Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět
Datum konání: od 19. 10. 2018 do 29.9. 2019 od 9:00 do 18:00 hod. (kromě pondělí, kdy je zavřeno) Místo konání:Národní technické muzeum, Kostelní 42, Praha 7
Co všechno se u nás za sto let republiky podařilo vymyslet a vyrobit? Hlavní výstava v roce 2018 představuje u příležitosti výročí založení Československa technický a průmyslový vývoj samostatného československého státu po celou dobu jeho existence, tj. od roku 1918 do roku 1992, spolu s příběhy významných firem i předních osobností. Více podrobností naleznete zde.
Datum konání: od 14. 11. 2018 do 3.3. 2019 od 9:00 do 20:00 hod. Místo konání:Galerie Tančící dům, Jiráskovo náměstí 1981/6, Praha 2
Výstava předmětů denní potřeby ze 70. a 80. let. Mezi 1 300 předměty uvidíte např. unikátní sbírku hraček z Rychnova nad Kněžnou, sváteční retro výlohu obchodního domu Kotva zaplněnou starými vánočními ozdobami, oblečením a dalšími předměty. K vidění budou také výrobky předních národních podniků, jako byly Madeta, Kofola, Eta, Fatra, JAWA, Tesla a jiné. Více podrobností naleznete zde.
Bonjour, Monsieur Gauguin: Čeští umělci v Bretani 1850–1950
Datum konání: od 16. 11. 2018 do 17.3. 2019 od 10:00 do 18:00 hod. Místo konání:Palác Kinských, Staroměstské náměstí 12, Praha 1
Výstava mapuje přítomnost českých umělců v Bretani v letech 1850–1950 a hodnotí, jakým způsobem zachycovali její drsnou krajinu či tradiční bretoňské motivy. Více podrobností naleznete zde.
Jak vyjmout bydlení z tlaku trhu? Je bydlení dostupné? Jak bydlet v nerůstových časech? Jak bydlet spolu? Kde hledat cesty ke komunitnímu bydlení? Co mohou podniknout/dělat obce pro dostupné bydlení? Existuje u nás sociální bydlení? Jaké jsou příklady dobré praxe? Jak funguje svépomocné bydlení? Kdo žije v ekokomunitách? Co je co-housing? Jak funguje sociální squat? Kdo má právo na město?
To jsou jen některé z otázek, které bychom na tomto setkání rádi probrali. Všichni účastníci budou zároveň i lektory a naopak. Program budeme tvořit až na místě s pomocí facilitátora. Seminář je určen pro praktiky a akademiky, studenty a aktivisty, vesničany a měšťáky, zastupitele a starosty, sociální podnikatele, družstevníky, úředníky, členy nevládních a církevních organizací, architekty a urbanisty, učitele, novináře a všechny, kdo se o ekologicky a sociálně udržitelné bydlení zajímají. Uvítáme, když budete prezentovat vlastní zkušenosti nebo realizované či zamýšlené projekty (své nebo i ty, o kterých víte).
Mezi účastníky bude i Jere Kuzmanic, Chorvat, který vystudoval v Holandsku, kde žil delší dobu v sociálním squatu. Nyní působí na jedné z barcelonských univerzit. Jako urbanista se ve své nedávno obhájené disertaci zaměřil na přístupy k městskému plánování, které jsou v souladu s filosofií nerůstu. Tlumočení bude zajištěno.
Sborníky z minulých ročníků, kde je podrobně popsána forma semináře a zaznamenány příspěvky účastníků, jsou dostupné zde.
Online přihlašovací formulář naleznete zde. Očekáváme, že do formuláře napíšete něco o sobě, co od semináře očekáváte a jaké téma chcete diskutovat. Prosíme nebuďte příliš struční, vaše odpovědi nám pomohou vybrat účastníky tak, aby byl seminář pro všechny obohacující.
Přihlášky přijímáme do 31. prosince 2018. Během následujícího týdne (nejpozději 8. ledna 2019) vás vyrozumíme, zda jsme vás na seminář vybrali (počet účastníků je omezen na 25) a požádáme o zaplacení nevratné zálohy.
