. Důležitý pro nás bude také postoj politických stran k účasti veřejnosti na rozhodovacích a strategických procesech.
Diskusi bude moderovat moderátor a herec Petr Vacek a jednotlivé strany budou v panelu reprezentovat:
Piráti – Dana Balcarová – garantka programu pro životní prostředí
STAN – Jan Farský – poslanec, lídr kandidátky STAN v Praze
TOP09 – Michal Kučera – předseda poslaneckého klubu TOP09
Zelení – Petr Kutílek – místopředseda strany Zelení
Zástupci dalších pozvaných stran jsou doposud v jednání (aktuální složení panelu hledejte na www.stuz.cz).
Na tuto diskusi bude navazovat od 18.30 v Kině Pilotů (Donská 19, Praha 10, zastávka Krymská) na Praze 10 akce našich kolegů z Transparency International ČR, týkající se strategií v politických kampaních, na kterou jsou všichni taktéž zváni. Komponovaný večer začne debatou s Josefem Šlerkou (NFNZ), Erikem Bestem (FleetSheet) a Petrem Vymětalem (VŠEM) o proměnách politických přesvědčovacích strategií v posledních letech. A po debatě se můžete těšit z potravy pro tělo i ducha: pohoštění si můžete vychutnat při sledování amerického politického dramatu Den zrady (Ides of March, 2011). Moderuje David Ondráčka (TI-ČR.)
zaCHRAŇTE STODOLY aneb Oslava hlíny - oslava života
... seznámit se, pochopit, tvořit, bavit se
Datum konání: 8. – 9. 9. 2017, start vždy v 10:00 hodin u Vlastimila Kohoutka Místo konání:Stodola u č. p. 12, Hrubá Vrbka
Filozofie projektu: Cílem je oživení tradičních technologií, které mohou zachránit ojedinělý soubor podélně průjezdných stodol při záhumenních cestách, tvořících jedinečný vstup do tradiční horňácké obce Hrubá Vrbka, pro zachování kulturně historického dědictví dalším generacím.
Program:
tradiční zpracování hliněné omítkové směsi z místních surovin
omítání fasády pod vedením zkušených lektorů
tvoření s hlínou pro děti základních a mateřských škol
vyrob si svou nepálenou cihlu (pro malé i velké)
výstava obrazů pozvaných umělců
besedy o hliněných stavbách u nás a ve světě
soutěž o nejkratší sukni na lešení (pro ženy i muže)
Datum konání: středa 13. září 2017, 17.00 hodin Místo konání:Kavárna co hledá jméno, Stroupežnického 10, Praha 5
Základy Evropské unie vzešly z trosek, které po sobě zanechala 2. světová válka. Po bezmála šedesáti letech fungování se EU dostala na rozcestí. Její struktura a postupy neodpovídají reálným potřebám obyvatel EU a demokratický deficit znemožňuje další integraci. Zbytnělá role exekutivy, absence veřejné kontroly a reálného dialogu s občany dovedly EU do krize. Lze tuto krizi překonat? Na tuto otázku se pokusí odpovědět seminář.
Na semináři vystoupí:
Michael Hauser - filosof
Alena Krempaská - politoložka a aktivistka z Bratislavy
Datum zahájení: 9. 10. 2017 od 17:00 do 20:00 hod. Místo zahájení: Karlínské náměstí nebo za deštivého počasí v Domu dětí a mládeže Spektrum, Karlínské nám. 7, Praha 8
Doprovodný program:
vernisáž výstavy
blešák
promítání filmu
férové dobroty a další
Výstava bude také ke zhlédnutí:
Náměstí Dr. Václava Holého
Promenáda u metra Ládví
Výstava potrvá: od 9. do 14. 10. 2017
Výstava na stromech je celorepublikový happening, který se koná během Týdne důstojné práce a upozorňuje na ožehavá témata naší každodenní spotřeby. Letos proběhne třetí ročník se zaměřením na podmínky pěstování banánů. Přiblíží pracovní podmínky pěstitelů banánů ze zemí globálního Jihu.
Akce se koná pod záštitou zástupce starosty MČ Praha 8 Petra Vilguse.
Hosty budou autoři knihy Ilona Švihlíková a Konstantinos Tsivos
Datum konání: úterý 10.10. 2017 v 18:00 hod. Místo konání:Knihkupectví Serius, Mírové náměstí 11, Jablonec nad Nisou
Kniha Řecká tragédie odhaluje skutečné kořeny dluhové krize v Řecku. Vychází z historického, ekonomického a politického pozadí řeckého vývoje a řeckou krizi v mrazivé analýze ukazuje jako jeden z důsledků mocenského soupeření v Evropské unii. Kriticky zkoumá neblahou roli, kterou sehrává dnešní Německo, a demonstruje antidemokratické praktiky některých lídrů Evropy i jednotlivých států. Je to jiný, zasvěcený a dramatický obraz evropské politiky a ekonomiky, než jaký běžně prezentují média.
Patří nerostné bohatství a voda všem občanům: Lithium - stihne ho osud ostatních darů přírody?
Datum konání: 12. října 2017 od 17:00 hod. Místo konání: zasedací místnost Domu odborových svazů, náměstí Winstona Churchilla, Praha 3 (vstup hlavním vchodem, v přízemí)
Moderátor: Lubomír Ledl
Panelisté:
Milan Neubert - fyzik a ekonom
Jaroslav Borka - poslanec PSP ČR za Karlovarský kraj
Životní podmínky a různé typy příležitostí, které lidé ve svém životě využívají, jsou v prostoru rozmístěny nerovnoměrně. Dochází tak k prostorové diferenciaci životní úrovně, k posilování některých regionů a oslabování až marginalizaci jiných lokalit. Územní nerovnosti ovlivňují migrační procesy i fungování lokálních komunit. Témata týkající se prostorové diferenciace životních podmínek se stávají důležitou součástí veřejné debaty v Česku, zejména v souvislosti s problematikou rezidenční segregace, polarizace území a nejnověji též v souvislosti s diskusí o vylidňování části venkova.
Objevuje se řada otázek i více či méně důkladně podložených odpovědí: Vylidňuje se český venkov? Snižuje se „životaschopnost“ venkovských obcí? Přibývají sociálně vyloučené lokality na venkově? Polarizuje se území Česka stále silněji?
Konference se bude zabývat otázkami spojenými s tématy územních a prostorových nerovností, diferenciací životních podmínek na venkově i ve městech a životem v periferních oblastech a bude usilovat o identifikaci klíčových výzev a rizik pro periferní území. Příspěvky se budou věnovat zejména následujícím tématům:
Územní diferenciace, typy a vzorce prostorových nerovností, dynamika prostorové polarizace
Demografický vývoj různých typů území a možná rizika s ním spojená
Životní úroveň a kvalita života ve venkovských oblastech
Různé sociální skupiny na venkově, vazby k rezidenčnímu prostředí a fungování lokálních komunit
Rezidenční prostředí jako zdroj sociálních nerovností a různých forem znevýhodnění
Chudoba a riziko sociálního vyloučení ve venkovském prostředí
Součástí konference bude představení výsledků výzkumného projektu Sociálně prostorové znevýhodnění obyvatel periferních venkovských oblastí, realizované v Sociologickém ústavu AV ČR.
Jednání na konferenci budou probíhat paralelně v české a anglické sekci. Součástí anglické sekce budou rovněž příspěvky věnující se situaci v zahraničí.
Úvodní přednášku s názvem "Post-industrial and post-relevant? A conceptual exploration of future rural population trends" pronese prof. Lászlo Kulcsár z Penn State University v USA.
Program konference bude zveřejněn v průběhu září. Aktualizované informace budou k dispozici na webových stránkách sociologického ústavu: www.soc.cas.cz. Účast na konferenci je bezplatná.
Dům knihy Ostrava zve na besedu a autogramiádu knihy Řecká tragédie, hosty jsou
Ilona Švihlíková a Konstantinos Tsivos
Datum konání: středa 18. 10. 2017 od 16:00 do 17:00 hod. Místo konání:Dům knihy, Smetanovo náměstí 222/8, Ostrava
Ilona Švihlíková je známá česká ekonomka, jejímž hlavním oborem jsou mezinárodní ekonomické vztahy, různé aspekty globalizace, měnové otázky, energetická bezpečnost a obecně souvislosti mezi ekonomikou a politikou. Konstantinos Tsivos zase vyučuje v Ústavu řeckých a latinských studií při Univerzitě Karlově. Odhalte s nimi skutečné kořeny dluhové řecké krize.
Rezervujte si prosím místo tel. 607 082 029 nebo na webových stránkách www.knihcentrum-ostrava.cz/rezervace a dostavte se včas! Patnáct minut před začátkem akce nevyužité rezervace propadají.
Ekumenická akademie s podporou Nadace Rosy Luxemburgové pořádá mezinárodní konferenci a filmové diskusní večery u příležitosti 100. výročí Ruské revoluce 1917
Říjnová revoluce v dějinách a současnosti
Datum konání: 26. – 29. 10.2017 Místo konání:Studentská Hybernská, Hybernská 4, Praha 1
Říjnová revoluce ukázala, že je možná základní společenská proměna, zahrnující všechny oblasti života. Proti očekávání se podařilo pro vizi spravedlivé společnosti získat chudé v málo rozvinutém Rusku. Důsledky této násilné proměny byly ambivalentní ale i přes to se vyčerpala přitažlivá síla komunistické vize až někdy v sedmdesátých letech dvacátého století, když zklamaly různé pokusy reformovat autoritářský systém.
Kapitalismus reagoval na konkurenci reálně existujícího socialismu úspěšným modelem sociálního tržního hospodářství. Nedostatek svobody a malá ekonomická efektivita podkopaly zbytky loajality obyvatel Východu a vedly k rychlému zhroucení na konci osmdesátých let.
Rychle se ukázalo, že sociální komponenta představovala pro kapitalismus jen vynucený ústupek a všude, kde to je možné, se prosazuje logika zisku proti potřebám lidí a ochraně přírody. A tak potkáváme rostoucí nerovnost, konflikty o zdroje, vynucenou migraci a zrychlenou destrukci přírody. Podobně volné spojení má kapitalismus s demokracií a jak vidíme na dnešní erozi demokracie ve prospěch vlády oligarchů prostřednictvím manipulativního populismu.
Naproti tomu nám chybí mobilizující vize pozitivní proměny společnosti. Nemáme dostatečné politické nástroje, které by potlačily nadvládu soukromých zájmů nad obecným blahem a ochranou přírody. Také nejsou na dohled silní političtí aktéři, kteří by dokázali zastavit třídní boj shora.
Samozřejmě existují velmi mnohé intelektuální, politické a praktické iniciativy, které na jmenované problémy reagují a na různých úrovních podporují alternativy. Většina z nich je tím nebo oním způsobem spojena s levicovou tradicí, ale roztříštěnost těchto snah a hnutí omezuje jejich účinnost.
Co znamená si v takové situaci připomínat Říjnovou revoluci? Jaká poučení si lze vzít z úspěchů i selhání revoluce pro dnešní zápasy?