Účastnický poplatek bude 2500–5000 Kč, podle vašich možností, a zahrnuje ubytování a stravu. V odůvodněných případech můžeme poskytnout slevu na účastnickém poplatku, případně uhradit dopravu. Prosíme, uveďte v takovém případě zdůvodnění svého požadavku v přihlášce.
Více informací o semináři žádejte u Nikoly Fouskové na tel: 603 863 351 či na e-mailu: openspace@thinktank.cz
"Otevřený prostor: Bydlení jako společenská otázka" organizuje Trast pro ekonomiku a společnost ve spolupráci s Ekumenickou akademií, Katedrou environmentálních studií FSS MU a Alternativou zdola. Organizaci semináře garantují Naďa Johanisová, Standa Kutáček a Markéta Vinkelhoferová.
Knihovna Miloslava Ransdorfa , z. s. a Rosa-Luxemburg-Stiftung, e.V., zastoupení v České republice vás zvou na Ransdorfskou konferenci na téma:
Končí levice v České republice? Sto let poté...
Datum konání: 22. února 2019 od 10.00 hod. do 16.00 hod. Místo konání:Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1 Přihlášky: Vzhledem k omezenému počtu míst prosíme o potvrzení účasti do 15. 2. 2019 na e-mail: knihovna-ransdorf@email.cz
Prezence od 9.30 hod.
Program:
1. Ing. Helena Ryšavá
Zahájení - aktuální stav Knihovny M. Ransdorfa - 2 roky činnosti
Zástupce NRLS
Úvodní slovo
2. PhDr. Emil Voráček, DrSc.
Odkaz internacionál dnešku 1889 – II. Socialistická internacionála; 1919 – Kominterna.
3. Doc. PhDr. Stanislav Holubec, PhD.
Karel Marx jako místo paměti českých komunistů
4. Doc. Ing. Ilona Švihlíková,PhD.
Politické posuny a nová štěpení, aneb potřebujeme ještě levici?
5. Ing. Lubomír Vacek , CSc.
Představení sborníku PhDr. M. Ransdorfa, CSc.
Mgr. Vlasta Ransdorfová
Křest sborníku přednášek a zahájení prodeje
Přestávka 12.00 - 12.30 hod.
6. Doc. PhDr. Petr Sak, CSc.
Mládež v konfrontaci generací
7. PhDr. Vít Klepárník, PhD.
Levice v čase nových výzev a její budoucnost
Diskuse
Panelová diskuse
PhDr. Zdeněk Zbořil
PhDr. Emil Voráček, DrSc.
Doc. Ing. Ilona Švihlíková, PhD.
JUDr. Miroslav Tejkl
Doc. PhDr. Petr Sak, CSc.
Časový limit jednotlivých referátů je 15 – 20 min.
Časový limit diskusních příspěvků je 3 – 5 min.
Moderuje: PhDr. Jiří Malínský
Jednotlivé příspěvky, dle možností, zasílejte v elektronické podobě do 15. 2. 2019 pro jejich rozeslání přihlášeným účastníkům konference.
Sdružení českých umělců grafiků Hollar a Asociace spisovatelů za podpory Nadace Českého Literárního Fondu Vás srdečně zvou na IV. Literární večer v Galerii Holar:
Jáchym Topol: Autorské čtení
Datum konání: úterý 12. března 2019 od 19:00 hod. Místo konání:Galerie Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1
Spojenectví práce a solidarity zve na přednášku Jiřího Malíka
Voda a sucho
Datum konání: čtvrtek 11. dubna 2019 od 17:00 hod. Místo konání:Dům odborových svazů, nám. Winstona Churchilla 1800/2, Praha 3 - Žižkov Moderátor akce: Karel Růžička
V rámci pravidelných měsíčních setkání členů a přátel Demokratického klubu k aktuálním otázkám současné politické reality se uskuteční další setkání s úvodní přednáškou na téma
Počátky družstevního hnutí na území českých zemí a ve světě
Úvodní slovo připravila kolegyně Lidmila Němcová, docentka, která vyučovala na domácích i zahraničních universitách, se ve výzkumu soustředila na sociální oblast, drobné podnikání a podnikatelskou etiku včetně družstevnictví v tržní ekonomice. Dosud je garantkou českého a mezinárodního grantu MPSV k problematice služeb pro seniory.
Úvodní slovo se zaměří na podnikání ve formě družstevnictví, které vzniklo jako významné masové hnutí, s cílem překonat či zmírnit některé negativní aspekty ekonomického rozvoje a zlepšit postavení sociálně slabších a středních vrstev společnosti.
Po diskuzi k danému tématu bude umožněno přítomným účastníkům navrhnout i jiné otázky, týkající se demokracie nebo demokratismu a současné politické reality. Hosté jsou vítáni.
Datum konání: od 17. 4. 2019 do 25.8. 2019 od 9:00 do 18:00 hod. (kromě pondělí, kdy je zavřeno) Místo konání:Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52/1554, Praha 8 – Karlín
Praha, jak ji neznáte - chudá Praha ve fotografii. Víte, kde byste našli Fišpanku, Bílý hrad nebo Arizonu? Jaké služby poskytoval hotel Kandelábr a kdo byl otec chudých? To vše se dozvíte na dobových fotografiích z let 1781-1948. Více podrobností naleznete zde.
Spojenectví práce a solidarity zve na diskusní seminář
Volby do Evropského parlamentu
Datum konání: čtvrtek 25. dubna 2019 od 17:00 hod. Místo konání:Dům odborových svazů, nám. Winstona Churchilla 1800/2, Praha 3 - Žižkov Moderátor akce: F. Zachariáš
Máte selský rozum a schopnost kritického myšlení, myslíte si, že vás to ochrání před účinky propagandy? Přednáška vám ukáže, že žijete ve starých vzorcích. Další podrobnosti naleznete zde.
Koreanistka Nina Špitálníková ve své přednášce představí Kimovu Severní Koreu tak, jako ji poznalo jen pár lidí na světě. Jako jedna z mála se zúčastnila studijních pobytů na Kim Ir Senově univerzitě za vlády obou posledních vládců Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Další podrobnosti naleznete zde.
Nadace Rosy Luxemburgové navazuje na spolupráci s Alternativou zdola při organizování loňské konference "Lokální a družstevní způsoby hospodaření jako progresivní vize", z které vznikl sborník příspěvků. Sborník je k dispozici u pořádajících organizací.
Letošní konference se bude téma lokální ekonomiky dále rozvíjet a bude se věnovat zejména dvěma okruhům:
Jak lze zajistit finanční zdroje pro podnikání družstev a malých nebo středních firem? Seznámíme se zahraničními i domácími zkušenostmi a možnostmi jakým směrem lze udržitelné financování rozvíjet.
Jaké jsou cesty k rozvíjení komunitních a lokálních způsobům výroby a spotřeby v současném kontextu.
Jak napovídá název konference, budeme se snažit, aby sdílené poznatky měly prakticky využitelný charakter aniž bychom přitom rezignovali na solidní teoretický základ představených konceptů.