Panel 1 – Historie a současnost
13.00 - 13.30 „Revoluce na periferii. Proč právě Rusko?“
Veronika Sušová-Salminen, historička
13.30 – 14.00 Recepce Říjnové revoluce v Československu (tbc)
14.00 – 14.30 Říjnová revoluce a současná levice v Rusku
Mariana Simakova, aktivistka a výzkumnice, OpenLeft.ru
14.30 – 15.00 Diskuse
15.00 – 15.30 Přestávka
Panel 2 – Reflexe revoluce
15.30 – 16.00 Rosa Luxemburgová – Kritika revoluce
Holger Politt, Nadace Rosy Luxemburgové
16.00 – 16.30 Slovenská republika rad
Matej Pinter, časopis POLEblog.sk
16.30 – 17.00 Sovětské umění a kultura dvacátých let
Dominik Forman, skupina Radikální realismus
Moderátor: Jan Májíček, Ekumenická akademie
17.30 - 18.30 Neformální rozhovory, občerstvení
Den druhý: pátek 27. 10. 2017
Přítomnost
9.15 Úvod
Jan Májíček, Ekumenická akademie
Workshopy
9.30 - 11.00 Sověty a elektrifikace aktuálně
Ekonomická demokracie
Vstupní impulz: Ota Bureš
Průmysl 4.0
vstupní impulz: Tomáš Tožička
11.00 – 11.15 Přestávka
11.15 – 12.45 Dekret o míru aktuálně
Geopolitické změny, mezinárodní právo
Vstupní impulz: (tbc)
Obchod se zbraněmi
Vstupní impulz: Hana Svačinková a Peter Tkáč, Nesehnutí, kampaň Zbraně nebo lidská práva?
13.00 – 14.00 Oběd
14.00 – 15.30 Dekret o půdě a emancipace žen aktuálně
Ochrana půdy, potravinová suverenita, ekologická a lokální produkce nebo agrokoncerny
Vstupní impulz: Jan Valeška, zemědělský odborník
Emancipace žen: od minulosti po dnešek
Vstupní impulz: Soňa Tichá, Socialistická Solidarita
15.30 – 15.45 Přestávka
15.45 – 16.45 Utopie dnes
Michael Hauser, filozof, SOK
Iva Hammerbauerová, aktivistka, Socialistická Solidarita (tbc)
Datum konání: 5. 11. 2017 od 14:00 do 15:30 hod. Místo konání:Paví vrch, Santoška – Praha 5 Sraz:Sportovní areál DTJ Santoška, Xaveriova 7, Praha 5 v 13:45 hod.
Soutěže o ceny:
O nejhezčího draka (1. – 5. místo)
O draka, který letěl nejvýš (1. – 3. místo)
O draka, který se udržel ve vzduchu alespoň 30 minut
Prodejní akce českých výrobců textilu, oděvů, hraček, kosmetiky, šperků a domácích potřeb
Datum konání: středa 8. 11. 2017 od 11:00 do 17:00 hod. Místo konání:budova SČMVD - velká jednací místnost ve 3. patře budovy (vchod z Jindřišské ulice), Václavské nám. 21, Praha 1
Zastoupená výrobní družstva a jejich nabídka:
MODELA Pardubice - Dámské šaty, sukně, halenky, kalhoty, kabátky a šálky.
STYL Plzeň - Dámské a pánské softshellové bundy, dámské tepláky, legíny, trika, pánské trenky, nákupní skládací tašky.
VKUS Klatovy - Pánská pyžama a trenýrky, dámské noční košile a halenky.
Datum konání: 10.12. 2017 v 19:00 hod. Místo konání:Divadlo na Vinohradech, nám. Míru 7, Praha 2
Účinkují:
umělecký soubor Bílá holubice
ostravský bard Jarek Nohavica
varšavský hudebník Robert Kusmierski
Vstupenky v ceně od 400,- Kč je možno zakoupit v pokladně Divadla na Vinohradech, a to i on-line. Těším se na vaši návštěvu a přeji příjemný zážitek. Za umělecký soubor Bílá holubice Xenie Kaduchová (ředitelka)
Nadace Rosy Luxemburgové ve spolupráci s Klubem zastupitelů KSČM Hlavního města Prahy a Společností pro evropský dialog zvou na
zahraničněpolitické kolokvium Evropa po volbách
Datum konání: 11.12. 2017 od 9:00 do 21:00 hod. Místo konání: Radniční klub, Staroměstská radnice, Staroměstské náměstí 1/3, Praha 1 Jednací jazyky: čeština a němčina (simultánní tlumočení)
Program:
9:00-9:30 Registrace
9:30-10:00 Zahájení
Dr. Detlef Nakath, člen předsednictva Nadace Rosy Luxemburgové (RLS) Dr. Joanna Gwiazdecka, ředitelka pražské kanceláře RLS
10:00-12:00 Panelová diskuse 1
Moderátorka: Dr. Joanna Gwiazdecka
Dr. Hans Modrow, Die LINKE, předseda stranické rady starších K výsledkům voleb do Spolkového sněmu 2017
Ing. Jiři Dolejš, KSČM, poslanec parlamentu České republiky Situace v Česku po parlamentních volbách 2017
Dr. Vladimír Handl, Katedra německých a rakouských studií, Institut mezinárodních studií, fakulta sociálních věd Karlovy univerzity K česko-německým vztahům po volbách
Heiko Kosel, Die LINKE, člen Zemského sněmu v Sasku K výsledkům voleb do Spolkového sněmu ve východním Sasku
12:00-13:00 Přestávka na oběd
13:00-15:30 Panelová diskuse 2
Moderátor: Gerd-Rüdiger Stephan, zástupce ředitele RLS
Richard Pitterle, Die LINKE, emeritní člen Spolkového sněmu, člen Česko-německého diskusního fóra Levicové perspektivy po německých volbách
Apolena Rychlíková, politoložka, publicistka, dokumentaristka Volební preference mladších generací
Jiří Málek, předseda spolku Společnost pro evropský dialog, člen předsednictva časopisu Transform Hodnocení voleb a další možnosti vývoje v Česku
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského připomíná 100. výročí vzniku Československa výstavami
"Nová škola v nové republice" a "Tady nová republika"
Datum konání: od 1. 2. 2018 do 31. 12. 2018 od 10:00 do 17:00 hod. (kromě pondělí, kdy je zavřeno) Místo konání:Národní pedagogické muzeum, Valdštejnská 160/18, Praha 1
Výstavy přibližují školství meziválečné československé republiky v jeho celé šíři (vč. rozvoje slovenského a podkarpatoruského školství), včetně měnícího se postavení učitele a vztahu k novému státnímu útvaru. Více podrobností naleznete zde.
Spojenectví práce a solidarity zve na seminář z řady Hledání další cesty:
Pohled progresívní levice
Datum konání: čtvrtek 1. února 2018 od 17:30 hod. Místo konání: zasedací místnost Domu odborových svazů, náměstí Winstona Churchilla, Praha 3 (vstup hlavním vchodem, v přízemí) Vstupné: dobrovolné na úhradu nájmu sálu
Moderuje: RNDr. Mirek Prokeš
mluvčí SPaS, člen Mezinárodní rady Světového sociálního fóra
Panelistka: Dr. Ing. Kateřina Konečná
poslankyně Evropského parlamentu (GUE/NGL)
Oddělení morální a politické filosofie a Centrum globálních studií Filosofického ústavu Akademie věd ČR při příležitosti 100. výročí založení Československa zvou na seminář
Idea československé státnosti - Historické konflikty, podstata založení Československa a jeho mezinárodní odkaz
Datum konání: pondělí 19. února 2018 od 16:00 hod. Místo konání: hlavní budova Akademie věd ČR sál č. 108, Národní 3, Praha 1 Zahájení a moderace: Marek Hrubec Úvodní příspěvek: Pavel Baran, místopředseda AV ČR
Přednášející jsou přední znalci daného tématu
Miroslav Pauza - Světový válečný konflikt a Československá republika v obnovené Evropě
Miloslav Bednář - Smysl české státní ideje a zrodu Československé republiky jako výraz globálního duchovního a politického konfliktu
Přednášky se zaměří na významné otázky, které jsou spojeny s výročím vzniku Československé republiky (1918): Jaké bylo mezinárodní konfliktní prostředí, v němž a z něhož nový stát vznikl? Jaká byla jeho vlastní sebeinterpretace v konfrontaci s fakty? Existovala v dané situaci nějaká státoprávní a společenská alternativa? V jakém smyslu může dnešní Česká republika navázat na odkaz někdejšího Československa? Jaký je smysl české státnosti v pozici mezi Západem a Východem?
Výstava představuje formou originálních archiválií a dalších unikátních předmětů zlomové okamžiky ve vývoji českého státu od 10. století do současnosti. Návštěvníci mohou zhlédnout pohřební insignie Přemysla Otakara II., obdivovat se originálům svazků zemských desek pražských, brněnských, olomouckých a opavských. Po delší době je opět vystavena v originále tzv. Zlatá bula sicilská, zlatá bula českého krále a císaře Svaté říše římské národa německého Karla IV. či Rudolfův majestát pro evangelické stavy. Obdobně hodnotné exponáty pak dokumentují zlomové okamžiky vývoje českých zemí až do současnosti, a to včetně washingtonské deklarace a dalších dokumentů českých panovníků a významných osobností.
Společnost pro evropský dialog z.s., s podporou Transform!europe, Regionální skupina Klubu společenských věd a Brněnská pobočka Masarykovy demokratické akademie vás zvou na diskusní setkání s tématem
Poučení z krizového vývoje řecké společnosti - limity radikálně levicového vládnutí v podmínkách neoliberálního kapitalismu
Datum konání: pondělí 22. března 2018 od 15:00 hod. Místo konání: Křenová 67 (zasedací místnost č. 412, 3. patro), Brno
Řecký vývoj v posledních letech ukázal limity uplatnění levicové vlády v neoliberální Evropě. Cílem není pouze seznámení se situací ve "vzdálené" zemi, ale především hodnocení reálných šancí levice v současné Evropě a posouzení faktorů, které by mohly a měly být uvažovány i v souvislosti s nadcházejícími evropskými volbami 2019, vč. toho, jaké poučení z řeckého vývoje je možno promítnout i do české politické reality.
Program:
Úvodní vystoupení – Haris Golemis, vědecký a strategický poradce Transform!europe, dlouholetý řecký radikálně levicový politik, ekonom
Diskuse,vystoupení dalších účastníků
Závěr – poučení pro českou radikální levici
V 15:00 hod. bude zahájena presence, tlumočené vystoupení začne v 15:30 hod., ukončení akce do 18:30 hod.
Centrum regionální synergie, z.s. zve na slavnosti
Cerealie
Datum konání: sobota 14. 4. 2018 od 10:00 do 16:00 hod. Místo konání:Knihovna Jiřího Mahena, Kobližná 4, Brno
Na počest bohyně Ceres, naší jmenovkyně, se v dubnu slavily v Římě slavnosti Cerealie. Pojďme je oslavit také, a přitom si něco povíme o starostech světa a řešení města.
O globálních problémech budou mluvit:
prof. PhDr. Ing. Josef Šmajs, CSc. – konflikt s přírodou
Ing. Květa Pohlhammer Lauterbachová – monetární politika
Sportovní centrum DTJ Santoška zve všechny zájemce na zahájení jarní sezóny 2018 na
Den otevřených dveří
Datum konání: neděle 15. 4. 2018 od 9:00 hod. Místo konání:DTJ SANTOŠKA, Xaveriova 2, Praha 5
Přijďte si zdarma zasportovat a zahrát!
Od 9:00 do 14:00 hod. v půlhodinových blocích budou zájemcům k dispozici: tenis, stolní tenis, pétanque, malá kopaná, nohejbal, volejbal, kuželky, program v klubovně
Strana demokratického socialismu vás zve prostřednictvím Spojenectví práce a solidarity na protiválečnou demonstraci
Žádnou válku naším jménem !