Program
9.30—10.00 Registrace
10.00—10.15 Zahájení
Joanna Gwiazdecka (Nadace Rosy Luxemburgové)
Ilona Švihlíková (Alternativa zdola)
Financování družstevní a lokální ekonomiky
10.15—10.35 Miluš Kotišová (odbornice na peněžní alternativy) Peněžní simulakra v digitálním věku. Jak vznikají peníze
10.35—10.55 Rolf F. H. Schroeder (expert v oblasti komplementárních měn) Komplementární měny jako stavební kameny alternativní ekonomiky
10.55—11.15 Diskuse
11.15—11.30 Přestávka
11.30—11.50 Otakar Schlossberger (pedagog VŠFS) Konec kampeliček v Čechách aneb jak z toho ven
11.50—12.10 Jason Nardi (RIPPES) Různé formy vzájemného a etického financování
12.10—12.30 Diskuse
12.30—13.15 Přestávka na oběd
Ekonomika a komunita
13.15—13.40 Tony Addy (expert v oblasti komunitního plánování, Linec) Konvivialita a sebeorganizace komunit
13.40 —14.00 Adrian Podsklan (specialista na adaptivní organizaci) Zelené a integrované produktivní prostředí
14.00—14.20 Franziska Liebe (pracovnice pro styk s veřejností drážďanské spotřebitelské společnosti) Lokální spotřebitelské aktivity – příklad z Drážďan
14.20—14.50 George Dafermos (výzkumník a konzultant pro technologickou politiku a management) Globální design, lokální výroba: zkoumání potenciálu nového modelu lokální produkce založené na otevřených technologiích
Osvobození, nebo porážka? Postoje středoevropské levice k roku 1989
Datum konání: úterý 28. 5. 2019 od 14:00 hod. Místo konání:Braunův dům, Karlovo náměstí 24, Praha 1 Přihlášky: Kapacita sálu je omezena. Svou registraci na konferenci proveďte pomocí formuláře.
Přelomové události roku 1989 měly zásadní vliv na všechny oblasti společenského života v tehdejším Československu, Polsku i Německu. Transformace minulého režimu na volnotržní hospodářství s pluralitní parlamentní demokracií představovala proces, který byl plný protikladných zájmů, postupů, názorů a konfliktů. Řada z nich pokračuje až dodnes.
Jakou specifickou roli hrála československá, polská a německá levice v událostech roku 1989? A jak to bylo s jejím vývojem po roce 1989? Kdo zůstal věrný tradici levicového myšlení a kdo ji opustil? Jak se levice vyrovnávala a vyrovnává s pádem toho, co měl být první pokus o nastolení socialistické společnosti?
Pozvání přijali hosté ze tří sousedících zemí, aby probrali minulost, současnost i budoucnost levice ve vztahu k historickým poučením, které jí rok 1989 dal. Celý program konference naleznete zde. Akce bude probíhat česky s tlumočením do německého a polského jazyka. Pro účastníky bude zajištěno občerstvení.
Jiří Guth o sobě říká, že je "ekolog se zkušenostmi z tuzemska i cizozemska a z terénu i z kanceláře". Ty zkušenosti jsou bohaté a týkají se i politické práce nebo družstevního hnutí. Rozhovor se bude dotýkat duchovních základů udržitelného života i praktické politiky Ministerstva životního prostředí nebo toho, zda spravedlnost a demokracie patří ke konstitutivním složkám udržitelnosti.
Jedna z nejvýznamnějších událostí české kultury, která již od roku 1967 mapuje nejnovější trendy scénografie a divadelní architektury, představí tři tematické okruhy: Imaginace, Proměny a Reflexe. Součástí PQ 2019 budou tři soutěžní výstavy: Výstava zemí a regionů, Studentská výstava a Výstava divadelní architektury a prostoru – Naše divadlo světa. Aktuální informace najdete na www.pq.cz.
Je demokracie opravdu univerzální hodnotou? Je možná moderní a prosperující společnost bez demokracie? Hrozí Západu rezignace na ideály demokracie? Na tyto a další otázky odpoví přednáška prof. RNDr. Ivo Budila, Ph.D., DrSc. Další podrobnosti naleznete zde.
Před třiceti lety byl zahájen proces tzv. transformace, který měl proměnit nesvobodný a rigidní systém státního socialismu na demokratickou společnost s tržním hospodářstvím. Změny měly podporu velké části občanům, kteří věřili, že se Československo bude brzy plně a rovnoprávně integrovat do západního světa bezpečnosti a blahobytu. Z těchto očekávání se po třiceti letech naplnilo jen málo.
Československo se rozdělilo, sociální tržní hospodářství, společnost blahobytu, kterou měli ti, kdo zvonili klíči, na mysli, byla v té době už i na Západě na ústupu a pád systému státního socialismu celosvětový neoliberální závod ke dnu jen urychlil.
Za uplynulých třicet let se globálně i na úrovni jednotlivých států prohloubily sociální rozdíly, posílily se krizové jevy v ekonomice, zhoršila se situace na poli mezinárodní bezpečnosti, bezprecedentně se urychlila devastace přírody.
Nejen pro Českou republiku je zřejmé, že jsme třicet let mířili do slepé uličky. Skutečná transformace, směřující k ekologicky, ekonomicky a sociálně udržitelné společnosti u nás ještě ani nezačala. Naše konference chce z převážně levicových perspektiv přispět k debatě, jak dosahovat pozitivní změny.
Program
12.30—13.00 Registrace, občerstvení
13.00 Úvodní slovo
Jiří Silný (Nadace Rosy Luxemburgové)
13.10—14.45 Bilance
Zbyněk Fiala,(ekonom)
Ekonomická transformace a její důsledky
František Neužil (filozof)
Důvody rozpadu státně socialistického systému a současné předpoklady systémové změny
Tomáš Profant (politolog)
Česká republika a její mezinárodní závazky v oblasti rozvoje
Diskuse
14.45—15.00 Přestávka
15.00—17.00 Změna orientace
Václav Bělohradský (filozof)
Civilizační proměny
Alena Wagnerová (socioložka a spisovatelka)
Ztracená budoucnost a jak ji znovu získat
Martin Hekrdla (novinář)
Perspektivy levice
Josef Patočka (novinář, aktivista)
Radikální environmentální transformace
Diskuse
17.00—17.30 Přestávka
17.30—19.00 Závěrečná debata
Co dělat? Informovat, přesvědčovat, protestovat, organizovat se...
Alternativa Zdola zve na čaj s Miluš Kotišovou s tématem:
Jazyk nepoznaný: Peníze
Datum konání: středa 9. 10. 2019 v 18:00 hod. Místo konání:Sídlo AZ, Staropramenná 27, Praha 5 - Smíchov
V neformálním přátelském prostředí bude představena nově vydaná kniha "Jazyk nepoznaný: Peníze", v níž autorka Miluš Kotišová pojednává o penězích jako jazyku (v nemetaforickém smyslu), přináší důkazy pro tuto svou hypotézu z různých oborů a nastiňuje, co nové či upravené pojetí peněz může znamenat pro společnost. V knize je také popsán stručně současný peněžní systém a jeho patologické rysy právě vinou našeho nesmyslného pojetí peněz jako hmotné věci, které se držíme přesto, že se peníze digitalizují a virtualizují a objevují se nové a nové alternativy a reformní návrhy.
S četbou krátkých úryvků a besedou. Kniha bude k zakoupení na místě, i s věnováním (350,- Kč).
Alternativa Zdola a DTJ Santoška zvou všechny od 1 do 99 let na tradiční pouštění draků
Drakiáda 2019
Datum konání: neděle 20. 10. 2019 od 14:00 do 16:30 hod. Místo konání:Paví vrch, Santoška – Praha 5 Sraz:Sportovní areál DTJ Santoška, Xaveriova 7, Praha 5 v 13:30 hod.
Soutěže o ceny:
O nejhezčího draka (1. – 5. místo)
O draka, který se udržel ve vzduchu alespoň 30 minut
Prodejní akce českých výrobců textilu, oděvů, hraček, kosmetiky, domácích potřeb a potravin
Datum konání: středa 13. 11. 2019 od 11:00 do 17:00 hod. Místo konání:budova SČMVD - velká jednací místnost ve 3. patře budovy (vchod z Jindřišské ulice), Václavské nám. 21, Praha 1
Zastoupená výrobní družstva a jejich nabídka:
MODELA Pardubice - Dámské šaty, sukně, halenky, kabátky a kalhoty.
MODĚVA Konice - Dámské zimní pláště, paleta a bundy.