Datum konání: středa 18. dubna 2018 od 17:00 hod. Místo konání: Václavské náměstí pod pomníkem sv. Václava, Praha
Náš postoj můžeme vyjádřit následovně:
Udržení míru musí mít jednu z nejvyšších lidských priorit.
Žádná raketa není mírová, žádné bombardování není humanitární.
Z hlediska mezinárodního práva je vojenský útok na druhý stát zločinem, nejde-li buď o sebeobranu, nebo o akci s mandátem RB OSN.
I v mezinárodním měřítku se musí rozhodovat podle pravdivých faktů, ne na základě neověřených spekulací. Zločin se nesmí trestat zločinem.
Každá vojenská agrese samozvaných četníků či šerifů vedla v minulosti ke zhoršení situace v napadených zemích a k ještě větším následným útrapám či exodu tamějších obyvatel.
Odmítáme redukci mezinárodního práva na právo silnějšího, které především vyhovuje jeho mocenským a ekonomickým zájmům.
Kdo za Českou republiku podpořil útok na Sýrii naším jménem?
Máte-li podobný názor na napjatou mezinárodní situaci jako my, přijďte to vyjádřit svou účastí na středeční demonstraci!
K dnešnímu dni (15.4. 2018) demonstraci podporují: Ne základnám, Alternativa zdola, Levá perspektiva, Odborové sdružení ČMS, KSČM, Levicové kluby žen, České mírové hnutí …..
Pražský hrad pořádá v rámci projektu "Založeno 1918" výstavu
Doteky státnosti
Datum konání: od čtvrtka 10. 5. 2018 do středy 31.10. 2018 Místo konání:Jízdárna Pražského hradu, Praha 1
Cílem výstavy je ukázat návštěvníkům, že ačkoliv byla řada státních symbolů v průběhu naší historie mnohokrát zneužita, stále se jedná o tytéž symboly, za něž byli naši předkové ochotni položit život. Součástí výstavy bude i klenotnice, v níž budou vystavena nejvyšší státní vyznamenání udělovaná za uplynulých sto let a také unikátní archiválie, vážící se k přelomovým okamžikům našich novodobých dějin. Více informací naleznete zde.
Alternativa Zdola zve všechny srdečně na další Čaj o páté tentokrát na téma
Město, ve kterém chceme žít?
Nad návrhem nového územního plánu hl. m. Prahy (Metropolitníko plánu) s Mgr. Jiřím Guthem (ekologem vládním i nevládním, v letech 2015-2018 pracoval na Magistrátu hl. m. Prahy)
Datum konání: středa 16. května 2018 od 17:00 hod. Místo konání:Sídlo AZ, Staropramenná 27, Praha 5 - Smíchov (stanice Anděl, resp. Lidická)
Kde je návrh tzv. Metropolitního plánu zveřejněn a jak ho číst
Jak vznikal a co s ním bude v nejbližší době (připomínky se podávají od 27. června do 27. července 2018)
Jak ho připomínkovat (občané, spolky a městské části)
Předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch spolupořádá s Družstevní Asociací ČR a Masarykovou demokratickou akademií konferenci na téma:
Role družstevního podnikání v budoucím vývoji ČR
Datum konání: středa 16. 5. 2018 od 9:30 do 13:00 hod. Místo konání:Hlavní sál Valdštejnského paláce (vchod přes recepci C2 z Valdštejnského náměstí), Valdštejnské náměstí 17/4, Praha 1 Potvrzení účasti: Svou účast potvrďte na e-mail: sekretariat@dacr.cz do 7. května 2018. Počet účastníků je omezen.
Vezměte si s sebou průkaz totožnosti – je nutný pro vstup do Senátu PČR.
Program:
9:00 Registrace účastníků
9:30 Úvodní slova:
Ing. Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu ČR
Ing. Jan Vysloužil, předseda představenstva Družstevní Asociace ČR a předseda Svazu českých a moravských bytových družstev
9:50 „Změna modelu české ekonomiky díky družstevnímu podnikání“
doc. Ing. Ilona Švihlíková, PhD., Alternativa Zdola
10:15 „Využití družstevních prvků podnikání v moderních firmách“
Ing. Jana Maussen, MPA, Masarykova demokratická akademie
10:40 přestávka na kávu
11:00 „Současná problematika jednotlivých družstevních Svazů“:
JUDr. Rostislav Dvořák, Svaz českých a moravských výrobních družstev
Mgr. Lukáš Němčík, Svaz českých a moravských spotřebních družstev
Ing. Martin Pýcha, Zemědělský svaz ČR
Ing. Jan Vysloužil, Svaz českých a moravských bytových družstev
12:00 „Příklady dobré praxe družstevního podnikání v ČR“
Ekumenická akademie
12:15 Diskuse, vyhodnocení konference
13:00 Závěr konference, občerstvení pro účastníky
Konferenci moderuje předseda představenstva Družstevní asociace ČR pan Jan Vysloužil
Spojenectví práce a solidarity zve na seminář věnovaný stále aktuální epoše našich dějin
Benešovy dekrety - minulost stále živá
Přednášející host: RNDr. Václav Exner, CSc. Datum konání: čtvrtek 17. května 2018 od 17:00 hod. Místo konání:Dům odborových svazů, náměstí Winstona Churchilla 1800/2, Praha 3
Všechny zájemce zveme na představení knihy Ilony Švihlíkové a Miroslava Tejkla
Kapitalismus, socialismus a budoucnost, Aneb Mikeš už přišel
Datum konání: 22. května 2018 od 17:00 hod. Místo konání: sídlo Nadace Rose Luxemburgové, Francouzská 171/28, Praha 2 - Vinohrady
Kniha analyzuje vývoj kapitálu, tedy zhodnocovacího mechanismu kapitálu v čase a ukazuje, že v současné době tento mechanismus není funkční. Přestože autoři používají pojem kapitalismus, dnešnímu systému dominuje renta, která je neodlučně spjata s privilegii pro úzkou skupinu vyvolených. Právě ta se snaží svá privilegia si uchovat a právě tato skupina má největší zájem na zachování statu quo.
Alternativa Zdola zve všechny srdečně na seminář v rámci cyklu České národní obrození ještě po 200 letech:
České národní obrození – nedoceněná minulost ve světle současných potřeb
Přednášet bude PhDr. Marie Neudorflová-Lachmanová, Ph.D.
Datum konání: středa 30. května 2018 od 17:00 hod. Místo konání:Komunitní centrum Prádelna, Holečkova 38a, Praha 5 - Smíchov
O českém národním obrození stále neexistuje důkladná práce, která by ho pojala v širším evropském a historickém kontextu a výjimečném významu pro budoucí vývoj českého národa.
Přednáška se pokusí vystopovat hlavní aspekty tohoto ve světě unikátního zajímavého jevu, jehož metody by mohly podstatně přispět ke stabilitě a pozitivnímu rozvoji zemí zmítaných konflikty a nestabilitou, zejména regionu střední Evropy.
Alternativa Zdola zve na diskusi v rámci Týdne udržitelného rozvoje
Téma: Udržitelná energetika
Datum konání: čtvrtek 31. května 2018 v 17:00 hod. Místo konání:DTJ SANTOŠKA, Xaveriova 2, Praha 5
Referenti:
Milan Smrž
Ing, Jan Zeman, CSc.
Moderuje: RNDr. Václav Exner, CSc.
Milan Smrž: Působil na katedře energetiky VŠCHT. Autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů. Od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010.
Jan Zeman: Ekonom a ekolog, autor mnoha článků i větších publikací z uvedených oborů, působí v odborném zázemí KSČM.
Společnost pro trvale udržitelný život zve na diskusní seminář na téma
Metropolitní plán hlavního města Prahy aneb Jaké jsou zásadní připomínky pro revizi návrhu nového územního plánu Prahy?
Datum konání: pondělí 4. června 2018 od 15:00 do 18:00 hodin Místo konání:Klub techniků (nejspíše místnost č. 417), Novotného lávka 5, Praha 1
V současné době byl zveřejněn návrh nového Metropolitního, resp. územního plánu hl. m. Prahy (nezahrnuje celý metropolitní region) a Vyhodnocení vlivů návrhu Územního plánu hl. m. Prahy na udržitelný rozvoj území.
V červnu a červenci budou mít městské části, nevládní organizace i jednotliví občané možnost vyjádření se k tomuto návrhu územního plánu a vyhodnocení jeho vlivu. Proto v předstihu pořádá pražská skupina STUŽ spolu s novou Platformou pro revizi Metropolitního plánu panelovou diskusi předních odborníků k zásadním problémům předloženého návrhu.
Účast v panelové diskusi již potvrdili:
Mgr. Petra Kolínská, Náměstkyně primátorky hl. města Prahy
Prof. Ing. arch. Karel Maier, CSc., Ústav prostorového plánování Fak. architektury ČVUT
Ing. Arch. Tomáš Vích, architekt, urbanista a odborný publicista
Mgr. Vendula Zahumenská, Ph.D., právnička Arniky, o.s.
V diskusi vystoupí např. Ing. arch. Petr Lešek, Česká komora architektů a další architekti, urbanisté, právníci, geografové a další odborníci.
Pozván byl též:
Ing. Roman Vodný, Ph.D., ředitel odboru územního plánování Min. pro místní rozvoj
Ing. Martin Čemus, ředitel odboru územního rozvoje Magistrátu hl.m. Prahy
Mgr. Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy
Diskuzi bude moderovat PhDr. Ivan Rynda, vedoucí katedry sociální a kulturní ekologie Fakulty humanitních studií UK. Vstup volný
„Všeslovanský výbor, z. s.“ a spolupořadatel Mezinárodní svaz společenských organizací „Všeslovanský svaz“, zastoupený Slovanským výborem ČR, z.s. pořádají při příležitosti 170 let od konání I. Všeslovanského sjezdu, který se konal pod patronací Františka Palackého, všeslovanské národopisné slavnosti s mezinárodní účastí
Slovanská Praha 2018
Datum konání: od čtvrtka 7. 6. 2018 do soboty 9.6. 2018
Hlavní koncert se bude konat 8. června 2018 od 18:00 hod. ve Velkém sále Ruského střediska vědy a kultury, Na Zátorce 1048/16, Praha 6 – Bubeneč.
Arnika - Centrum pro podporu občanů si vás dovoluje pozvat na seminář
Práva občanů po novele stavebního zákona. Jak se změnila účast ve správních řízeních?
Datum konání: čtvrtek 14. 6. 2018 od 10:00 do 16:00 hodin (2. pražský náhradní termín - upozorňujeme, že se nejedná o pokračování semináře, nýbrž o náhradní termín pro všechny, kteří se na seminář v Praze, uskutečněný v březnu, nemohli dostavit či už na ně nezbylo místo) Místo konání:Klub techniků, Novotného lávka 5, Praha 1 (vedle Karlova mostu) Komu je seminář určen? Nové informace se budou hodit zejména občanským spolkům, aktivním občanům i zástupcům obcí.
Maximální kapacita semináře je 100 míst. Přihlásit se na seminář můžete vyplněním tohoto jednoduchého formuláře.
V roce loňském schválili poslanci novely několika zákonů, které jsou klíčové pro účast veřejnosti v rozhodování o životním prostředí. Změnil se současně zákon o posuzování vlivů (EIA), zákon o ochraně přírody a krajiny i stavební zákon. Novinky jsou platné od začátku roku 2018. Co v praxi znamenají? Které možnosti zbyly občanským spolkům po výrazném omezení práv? Jaké postupy můžeme využívat ve chvíli, kdy jsme přišli o některé právní nástroje?
Lektoři:
Mgr. Vendula Zahumenská, Ph. D, právnička Arniky, odbornice na územní plánování
JUDr.Petr Svoboda, Ph.D.
Podrobný program:
10.00 – 10.30 představení základních změn legislativy
10.30 – 11.15 změny v územním plánování s diskusí
11.15 – 11.30 přestávka na kávu
11.30 – 12.30 změny v územním řízení s diskusí
12.30 – 13.30 oběd
13.30 – 14.00 kácení dřevin
14.00 – 15.30 jak se účastnit rozhodování po novele
15.30 – 16.00 otázky a odpovědi
Poplatek za účast na semináři je dobrovolný - přispět na naši práci můžete na místě dle svého uvážení.
Seminář je součástí kampaně neziskové organizace Arnika "Nenechme se vybagrovat!" Více informací najdete na www.arnika.org/ucastverejnosti.
Všechny zájemce zveme na diskusní seminář k publikaci Doc. Ilony Švihlíkové a JUDr. Miroslava Tejkla
Kapitalismus, socialismus a budoucnost aneb Mikeš už přišel
Datum konání: čtvrtek 14. června 2018 od 16:00 hod. Místo konání: Galerie a Kavárna Dvořák, Pernštýnské nám. 176/8, Prostějov
Kniha analyzuje vývoj kapitálu, tedy zhodnocovacího mechanismu kapitálu v čase a ukazuje, že v současné době tento mechanismus není funkční. Přestože autoři používají pojem kapitalismus, dnešnímu systému dominuje renta, která je neodlučně spjata s privilegii pro úzkou skupinu vyvolených. Právě ta se snaží svá privilegia si uchovat a právě tato skupina má největší zájem na zachování statu quo.
Centrum strategických a teoretických studií KSČM srdečně zve na seminář věnovaný problematice potencionálních možností evropské levice uspět v příštích volbách do Evropského parlamentu
Levice v EU a volby 2019
Datum konání: pondělí 18. 6. 2018 od od 17:00 hod. Místo konání: Sídlo KSČM (místnost 153), Politických vězňů 9, Praha 1
Další ročník tradičního setkání aktivistů, bojujících proti klimatickým změnám na naší planetě, se tentokráte bude věnovat aktuálnímu tématu nedostatku vody a problémům se suchem
Klimakemp 2018
Datum konání: úterý 26. 6. 2018 do neděle 1.7. 2018 Místo konání:Louka u Litvínova ev.č. 122, Louka u Litvínova
Spolek Ceres zve srdečně všechny zájemce o rozkvět regionů na
Letní kemp
s tématikou solidární ekonomika, družstevnictví, permakulturní zahradničení a další
Datum konání: sobota 14. 7. 2018 od 10:00 hod. do neděle 15. 7. 2018 do 12:00 hod. Místo konání: Barbarská osada (30 km severozápadně od Brna, poblíž dálničního odpočívadla Devět křížů)
Přednášející hosté:
Ilona Švihlíková, ekonomka
Barbar Mamut, duchovní otec Barbarské osady
Karel Růžička, předseda Alternativy Zdola
Jiří Guth, zakladatel Družstevního inkubátoru
Ubytování ve vlastních stanech nebo ve srubu. Strava zajištěna. Pravá barbarská zábava taky. Vstupné dobrovolné. Více informací naleznete na www.spolekceres.cz/kemp.
Diskutovat se bude především o významu strategického plánování a o hospodářském rozvoji obcí. Na konferenci budou také vyhlášeni vítězové soutěže "Investičně atraktivní region". Programem Vás provede moderátor Filip Horký a konferenci uzavře networking s pohoštěním.
Vstup je zdarma po předchozí registraci. Registrovat se můžete již nyní zde, nejpozději do 4.9. 2018.
Datum konání: od soboty 15. 9. 2018 do středy 10.10. 2018 Místo konání:výstavní síň Mánes, Masarykovo nábřeží 250/1, Praha 1
Unikátní výstava v rámci oslav stého výročí založení samostatného československého státu připomene to nejdůležitější z minulosti, ukáže současnost a napoví mnohé o architektonické budoucnosti našich měst a zemí.
Součástí výstavy je i expozice "100 let pražské architektury", která prezentuje pražskou architekturu posledních sta let.
Solidarita na pracovišti: organizování pracovníků, jeho překážky a neformální solidarita
Datum konání: pondělí 24. září 2018 od 9:00 do 13:30 hod. Místo konání:Etnosvět, Legerova 40, Praha 2 Přihlášky: Pro registraci prosím vyplňte tento formulář, nejpozději do 20.9. 2018
Během akce bude prezentace mezinárodního projektu Za sdílené zájmy zahraničních a místních pracovníků, v rámci kterého proběhly výzkumy ve Španělsku, Itálii, České republice, Polsku a Bulharsku mapující pracovní podmínky v různých odvětvích a možnosti hledání společných zájmů místních a zahraničních pracovníků.
V první části se bude diskutovat policy briefy směřující na tvorby politik na evropské a lokální úrovni, které se budou věnovat třem následujícím tématům: solidarita na fragmentovaných pracovištích, prekarizace práce a sociální občanství.
V druhé části promluví hosté, kterými budou primárně zástupci odborů z ČR i zahraničí, a budou prezentovat své zkušenosti s organizováním místních i zahraničních pracovníků a transnacionální solidaritou. Z řad řečníků se můžete těšit mimo jiné na Martu Kahancovou (CELSI), Riccarda Ferrara (odborový svaz ADL Cobas), Ignace Jóźwiaka (Centre of Migration Research/Inicjatywa Pracownicza) a zástupce Nových odborů.
Pracovním jazykem konference bude angličtina, ale bude zajištěno tlumočení do českého jazyka.
Datum konání: úterý 25. 9. 2018 od 10:00 do 16:30 hod. Místo konání:Braunův dům, Karlovo náměstí 671/24, Praha 1 Registrace:zde
Tématem mezinárodní konference budou dluhy – a to jak extrémní zadlužení českých domácností, tak také dluhy států. Obě roviny spolu totiž souvisí, vedou k podřízenosti dlužníka silám, které jsou mimo jeho kontrolu a zbavují ho tak svobody. Na konferenci budou prezentována aktuální čísla z České republiky i zahraničí. Dluh budeme zkoumat nejen jako ekonomický, ale také sociální fenomén.
Program
10:00 - 11:45 1. panel
Miluš Kotišová (výzkumnice peněz)
Ve svém vystoupení si položí otázku, jak jsme se dostali od léta milosti Starého zákona k systému, kdy dluh a peníze jsou spojené nádoby?
Ilona Švihlíková (ekonomka)
Probere mezinárodní ekonomické souvislosti dluhu a zadlužení států.
11:45 - 12:00 Přestávka
12:15 - 13:45 2. panel
Jürgen Kaiser (erlassjahr.de - německá kampaň za oddlužení)
Ve svém příspěvku promluví o nekončící historii zadlužení a jaké perspektivy nám to poskytuje.
Tomáš Tožička (rozvojový expert)
Představí analýzu situace a vývoje české rozvojové spolupráce a financování rozvoje. Zaměří se na ČR jakožto věřitele a na situaci zemí dlužících ČR a možná řešení jejich dluhů.
13:45 - 14:45 Přestávka na oběd
14:45 - 16:15 3. panel
Daniel Prokop (agentura Medián)
Promluví o chudobě v ČR a roli osobních dluhů a exekucí v obecné rovině a také v mezinárodním kontext. Jak si stojí ČR v tomto srovnání?
Radek Hábl (výzkumník Mapaexekuci.cz)
Jak vypadá zadlužení domácností v ČR problém exekucí více konkrétně? Co by mohlo obyvatelům naší země pomoci a jak toho dosáhnout?
Alternativa zdola, z.s., Rosa Luxemburg Stiftung, e.V., zastoupení v České republice a Parlamentní skupina konfederace Sjednocené evropské levice a Severské zelené levice (GUE/NGL) zvou na konferenci
Lokální a družstevní způsoby hospodaření jako progresivní vize
Datum konání: úterý 9. října 2018 od 10:00 hod. do 17:00 hod. Místo konání:Braunův dům, Karlovo náměstí 671/24, Praha 1 Přihlášky: kapacita je omezená, k účasti je nutné se přihlásit na adrese: jiri.silny@rosalux.org
Program
10:00 - 10:15 Úvod
Ilona Švihlíková(Alternativa Zdola)
Joanna Gwiazdecká(Rosa Luxemburg Stiftung)
10:15 - 11:15 Rámec
Klára Starostová(asistentka v EP, frakce GUE / NGL)
Zpráva Evropského parlamentu o sociálním podnikání
Jitka Seitlová, senátorka Parlamentu ČR, místopředsedkyně Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR a další lektoři srdečně zvou na konferenci
Obnovitelné zdroje energie
Datum konání: pátek 12. 10. 2018 od 9:00 hod. Místo konání:The President Hotel Prague, Nám. Curieových 100/1, Praha 1
Účast na konferenci je bezplatná a možná pouze po registraci, potvrzení účasti na adrese Lenka.Matejickova@mafra.cz.
Moderátor: Petr Kalaš (hlavní poradce ministra MŽP ČR, předseda výboru pro udržitelnou energetiku v rámci RVUR)
Témata:
světový přehled o využití obnovitelných zdrojů
světová studie/studie pro Českou republiku
možnosti uplatnění obnovitelných zdrojů
Program:
08:30 - 09.00 příchod a registrace, malé občerstvení
09.00-10.50 příspěvky přednášejících I. panel
Jitka Seitlová (senátorka Parlamentu ČR, místopředsedkyně Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR)
Marta Nováková (ministryně, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR)
Marian Jurečka (poslanec parlamentu ČR)
Pavel Zámyslický (ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu, Ministerstvo životního prostředí ČR)
Luděk Pitra (jednatel, Happy Battery s.r.o.)
Christian Breyer (Lappeenranta University of Technology)
10.50-11.15 coffeebreak
11.15-12.15 příspěvky přednášejících II. panel
Hans Josef Fell (Energy Watch Group)
Martin Vobořil (obchodní manažer FVE, bateriové systémy, Innogy)
Jan Jašek (manažer Energy týmu, UniCredit Bank)
Norbert Zösch (výkonný ředitel a technický manažer, Stadtwerk Haßfurt GmbH)
Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět
Datum konání: od 19. 10. 2018 do 29.9. 2019 od 9:00 do 18:00 hod. (kromě pondělí, kdy je zavřeno) Místo konání:Národní technické muzeum, Kostelní 42, Praha 7
Co všechno se u nás za sto let republiky podařilo vymyslet a vyrobit? Hlavní výstava v roce 2018 představuje u příležitosti výročí založení Československa technický a průmyslový vývoj samostatného československého státu po celou dobu jeho existence, tj. od roku 1918 do roku 1992, spolu s příběhy významných firem i předních osobností. Více podrobností naleznete zde.
Alternativa Zdola a DTJ Santoška zvou všechny od 1 do 99 let na tradiční pouštění draků
Drakiáda 2018
Datum konání: neděle 21. 10. 2017 od 14:00 do 16:00 hod. Místo konání:Paví vrch, Santoška – Praha 5 Sraz:Sportovní areál DTJ Santoška, Xaveriova 7, Praha 5 v 13:30 hod.