STYL Plzeň - Dámské tuniky, trička, kalhoty, tepláky, softshellové bundy, pánské mikiny a trenýrky, dětské tepláky, nákupní tašky.
VKUS Klatovy - Pánská pyžama a trenýrky, dámská pyžama, noční košile, zástěry a halenky.
DITA Tábor - Bytový textil – přikrývky, polštáře, deky, zavinovačky, fusaky. Kojenecký textil zn. Little Angel®. Kolekce podzimního a zimního dětského oblečení. Oblečení pro dospělé.
TEXMAN Liberec - Pokrývky, polštáře, povlečení.
SNAHA Brtnice - Čepice, límce, šály, pantofle, bačkory, rukavice a další drobné kožešinové výrobky. Kožené tašky, oboustranné kožené pásky.
MORAVSKÁ ÚSTŘEDNA Brno - Textilní a plyšové hračky, polštáře, dětské nádobí, trička a funkční prádlo s dětskými motivy známými z českých televizních pohádek.
SMĚR Praha - Plastové hračky a modely, stavebnice z cihliček.
DETECHA Nové Město n. Metují - Dekorativní a zdravotní kosmetika Regina®.
VŘÍDLO Karlovy Vary - Karlovarská kosmetika®: tělové krémy, ošetřující přípravky na ruce, pleťová kosmetika, zubní pasty a ústní vody, koupelové soli.
TVAR Pardubice - Potřeby pro domácnost z plastu.
DUP Pelhřimov - Manikúry, manikúrní nástroje, etue, spisové desky a kufry.
GRANÁT Turnov - Stříbrné granátové šperky, stříbrné šperky bez kamene a sklo s českým granátem.
SLEZSKÁ TVORBA Opava - Skleněné vánoční ozdoby ručně foukané a malované.
FAIR & BIO Praha - Čerstvě pražená káva.
HORIZONT Jihlava - Těstoviny.
Využijte této příležitosti a přijďte si zakoupit kvalitní výrobky od českých výrobců. Těšíme se na Vaši návštěvu.
Masarykova demokratická akademie srdečně zve na diskuzi na téma
Klimatická změna a ekonomický (ne)růst
Datum konání: středa 13. listopadu 2019 od 17:00 hod. Místo konání:Žerotínovo náměstí 6 (malý sál Břetislava Bakaly), Brno
Vladimír Špidla (bývalý premiér ČR, nyní ředitel Masarykovy demokratické akademie), Naďa Johanisová (ekologická ekonomka, Trast pro ekonomiku a společnost), Áron Tkadleček (klimatický aktivista, hnutí Limity jsme my) a Eva Fraňková (ekologická ekonomka, Masarykova Univerzita) budou diskutovat nad otázkami:
K čemu je a není dobrý ekonomický růst?
Jak souvisí s klimatickou změnou?
Co je nerůst a máme o něj usilovat?
A co je environmentální spravedlnost?
Ale i nad dalšími otázkami, které jim položí publikum. Diskusi bude moderovat Martin Škabraha, filosof a publicista z Univerzity Palackého v Olomouci. Vstup volný, Drobné občerstvení zajištěno.
Datum konání: čtvrtek 5. prosince 2019 v 17:00 hod. Místo konání: Klub techniků (místnost 217), Novotného lávka 5, Praha 1 Přihlášky: Účast na panelové diskuzi je bezplatná, prosím potvrďte účast na e-mailu: fontes.rerum@seznam.cz
V diskuzi vystoupí:
Václav Bartuška - diplomat, politik, publicista, zvláštním velvyslanec ČR pro otázky energetické bezpečnosti
Oskar Krejčí - politolog, univerzitní profesor, ředitel Institutu globálních studií UJAK v Praze
Miroslav Zámečník - ekonom
Václav Žák - programátor, politik a publicista, signatář Charty 77, bývalý poslanec a místopředseda České národní rady
Diskuzi bude moderovat člen družstva FONTES RERUM Jan Mládek.