Soutěže o ceny:
O nejhezčího draka (1. – 5. místo)
O draka, který se udržel ve vzduchu alespoň 30 minut
Open House Praha se ke stému výročí založení Československé republiky rozhodli v rámci projektu
Architektura první republiky v Praze
postupně všem představit několik běžně nepřístupných budov, které s tímto obdobím souvisí.
Datum konání: neděle 28. 10. 2018 od 10:00 do 18:00 hod.
Místa prohlídek:
Dům zemědělské osvěty na Vinohradech od 10:00 hod. Adresa: Slezská 100/7, Praha 2-Vinohrady Rok: 1924–1926 Architekt: Josef Gočár
Husův sbor na Vinohradech od 13:00 hod. Adresa: Dykova 51/1, Praha 2-Vinohrady Rok: 1932–1933; 1938 (kolumbárium); 1999–2011 rekonstrukce Architekti: Pavel Janák; Jiří Jakub (kolumbárium); atelier MCA (rekonstrukce)
Husův sbor ve Vršovicích od 11:30 Adresa: Moskevská 34, Praha 10-Vršovice Rok: 1930 Architekt: Karel Truksa
Kostel Nejsvětějšího srdce páně na Vinohradech od 13:00 hod. Adresa: nám. Jiřího z Poděbrad, Praha 3-Vinohrady Rok: 1928–1932 Architekti: Jože Plečnik, Otto Rothmayer
Kostel sv. Václava ve Vršovicích od 12:00 hod. Adresa: nám. Svatopluka Čecha 1348/3, Praha 10-Vršovice Rok: 1928–1930 Architekti: Josef Gočár a Alois Wachsman
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR na Františku od 10:00 hod. Adresa: Na Františku 1039/32, Praha 1-Staré město Rok: 1934 Architekt: Josef Fanta
palác Metro a Divadlo Image na Národní třídě od 10:00 hod. Adresa: Národní 961/25, Praha 1-Staré Město Rok: 1870; 1928 (přestavba); 2016 (rekonstrukce kina) Architekti: Bedřich Tesař (původní novorenesanční stavba); František Kavalír (přestavba ve stylu art deco 20. léta 20. století); Karel E. Ort (kino a pasáž); Petr Hlaváček a Magdalena Hlaváčková
Tyršův dům na Malé Straně od 10:00 hod. Adresa: Újezd 450/40, Praha 1-Malá Strana (vchod z ulice Újezd hlavní branou do dvora) Rok: 1921–1925 (rekonstrukce Michnova paláce a stavba Tyršova domu) Architekti: Ulrico Aostalli de Sala (původní renesanční letohrádek); František Krásný (rekonstrukce, dostavba)
Fórum ochrany přírody srdečně zve na 13. setkání Fóra ochrany přírody na téma
Priority Ministerstva životního prostředí v ochraně Natury 2000, druhové ochraně a naplňování mezinárodních úmluv
Datum konání: neděle 3. 11. 2018 od 9:30 hod. do 18:00 hod. Místo konání:Přírodovědecká fakulta UK Praha, Viničná 7, Praha 2 Přihlášky: Pro registraci prosím vyplňte tento formulář, nejpozději do 20. 10. 2018
Setkání je určeno jak pro stálé, tak pro nové účastníky!
Program
stručné seznámení s aktuálními aktivitami Fóra ochrany přírody
úvodní přednášky odpovědných zástupců Ministerstva životního prostředí (účast přislíbili Jan Šíma, ředitel odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků, Jiří Mach, vedoucí oddělení mezinárodních úmluv a Petr Havel, vedoucí oddělení soustavy Natury 2000)
zpětná vazba z pléna k představeným tématům a výběr klíčových bodů pro další diskuzi
diskuze v pracovních skupinách, které se pod dohledem moderátorů budou podrobněji věnovat vybraným otázkám za účasti zástupců MŽP
Datum konání: úterý 6. listopadu 2018 od 18:30 do 20:00 Místo konání:Pražské kreativní centrum - sál Minuta, Staroměstské náměstí 4/1, Praha 1 - Staré Město
Radikální levice je dlouhodobě marginální, a na smetišti dějin se k ní přidávají i tradiční sociálně demokratické strany. Jaké jsou příčiny aktuálního prohloubení vleklé krize levice? Liší se tyto příčiny v západní a střední Evropě? Můžou levici vytáhnout z bryndy osobnosti jako Sanders nebo Corbyn? Marginalitu radikální levice lze vysvětlit absencí přesvědčivé teorie krize a alternativy kapitalismu. Přesvědčivost postrádají veškeré dosud navržené modely nekapitalistické ekonomiky: centrální plánování, participativní plánování i syndikalismus. V případě reformistické levice je často argumentováno, že globalizace znemožňuje realizaci tradičních sociálně demokratických politik. Přinejmenším ve střední Evropě však takové vysvětlení není dostatečné - pozornost proto budu věnovat subjektivistickým vysvětlením krize sociální demokracie.
Prodejní akce českých výrobců textilu, oděvů, hraček, kosmetiky, šperků a domácích potřeb
Datum konání: středa 14. 11. 2018 od 11:00 do 17:00 hod. Místo konání:budova SČMVD - velká jednací místnost ve 3. patře budovy (vchod z Jindřišské ulice), Václavské nám. 21, Praha 1
Zastoupená výrobní družstva a jejich nabídka:
MODELA Pardubice - Dámské šaty, sukně, halenky, kalhoty, tuniky, kabátky a šálky.
MODĚVA Konice - Dámské a pánské pláště, paleta a bundy, šály a šátky.
STYL Plzeň - Dámské kalhoty, legíny, tepláky, dlouhé tuniky, šaty, trika, kabátky, nákupní tašky.
VKUS Klatovy - Pánská pyžama a trenýrky, dámská pyžama, noční košile, zástěry a halenky.
DITA Tábor - Bytový textil: přikrývky, polštáře, deky, zavinovačky, fusaky. Kojenecký textil zn. Little Angel®. Kolekce podzimního a zimního dětského oblečení. Oblečení pro dospělé.
Datum konání: od 14. 11. 2018 do 3.3. 2019 od 9:00 do 20:00 hod. Místo konání:Galerie Tančící dům, Jiráskovo náměstí 1981/6, Praha 2
Výstava předmětů denní potřeby ze 70. a 80. let. Mezi 1 300 předměty uvidíte např. unikátní sbírku hraček z Rychnova nad Kněžnou, sváteční retro výlohu obchodního domu Kotva zaplněnou starými vánočními ozdobami, oblečením a dalšími předměty. K vidění budou také výrobky předních národních podniků, jako byly Madeta, Kofola, Eta, Fatra, JAWA, Tesla a jiné. Více podrobností naleznete zde.
Bonjour, Monsieur Gauguin: Čeští umělci v Bretani 1850–1950
Datum konání: od 16. 11. 2018 do 17.3. 2019 od 10:00 do 18:00 hod. Místo konání:Palác Kinských, Staroměstské náměstí 12, Praha 1
Výstava mapuje přítomnost českých umělců v Bretani v letech 1850–1950 a hodnotí, jakým způsobem zachycovali její drsnou krajinu či tradiční bretoňské motivy. Více podrobností naleznete zde.
Socialistická Solidarita, RAZEM Česká republika a Alternativa Zdola pořádají demonstraci
Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou
Datum konání: sobota 17. 11. 2018 od 14:00 hod. Místo konání:Náměstí Republiky, Praha
Cílem akce je ukázat zločiny privatizace a to jak ty minulé, tak ty současné. Na akci vystoupí řada řečníků a řečnic, jež ze svých hledisek budou kritizovat privatizaci veřejného prostoru, nedostupnost bydlení, exekuce, rasismus a klimatickou změnu. Další podrobnosti naleznete zde: https://www.facebook.com/events/1165514536920073/
Adama Zábranského - radního MHMP pro bydlení, Pirátská strana
Hany Marvanové - radní MHMP pro oblast legislativy, Spojené síly pro Prahu
Petra Zemana - předsedy Výboru pro územní rozvoj ZHMP, Praha Sobě
Program a řečníci:
Juan Carlos Montiel (výkonný manažer Barcelona Regional, organizace zodpovědné za infrastrukturu, strategii a územní plánování v barcelonském metropolitním regionu) Revitalizace Browfieldu 22@Barcelona
Lorenzo Vidal-Folch (odborník v oblasti bydlení a urbanní politické ekonomie, CIDOB Barcelona) Inovativní model družstevního bydlení Barcelona
Xavier Bustos (koordinátor City Connection Project zaměřeného na architektonickou kvalitu finančně dostupného bydlení) Kvalita architektury a finančně dostupné bydlení
Rosa Luxemburg Stiftung, e. V. zastoupení v České republice zve na konferenci
Ekonomie demokratického socialismu
Datum konání: úterý 4. prosince 2018 od 11:00 do 18:00 hod. Místo konání:Hotel Olšanka - přednáškový sál, Táboritská 23/1000, Praha 3 Jazyky: čeština a angličtina (simultánní tlumočení) Přihlašování:jiri.silny@rosalux.org
Existuje dlouhá tradice teoretických konceptů i praktických pokusů, které vycházejí z touhy po spravedlivé společnosti, po sebeurčení a po demokratickém a svobodném uspořádání produkce, distribuce a spotřeby. Některým z těchto zkušeností nedávné minulosti i novým výzvám se věnuje naše konference.
Reformy roku 1968 se netýkaly jen politického uvolnění ale velmi podstatně i hospodářské oblasti. Šlo při tom zejména o zefektivnění ekonomiky a také o její demokratizaci, rozvolnění centrálního plánování. Reformy zaváděly do plánované ekonomiky tržní prvky a zároveň cílily na větší podíl zaměstnanců na rozhodování v podobě podnikových rad. Měly vzniknout nezávislé odbory, počítalo s drobnými soukromými podniky i s možností spolupráce se zahraničními firmami. Zatímco politické svobody, které Pražské jaro přineslo, končily nejpozději v roce 1970,
některé ekonomické podněty byly zachovány i v době tzv. normalizace.
Bohatší zkušenosti se samosprávou a participací v ekonomické oblasti poskytuje pohled na vývoj v Jugoslávii, která se tomuto modelu věnovala programově a dlouhodobě. S rozpadem socialistického systému a se společenskou transformací, která prosadila plošně model
neoliberálního kapitalismu se v našem regionu veškeré snahy o demokratizaci ekonomiky dostaly zcela na okraj. S mnohými nadějemi sledovaný latinskoamerický pokus o „socialismus pro 21. století“ končí v podobné slepé uličce.
Tyto neúspěchy mají příčiny vnitřní i vnější. Zdá se, že minulé cesty k prosazení spravedlivějšího podílu na bohatství jsou málo efektivní, když mají čelit růstu moci finančního kapitálu a monopolizaci a globalizačním procesům. Rostou rizika a škody působené nebržděnou a nekontrolovanou honbou za ziskem. Roste hospodářská nerovnost, narůstá geopolitické napětí, dramatickým způsobem je ohroženo životní prostředí a blížíme se hranici ohrožení udržitelnosti existence lidstva. Zároveň ovšem roste vědomí nutnosti zásadní proměny existujícího
modelu. Objevují se nové myšlenky a praktické pokusy, které naznačují, jak by taková změna mohla vypadat.
Program
10.30—11.00 registrace, káva
11.00—12.30 Zahájení a blok 1: Československá zkušenost
Joanna Gwiazdecká (ředitelka pražské kanceláře Rosa Luxemburg Stiftung)
Zahájení
Petr Kužel (filosof, Filosofický ústav Akademie věd, ČR)
Rady pracujících a koncept společenské samosprávy v diskuzích roku 1968
Jaroslav Ungermann (ekonom, poradce premiéra)
Od normalizace přes transformaci k dnešku
Ministerstvo životního prostředí si vás ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a Asociací společenské odpovědnosti dovolují srdečně pozvat na výroční konferenci Rady vlády pro udržitelný rozvoj
Fórum udržitelného rozvoje 2018
Datum konání: úterý 4. prosince 2018 od 9:00 do 19:30 hod. Místo konání:Akademie veřejného investování, Pařížská 4, Praha 1
Akci je určení pro odbornou veřejnost. Letošní ročník představí trendy a nástroje v oblasti udržitelného rozvoje, zejména v oblasti jeho financování. Věnovat se bude také otázce spolupráce veřejného a soukromého sektoru - jakou roli může hrát stát a jak lze firmy i jednotlivce motivovat? Zváni jsou zajímaví a inspirativní hosté z České republiky i ze zahraničí a odborníci z akademické, veřejné i podnikatelské sféry. Těšit se můžete na prezentace i vítězných projektů druhého ročníku Cen SDGs. Na Fórum bude navazovat večerní networkingové setkání v sídle Karlovarských minerálních vod. najdete v přiložené pozvánce.
Přihlašovací formulář a bližší informace o programu a hostech naleznete zde. Svoji účast prosím potvrďte do 28. listopadu 2018. Počet míst pro registraci bude omezen (jak celkový počet, tak počet účastníků na firmu/instituci), doporučujeme proto registraci do výše uvedeného termínu provést co nejdříve.
Jak vyjmout bydlení z tlaku trhu? Je bydlení dostupné? Jak bydlet v nerůstových časech? Jak bydlet spolu? Kde hledat cesty ke komunitnímu bydlení? Co mohou podniknout/dělat obce pro dostupné bydlení? Existuje u nás sociální bydlení? Jaké jsou příklady dobré praxe? Jak funguje svépomocné bydlení? Kdo žije v ekokomunitách? Co je co-housing? Jak funguje sociální squat? Kdo má právo na město?
To jsou jen některé z otázek, které bychom na tomto setkání rádi probrali. Všichni účastníci budou zároveň i lektory a naopak. Program budeme tvořit až na místě s pomocí facilitátora. Seminář je určen pro praktiky a akademiky, studenty a aktivisty, vesničany a měšťáky, zastupitele a starosty, sociální podnikatele, družstevníky, úředníky, členy nevládních a církevních organizací, architekty a urbanisty, učitele, novináře a všechny, kdo se o ekologicky a sociálně udržitelné bydlení zajímají. Uvítáme, když budete prezentovat vlastní zkušenosti nebo realizované či zamýšlené projekty (své nebo i ty, o kterých víte).
Mezi účastníky bude i Jere Kuzmanic, Chorvat, který vystudoval v Holandsku, kde žil delší dobu v sociálním squatu. Nyní působí na jedné z barcelonských univerzit. Jako urbanista se ve své nedávno obhájené disertaci zaměřil na přístupy k městskému plánování, které jsou v souladu s filosofií nerůstu. Tlumočení bude zajištěno.
Sborníky z minulých ročníků, kde je podrobně popsána forma semináře a zaznamenány příspěvky účastníků, jsou dostupné zde.
Online přihlašovací formulář naleznete zde. Očekáváme, že do formuláře napíšete něco o sobě, co od semináře očekáváte a jaké téma chcete diskutovat. Prosíme nebuďte příliš struční, vaše odpovědi nám pomohou vybrat účastníky tak, aby byl seminář pro všechny obohacující.
Přihlášky přijímáme do 31. prosince 2018. Během následujícího týdne (nejpozději 8. ledna 2019) vás vyrozumíme, zda jsme vás na seminář vybrali (počet účastníků je omezen na 25) a požádáme o zaplacení nevratné zálohy.
Účastnický poplatek bude 2500–5000 Kč, podle vašich možností, a zahrnuje ubytování a stravu. V odůvodněných případech můžeme poskytnout slevu na účastnickém poplatku, případně uhradit dopravu. Prosíme, uveďte v takovém případě zdůvodnění svého požadavku v přihlášce.
Více informací o semináři žádejte u Nikoly Fouskové na tel: 603 863 351 či na e-mailu: openspace@thinktank.cz
"Otevřený prostor: Bydlení jako společenská otázka" organizuje Trast pro ekonomiku a společnost ve spolupráci s Ekumenickou akademií, Katedrou environmentálních studií FSS MU a Alternativou zdola. Organizaci semináře garantují Naďa Johanisová, Standa Kutáček a Markéta Vinkelhoferová.
Knihovna Miloslava Ransdorfa , z. s. a Rosa-Luxemburg-Stiftung, e.V., zastoupení v České republice vás zvou na Ransdorfskou konferenci na téma:
Končí levice v České republice? Sto let poté...
Datum konání: 22. února 2019 od 10.00 hod. do 16.00 hod. Místo konání:Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1 Přihlášky: Vzhledem k omezenému počtu míst prosíme o potvrzení účasti do 15. 2. 2019 na e-mail: knihovna-ransdorf@email.cz
Prezence od 9.30 hod.
Program:
1. Ing. Helena Ryšavá
Zahájení - aktuální stav Knihovny M. Ransdorfa - 2 roky činnosti
Zástupce NRLS
Úvodní slovo
2. PhDr. Emil Voráček, DrSc.
Odkaz internacionál dnešku 1889 – II. Socialistická internacionála; 1919 – Kominterna.
3. Doc. PhDr. Stanislav Holubec, PhD.
Karel Marx jako místo paměti českých komunistů
4. Doc. Ing. Ilona Švihlíková,PhD.
Politické posuny a nová štěpení, aneb potřebujeme ještě levici?
5. Ing. Lubomír Vacek , CSc.
Představení sborníku PhDr. M. Ransdorfa, CSc.
Mgr. Vlasta Ransdorfová
Křest sborníku přednášek a zahájení prodeje
Přestávka 12.00 - 12.30 hod.
6. Doc. PhDr. Petr Sak, CSc.
Mládež v konfrontaci generací
7. PhDr. Vít Klepárník, PhD.
Levice v čase nových výzev a její budoucnost
Diskuse
Panelová diskuse
PhDr. Zdeněk Zbořil
PhDr. Emil Voráček, DrSc.
Doc. Ing. Ilona Švihlíková, PhD.
JUDr. Miroslav Tejkl
Doc. PhDr. Petr Sak, CSc.
Časový limit jednotlivých referátů je 15 – 20 min.
Časový limit diskusních příspěvků je 3 – 5 min.
Moderuje: PhDr. Jiří Malínský
Jednotlivé příspěvky, dle možností, zasílejte v elektronické podobě do 15. 2. 2019 pro jejich rozeslání přihlášeným účastníkům konference.
Sdružení českých umělců grafiků Hollar a Asociace spisovatelů za podpory Nadace Českého Literárního Fondu Vás srdečně zvou na IV. Literární večer v Galerii Holar:
Jáchym Topol: Autorské čtení
Datum konání: úterý 12. března 2019 od 19:00 hod. Místo konání:Galerie Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1
Spojenectví práce a solidarity zve na přednášku Jiřího Malíka
Voda a sucho
Datum konání: čtvrtek 11. dubna 2019 od 17:00 hod. Místo konání:Dům odborových svazů, nám. Winstona Churchilla 1800/2, Praha 3 - Žižkov Moderátor akce: Karel Růžička
V rámci pravidelných měsíčních setkání členů a přátel Demokratického klubu k aktuálním otázkám současné politické reality se uskuteční další setkání s úvodní přednáškou na téma
Počátky družstevního hnutí na území českých zemí a ve světě
Úvodní slovo připravila kolegyně Lidmila Němcová, docentka, která vyučovala na domácích i zahraničních universitách, se ve výzkumu soustředila na sociální oblast, drobné podnikání a podnikatelskou etiku včetně družstevnictví v tržní ekonomice. Dosud je garantkou českého a mezinárodního grantu MPSV k problematice služeb pro seniory.
Úvodní slovo se zaměří na podnikání ve formě družstevnictví, které vzniklo jako významné masové hnutí, s cílem překonat či zmírnit některé negativní aspekty ekonomického rozvoje a zlepšit postavení sociálně slabších a středních vrstev společnosti.
Po diskuzi k danému tématu bude umožněno přítomným účastníkům navrhnout i jiné otázky, týkající se demokracie nebo demokratismu a současné politické reality. Hosté jsou vítáni.
Datum konání: od 17. 4. 2019 do 25.8. 2019 od 9:00 do 18:00 hod. (kromě pondělí, kdy je zavřeno) Místo konání:Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52/1554, Praha 8 – Karlín
Praha, jak ji neznáte - chudá Praha ve fotografii. Víte, kde byste našli Fišpanku, Bílý hrad nebo Arizonu? Jaké služby poskytoval hotel Kandelábr a kdo byl otec chudých? To vše se dozvíte na dobových fotografiích z let 1781-1948. Více podrobností naleznete zde.
Spojenectví práce a solidarity zve na diskusní seminář
Volby do Evropského parlamentu
Datum konání: čtvrtek 25. dubna 2019 od 17:00 hod. Místo konání:Dům odborových svazů, nám. Winstona Churchilla 1800/2, Praha 3 - Žižkov Moderátor akce: F. Zachariáš
Máte selský rozum a schopnost kritického myšlení, myslíte si, že vás to ochrání před účinky propagandy? Přednáška vám ukáže, že žijete ve starých vzorcích. Další podrobnosti naleznete zde.
Koreanistka Nina Špitálníková ve své přednášce představí Kimovu Severní Koreu tak, jako ji poznalo jen pár lidí na světě. Jako jedna z mála se zúčastnila studijních pobytů na Kim Ir Senově univerzitě za vlády obou posledních vládců Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Další podrobnosti naleznete zde.
Nadace Rosy Luxemburgové navazuje na spolupráci s Alternativou zdola při organizování loňské konference "Lokální a družstevní způsoby hospodaření jako progresivní vize", z které vznikl sborník příspěvků. Sborník je k dispozici u pořádajících organizací.
Letošní konference se bude téma lokální ekonomiky dále rozvíjet a bude se věnovat zejména dvěma okruhům:
Jak lze zajistit finanční zdroje pro podnikání družstev a malých nebo středních firem? Seznámíme se zahraničními i domácími zkušenostmi a možnostmi jakým směrem lze udržitelné financování rozvíjet.
Jaké jsou cesty k rozvíjení komunitních a lokálních způsobům výroby a spotřeby v současném kontextu.
Jak napovídá název konference, budeme se snažit, aby sdílené poznatky měly prakticky využitelný charakter aniž bychom přitom rezignovali na solidní teoretický základ představených konceptů.
Program
9.30—10.00 Registrace
10.00—10.15 Zahájení
Joanna Gwiazdecka (Nadace Rosy Luxemburgové)
Ilona Švihlíková (Alternativa zdola)
Financování družstevní a lokální ekonomiky
10.15—10.35 Miluš Kotišová (odbornice na peněžní alternativy) Peněžní simulakra v digitálním věku. Jak vznikají peníze
10.35—10.55 Rolf F. H. Schroeder (expert v oblasti komplementárních měn) Komplementární měny jako stavební kameny alternativní ekonomiky
10.55—11.15 Diskuse
11.15—11.30 Přestávka
11.30—11.50 Otakar Schlossberger (pedagog VŠFS) Konec kampeliček v Čechách aneb jak z toho ven
11.50—12.10 Jason Nardi (RIPPES) Různé formy vzájemného a etického financování
12.10—12.30 Diskuse
12.30—13.15 Přestávka na oběd
Ekonomika a komunita
13.15—13.40 Tony Addy (expert v oblasti komunitního plánování, Linec) Konvivialita a sebeorganizace komunit
13.40 —14.00 Adrian Podsklan (specialista na adaptivní organizaci) Zelené a integrované produktivní prostředí
14.00—14.20 Franziska Liebe (pracovnice pro styk s veřejností drážďanské spotřebitelské společnosti) Lokální spotřebitelské aktivity – příklad z Drážďan
14.20—14.50 George Dafermos (výzkumník a konzultant pro technologickou politiku a management) Globální design, lokální výroba: zkoumání potenciálu nového modelu lokální produkce založené na otevřených technologiích
Osvobození, nebo porážka? Postoje středoevropské levice k roku 1989
Datum konání: úterý 28. 5. 2019 od 14:00 hod. Místo konání:Braunův dům, Karlovo náměstí 24, Praha 1 Přihlášky: Kapacita sálu je omezena. Svou registraci na konferenci proveďte pomocí formuláře.
Přelomové události roku 1989 měly zásadní vliv na všechny oblasti společenského života v tehdejším Československu, Polsku i Německu. Transformace minulého režimu na volnotržní hospodářství s pluralitní parlamentní demokracií představovala proces, který byl plný protikladných zájmů, postupů, názorů a konfliktů. Řada z nich pokračuje až dodnes.
Jakou specifickou roli hrála československá, polská a německá levice v událostech roku 1989? A jak to bylo s jejím vývojem po roce 1989? Kdo zůstal věrný tradici levicového myšlení a kdo ji opustil? Jak se levice vyrovnávala a vyrovnává s pádem toho, co měl být první pokus o nastolení socialistické společnosti?
Pozvání přijali hosté ze tří sousedících zemí, aby probrali minulost, současnost i budoucnost levice ve vztahu k historickým poučením, které jí rok 1989 dal. Celý program konference naleznete zde. Akce bude probíhat česky s tlumočením do německého a polského jazyka. Pro účastníky bude zajištěno občerstvení.
Jiří Guth o sobě říká, že je "ekolog se zkušenostmi z tuzemska i cizozemska a z terénu i z kanceláře". Ty zkušenosti jsou bohaté a týkají se i politické práce nebo družstevního hnutí. Rozhovor se bude dotýkat duchovních základů udržitelného života i praktické politiky Ministerstva životního prostředí nebo toho, zda spravedlnost a demokracie patří ke konstitutivním složkám udržitelnosti.
Jedna z nejvýznamnějších událostí české kultury, která již od roku 1967 mapuje nejnovější trendy scénografie a divadelní architektury, představí tři tematické okruhy: Imaginace, Proměny a Reflexe. Součástí PQ 2019 budou tři soutěžní výstavy: Výstava zemí a regionů, Studentská výstava a Výstava divadelní architektury a prostoru – Naše divadlo světa. Aktuální informace najdete na www.pq.cz.
Je demokracie opravdu univerzální hodnotou? Je možná moderní a prosperující společnost bez demokracie? Hrozí Západu rezignace na ideály demokracie? Na tyto a další otázky odpoví přednáška prof. RNDr. Ivo Budila, Ph.D., DrSc. Další podrobnosti naleznete zde.
Před třiceti lety byl zahájen proces tzv. transformace, který měl proměnit nesvobodný a rigidní systém státního socialismu na demokratickou společnost s tržním hospodářstvím. Změny měly podporu velké části občanům, kteří věřili, že se Československo bude brzy plně a rovnoprávně integrovat do západního světa bezpečnosti a blahobytu. Z těchto očekávání se po třiceti letech naplnilo jen málo.
Československo se rozdělilo, sociální tržní hospodářství, společnost blahobytu, kterou měli ti, kdo zvonili klíči, na mysli, byla v té době už i na Západě na ústupu a pád systému státního socialismu celosvětový neoliberální závod ke dnu jen urychlil.
Za uplynulých třicet let se globálně i na úrovni jednotlivých států prohloubily sociální rozdíly, posílily se krizové jevy v ekonomice, zhoršila se situace na poli mezinárodní bezpečnosti, bezprecedentně se urychlila devastace přírody.
Nejen pro Českou republiku je zřejmé, že jsme třicet let mířili do slepé uličky. Skutečná transformace, směřující k ekologicky, ekonomicky a sociálně udržitelné společnosti u nás ještě ani nezačala. Naše konference chce z převážně levicových perspektiv přispět k debatě, jak dosahovat pozitivní změny.
Program
12.30—13.00 Registrace, občerstvení
13.00 Úvodní slovo
Jiří Silný (Nadace Rosy Luxemburgové)
13.10—14.45 Bilance
Zbyněk Fiala,(ekonom)
Ekonomická transformace a její důsledky
František Neužil (filozof)
Důvody rozpadu státně socialistického systému a současné předpoklady systémové změny
Tomáš Profant (politolog)
Česká republika a její mezinárodní závazky v oblasti rozvoje
Diskuse
14.45—15.00 Přestávka
15.00—17.00 Změna orientace
Václav Bělohradský (filozof)
Civilizační proměny
Alena Wagnerová (socioložka a spisovatelka)
Ztracená budoucnost a jak ji znovu získat
Martin Hekrdla (novinář)
Perspektivy levice
Josef Patočka (novinář, aktivista)
Radikální environmentální transformace
Diskuse
17.00—17.30 Přestávka
17.30—19.00 Závěrečná debata
Co dělat? Informovat, přesvědčovat, protestovat, organizovat se...
Alternativa Zdola zve na čaj s Miluš Kotišovou s tématem:
Jazyk nepoznaný: Peníze
Datum konání: středa 9. 10. 2019 v 18:00 hod. Místo konání:Sídlo AZ, Staropramenná 27, Praha 5 - Smíchov
V neformálním přátelském prostředí bude představena nově vydaná kniha "Jazyk nepoznaný: Peníze", v níž autorka Miluš Kotišová pojednává o penězích jako jazyku (v nemetaforickém smyslu), přináší důkazy pro tuto svou hypotézu z různých oborů a nastiňuje, co nové či upravené pojetí peněz může znamenat pro společnost. V knize je také popsán stručně současný peněžní systém a jeho patologické rysy právě vinou našeho nesmyslného pojetí peněz jako hmotné věci, které se držíme přesto, že se peníze digitalizují a virtualizují a objevují se nové a nové alternativy a reformní návrhy.
S četbou krátkých úryvků a besedou. Kniha bude k zakoupení na místě, i s věnováním (350,- Kč).
Alternativa Zdola a DTJ Santoška zvou všechny od 1 do 99 let na tradiční pouštění draků
Drakiáda 2019
Datum konání: neděle 20. 10. 2019 od 14:00 do 16:30 hod. Místo konání:Paví vrch, Santoška – Praha 5 Sraz:Sportovní areál DTJ Santoška, Xaveriova 7, Praha 5 v 13:30 hod.
Soutěže o ceny:
O nejhezčího draka (1. – 5. místo)
O draka, který se udržel ve vzduchu alespoň 30 minut
Prodejní akce českých výrobců textilu, oděvů, hraček, kosmetiky, domácích potřeb a potravin
Datum konání: středa 13. 11. 2019 od 11:00 do 17:00 hod. Místo konání:budova SČMVD - velká jednací místnost ve 3. patře budovy (vchod z Jindřišské ulice), Václavské nám. 21, Praha 1
Zastoupená výrobní družstva a jejich nabídka:
MODELA Pardubice - Dámské šaty, sukně, halenky, kabátky a kalhoty.
MODĚVA Konice - Dámské zimní pláště, paleta a bundy.
STYL Plzeň - Dámské tuniky, trička, kalhoty, tepláky, softshellové bundy, pánské mikiny a trenýrky, dětské tepláky, nákupní tašky.
VKUS Klatovy - Pánská pyžama a trenýrky, dámská pyžama, noční košile, zástěry a halenky.
DITA Tábor - Bytový textil – přikrývky, polštáře, deky, zavinovačky, fusaky. Kojenecký textil zn. Little Angel®. Kolekce podzimního a zimního dětského oblečení. Oblečení pro dospělé.
TEXMAN Liberec - Pokrývky, polštáře, povlečení.
SNAHA Brtnice - Čepice, límce, šály, pantofle, bačkory, rukavice a další drobné kožešinové výrobky. Kožené tašky, oboustranné kožené pásky.
MORAVSKÁ ÚSTŘEDNA Brno - Textilní a plyšové hračky, polštáře, dětské nádobí, trička a funkční prádlo s dětskými motivy známými z českých televizních pohádek.
SMĚR Praha - Plastové hračky a modely, stavebnice z cihliček.
DETECHA Nové Město n. Metují - Dekorativní a zdravotní kosmetika Regina®.
VŘÍDLO Karlovy Vary - Karlovarská kosmetika®: tělové krémy, ošetřující přípravky na ruce, pleťová kosmetika, zubní pasty a ústní vody, koupelové soli.
TVAR Pardubice - Potřeby pro domácnost z plastu.
DUP Pelhřimov - Manikúry, manikúrní nástroje, etue, spisové desky a kufry.
GRANÁT Turnov - Stříbrné granátové šperky, stříbrné šperky bez kamene a sklo s českým granátem.
SLEZSKÁ TVORBA Opava - Skleněné vánoční ozdoby ručně foukané a malované.
FAIR & BIO Praha - Čerstvě pražená káva.
HORIZONT Jihlava - Těstoviny.
Využijte této příležitosti a přijďte si zakoupit kvalitní výrobky od českých výrobců. Těšíme se na Vaši návštěvu.
Masarykova demokratická akademie srdečně zve na diskuzi na téma
Klimatická změna a ekonomický (ne)růst
Datum konání: středa 13. listopadu 2019 od 17:00 hod. Místo konání:Žerotínovo náměstí 6 (malý sál Břetislava Bakaly), Brno
Vladimír Špidla (bývalý premiér ČR, nyní ředitel Masarykovy demokratické akademie), Naďa Johanisová (ekologická ekonomka, Trast pro ekonomiku a společnost), Áron Tkadleček (klimatický aktivista, hnutí Limity jsme my) a Eva Fraňková (ekologická ekonomka, Masarykova Univerzita) budou diskutovat nad otázkami:
K čemu je a není dobrý ekonomický růst?
Jak souvisí s klimatickou změnou?
Co je nerůst a máme o něj usilovat?
A co je environmentální spravedlnost?
Ale i nad dalšími otázkami, které jim položí publikum. Diskusi bude moderovat Martin Škabraha, filosof a publicista z Univerzity Palackého v Olomouci. Vstup volný, Drobné občerstvení zajištěno.
Datum konání: čtvrtek 5. prosince 2019 v 17:00 hod. Místo konání: Klub techniků (místnost 217), Novotného lávka 5, Praha 1 Přihlášky: Účast na panelové diskuzi je bezplatná, prosím potvrďte účast na e-mailu: fontes.rerum@seznam.cz
V diskuzi vystoupí:
Václav Bartuška - diplomat, politik, publicista, zvláštním velvyslanec ČR pro otázky energetické bezpečnosti
Oskar Krejčí - politolog, univerzitní profesor, ředitel Institutu globálních studií UJAK v Praze
Miroslav Zámečník - ekonom
Václav Žák - programátor, politik a publicista, signatář Charty 77, bývalý poslanec a místopředseda České národní rady
Diskuzi bude moderovat člen družstva FONTES RERUM Jan Mládek.
Alternativa Zdola z.s. ve spolupráci s Nadací Rosy Luxemburgové v ČR pořádá volně přístupnou konferenci o digitální podpoře participace
Svoboda začíná zdola
Datum konání: čtvrtek 12. listopadu 2020 od 16:00 do 19::00 hod. Místo konání a přihlášky: Virtuálně prostřednictvím zoomu. Přístupový kód na zoom s možností reagovat a klást dotazy rozešleme všem, kdo se přihlásí do 9. listopadu 2020 na http://tiny.cc/prihlaska2020. Vyplněním přihlášky vyjadřujete souhlas s využitím osobních údajů pro potřeby této a případně dalších akcí Alternativy Zdola a Nadace Rosy Luxemburgové v ČR.
Program
Jan Soukup (spoluzakladatel Politinn a.s. a projektu Lepší obec) - o českých nástrojích digitální podpory participace a zahraniční inspiraci
Robert Chlebík a Richard Malot (Vysoká škola obchodní v Praze) - o projektu digitální lokální měny na Těšínském Slezsku
Doc. Hana Kopáčková (Univerzita Pardubice) - o zájmu veřejnosti kontrolovat digitální systémy
Doc. Bohumír Štědroň (Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů) - o příležitostech a úskalích použití umělé inteligence v participaci
Zbyněk Fiala (Alternativa Zdola) - o metodických zdrojích participace od Gwendolyn Hallsmithové (USA)
Moderuje doc. Ilona Švihlíková, prorektorka Vysoké školy obchodní v Praze.
Konference bude přenášena také na Facebook Alternativy Zdola a Nadace Rosy Luxemburgové v ČR a její záznam bude umístěn na Youtube.
Příspěvky budou shrnuty do sborníku, editace Zbyněk Fiala.
Konferenci finančně podpořila Nadace Rosy Luxemburgové (Rosa Luxemburg Stiftung, e.V., zastoupení v České republice). Za obsah odpovídají autoři a autorky jednotlivých výstupů a textů.
Datum konání: neděle 7. listopadu 2021 od 14:00 do 16:00 hod. Místo konání:Paví vrch, Santoška – Praha 5 (zhruba 100 m od sportovního areálu DTJ Santoška, Xaveriova 7)
Soutěže o ceny:
O nejhezčího draka (1. – 5. místo)
O draka, který letěl nejvýš (1. - 3. místo)
O draka, který se udržel ve vzduchu alespoň 30 minut
Datum konání: sobota 23. 4. 2022 od 9:00 do 16:00 hod. Místo konání: Křenová 67 , Brno (mapa)
Vystoupí sociolog Karel Klimša, energetičtí experti Ivan Noveský a Vladimír Štěpán, politolog Josef Skála, bezpečnostní analytik Josef Štefec a ekonom Radim Valenčík
Datum konání: pondělí 9. 5. 2022 od 16:00 hod Místo konání: Vrchlického sady - u sochy Sbratření (nedaleko zastávky tramvají Hlavní nádraží), Praha 1 (mapa)
Nadace Železná opona pořádá v rámci cyklu "Debata v podzemí" diskusi na téma
Tápání české ekonomiky
Datum konání: čtvrtek 16. června 2022 od 17:00 hod. Místo konání: Slovenský dům, Soukenická 3, Praha 1 (mapa) Registrace: posílejte na e-mail kuzelgm@gmail.com.
Vystoupí:
exministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček
děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík
Datum konání: sobota 3. září 2022 od 14:00 hod. Místo konání: Václavské náměstí, Praha 1 (mapa)
Vystoupí řečníci z politických stran jako ANS, KSČM, PRO, SPD, Trikolóra, organizací Manifest, Modrý jelen, Odchod z EU, Otevři svou mysl, Paralelní lékařská komora a různí odborníci, mj. I. Noveský, J. Skalický, M. Ševčík, V. Štěpán
Alternativa Zdola a DTJ Santoška zvou všechny od 1 do 99 let na tradiční pouštění draků
Drakiáda 2022
Datum konání: neděle 9. října 2022 od 14:00 do 16:00 hod. Místo konání:Paví vrch, Santoška – Praha 5 (zhruba 100 m od sportovního areálu DTJ Santoška, Xaveriova 7)
Datum konání: čtvrtek 20. října 2022 od 15:00 hod. Místo konání: Politických vězňů 9 (2. patro, místnost 116), Praha 1 (mapa)
Diskusi uvedou:
Oskar Krejčí - Hrozba jaderné sebevraždy a závazky emancipačních hnutí
Jaroslav Štefec - Obranyschopnost ČR: rostoucí závazky, trestuhodné dluhy
Jiří Komárek - Co způsobuje migrační vlny a jak zvládnout jejich rizika
Datum konání: pondělí 14. listopadu 2022 od 17:00 hod. Místo konání: Klub Lávka, Novotného lávka 201/1, Praha 1 (mapa) Vystoupí: T. Doležal, P. Drulák, J. Kobza, K. Konečná, M. Semín, I. Švihlíková, J. Turoňová, A. Votruba, J. Weigl a J. Zwyrtek-Hamplová
Institut české levice, Kudy z krize, SIVA, J. Skála a P. Bureš pořádají
Litoměřický odborný seminář
Datum konání: sobota 19. listopadu 2022 od 9:00 hod. Místo konání:hotel Magnolia, Karlovo náměstí 20, Roudnice nad Labem Vystoupí: L. Blaha, P. Bohuš, I. David, J. Kavan, O. Krejčí, L. Procházková, J. Skála, J. Skalický a R. Valenčík
Datum konání: sobota 26. 11. 2022 od 14:00 hod. Místo konání: Letenská pláň, Praha 7 (mapa)
Vystoupí: J. Baránek, P. Bohuš, T. R. Elliot, J. Havel, Z. Jandejsek, M. Koller, I. Noveský, R. Novotný, J. Skalický, V. Štěpán a zástupce Paralelní lékařské komory
Datum konání: sobota 10. prosince 2022 od 11:00 hod., předpokládaný konec 14:00 hod. Místo konání: sraz na Vyšehradě na ostrohu Vyšehradské skály u galerie Vyšehrad (přímo nad vyšehradským tunelem), Praha 2 (mapa)
Ženy, matky, babičky, dcery a vnučky žádají neutralitu ČR v konfliktu na Ukrajině, upřednostnění diplomacie a jednání o míru a zákaz posílání zbraní.
Pochod směr Palackého náměstí, Palachovo nám., Úřad vlády (Strakovka), Letná (kyvadlo, býv. Stalinův pomník; cca 14:00 hod.)
pondělí 1. 5. 2023 ČR: Ústí nad Labem (od 10:00 hod.), Uherské Hradiště; SR: Prešov
úterý 2. 5. 2023 ČR: Zlín
středa 3. 5. 2023 ČR: Karlovy Vary
čtvrtek 4. 5. 2023 ČR: Vsetín (od 11:00 hod.), Kroměříž (od 16:30 hod.); SR: Spišská Nová Ves
pátek 5. 5. 2023 ČR: Blansko, Frýdek-Místek, Chrudim (od 19:00 hod.); SR: Bratislava
sobota 6. 5. 2023 ČR: Frymburk (od 9:00 hod.), Český Krumlov (od 11:00 hod.), Písek (od 16:00 hod.), Jičín
neděle 7. 5. 2023 ČR: Rejta u Trhových Svin (od 16:00 hod.)
pondělí 8. 5. 2023 ČR: Znojmo (od 9:00 hod.), Děčín (od 13:15 hod.), Šumperk (od 14:00 hod.), Pardubice (od 15:00 hod.), Jindřichův Hradec (od 16:00 hod.), Turnov, Tábor (od 19:00 hod.)
úterý 9. 5. 2023 ČR: Mikulášovice (od 10:00 hod.), Nový Jičín (od 12:00 hod.), Vítějovice (od 15:00 hod.), České Budějovice (od 16:00 hod. ?), Hradec Králové, Praha, Rakovník, Trutnov (od 18:00 hod.)
středa 10. 5. 2023 ČR: Soběslav
čtvrtek 11. 5. 2023 ČR: Čimelice (od 16:00 hod.), Liberec (od 18:00 hod.)
Nespokojení, z. s., ve spolupráci se Společností W. Brandta a B. Kreiského, Nadační akademií ČSNS, nadací Železné opony a nadačním fondem Růže pořádá diskusní podvečer
"Záchranný balíček vlády, důchodová reforma, inflace a daně"
Datum konání: čtvrtek 8. 6. 2023 v 17:00 hod. Místo konání: budova ČSVTS (sál 319), Novotného lávka 5, Praha 1 (mapa)
Diskutující: Yvona Legierská, Jan Mládek, Miroslav Ševčík a Jaroslav Šulc Moderuje: Jiří Paroubek
Institut české levice s KV KSČM Praha, Klubem zahraniční politiky ÚV KSČM a Klubem společenských věd pořádá diskusní podvečer
s Petrem Drulákem na téma
Střední Evropa na geopolitické křižovatce
Datum konání: pondělí 20. 11. 2023 od 17:00 hod. Místo konání: budova ÚV KSČM (1. patro, místnost 76), Politických vězňů 9, Praha 1 (mapa)
Co se stalo s československým chemickým průmyslem?
Datum konání: středa 13.3. 2024 od 17:00 hod. Místo konání: budova ÚV KSČM (místnost 153), Politických vězňů 9 , Praha 1 (mapa) Vystoupí: Helena Sovová
Datum konání: čtvrtek 14. 3. 2024 od 17:00 hod. Místo konání: Panevropská univerzita (místnost S6), Spálená 76/14, Praha 2 (mapa) Vystoupí: Ilona Švihlíková
Poslední bitva revolucionáře - Leninova politická závěť
Datum konání: středa 10. 4. 2024 od 17:00 hod. Místo konání: budova ÚV KSČM (místnost 153), Politických vězňů 9 , Praha 1 (mapa) Vystoupí: Marie Hrošová
Co je a co není vidět (vybrané ekonomické problémy)
Datum konání: středa 15. 5. 2024 od 17:00 hod. Místo konání: budova ÚV KSČM (místnost 153), Politických vězňů 9 , Praha 1 (mapa) Vystoupí: Ladislav Šafránek
Datum konání: středa 19. 6. 2024 od 17:00 hod. Místo konání: budova ÚV KSČM (místnost 153), Politických vězňů 9 , Praha 1 (mapa) Vystoupí: František Neužil
Datum konání: neděle 13. října 2024 od 14:00 do 16:00 hod. Místo konání:Paví vrch, Santoška – Praha 5 (zhruba 100 m od sportovního areálu DTJ Santoška, Xaveriova 7)
Soutěže o ceny:
O nejhezčího draka (1. – 3. místo)
O draka, který letěl nejvýš (1. – 3. místo)
O draka, který se udržel ve vzduchu nejdéle (1. - 3. místo)