Politické strany a prosazování udržitelného rozvoje aneb Jak si představují zástupci politických stran udržitelnou budoucnost České republiky?
Datum konání: úterý 5. září 2017 od 16.00 do 19.00 hodin Místo konání: budova ČSVTS místnost č. 319, Novotného lávka 5, Praha 1
Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ) ve spolupráci s koalicí platforem nevládních organizací Měj se k světu a asociací nevládních organizací Zelený kruh pořádá předvolební diskusi s představiteli politických stran, kandidujících v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Byli pozváni zástupci následujících devíti politických stran: ANO 2011, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, Piráti, STAN, TOP09, Zelení.
Na úvod kolegové ze Zeleného kruhu představí svou analýzu přístupu vlády a parlamentu k ekologické politice v tomto volebním období a klíčové otázky k řešení pro příští vládu.
Následně se budeme politiků ptát, zda podporují směřování ČR k udržitelnému rozvoji pomocí Strategického rámce Česká republika 2030, přijatého vládou ČR, anebo zda by chtěli jít jinou cestou. Aby nebyla diskuse jen v obecné rovině, budeme se zajímat, co jejich strany již udělaly pro udržitelný rozvoj, v souvislosti s klimatickými změnami nás bude zajímat, jaká opatření navrhují k zmírňování těchto změn a jaká k nezbytnému přizpůsobení se jim a budeme se ptát také, které z Cílů udržitelného rozvoje OSN považuje jejich strana za nejdůležitější. Důležitý pro nás bude také postoj politických stran k účasti veřejnosti na rozhodovacích a strategických procesech.
Diskusi bude moderovat moderátor a herec Petr Vacek a jednotlivé strany budou v panelu reprezentovat:
Piráti – Dana Balcarová – garantka programu pro životní prostředí
STAN – Jan Farský – poslanec, lídr kandidátky STAN v Praze
TOP09 – Michal Kučera – předseda poslaneckého klubu TOP09
Zelení – Petr Kutílek – místopředseda strany Zelení
Zástupci dalších pozvaných stran jsou doposud v jednání (aktuální složení panelu hledejte na www.stuz.cz).
Na tuto diskusi bude navazovat od 18.30 v Kině Pilotů (Donská 19, Praha 10, zastávka Krymská) na Praze 10 akce našich kolegů z Transparency International ČR, týkající se strategií v politických kampaních, na kterou jsou všichni taktéž zváni. Komponovaný večer začne debatou s Josefem Šlerkou (NFNZ), Erikem Bestem (FleetSheet) a Petrem Vymětalem (VŠEM) o proměnách politických přesvědčovacích strategií v posledních letech. A po debatě se můžete těšit z potravy pro tělo i ducha: pohoštění si můžete vychutnat při sledování amerického politického dramatu Den zrady (Ides of March, 2011). Moderuje David Ondráčka (TI-ČR.)
zaCHRAŇTE STODOLY aneb Oslava hlíny - oslava života
... seznámit se, pochopit, tvořit, bavit se
Datum konání: 8. – 9. 9. 2017, start vždy v 10:00 hodin u Vlastimila Kohoutka Místo konání:Stodola u č. p. 12, Hrubá Vrbka
Filozofie projektu: Cílem je oživení tradičních technologií, které mohou zachránit ojedinělý soubor podélně průjezdných stodol při záhumenních cestách, tvořících jedinečný vstup do tradiční horňácké obce Hrubá Vrbka, pro zachování kulturně historického dědictví dalším generacím.
Program:
tradiční zpracování hliněné omítkové směsi z místních surovin
omítání fasády pod vedením zkušených lektorů
tvoření s hlínou pro děti základních a mateřských škol
vyrob si svou nepálenou cihlu (pro malé i velké)
výstava obrazů pozvaných umělců
besedy o hliněných stavbách u nás a ve světě
soutěž o nejkratší sukni na lešení (pro ženy i muže)
Datum konání: středa 13. září 2017, 17.00 hodin Místo konání:Kavárna co hledá jméno, Stroupežnického 10, Praha 5
Základy Evropské unie vzešly z trosek, které po sobě zanechala 2. světová válka. Po bezmála šedesáti letech fungování se EU dostala na rozcestí. Její struktura a postupy neodpovídají reálným potřebám obyvatel EU a demokratický deficit znemožňuje další integraci. Zbytnělá role exekutivy, absence veřejné kontroly a reálného dialogu s občany dovedly EU do krize. Lze tuto krizi překonat? Na tuto otázku se pokusí odpovědět seminář.
Na semináři vystoupí:
Michael Hauser - filosof
Alena Krempaská - politoložka a aktivistka z Bratislavy
Datum zahájení: 9. 10. 2017 od 17:00 do 20:00 hod. Místo zahájení: Karlínské náměstí nebo za deštivého počasí v Domu dětí a mládeže Spektrum, Karlínské nám. 7, Praha 8
Doprovodný program:
vernisáž výstavy
blešák
promítání filmu
férové dobroty a další
Výstava bude také ke zhlédnutí:
Náměstí Dr. Václava Holého
Promenáda u metra Ládví
Výstava potrvá: od 9. do 14. 10. 2017
Výstava na stromech je celorepublikový happening, který se koná během Týdne důstojné práce a upozorňuje na ožehavá témata naší každodenní spotřeby. Letos proběhne třetí ročník se zaměřením na podmínky pěstování banánů. Přiblíží pracovní podmínky pěstitelů banánů ze zemí globálního Jihu.
Akce se koná pod záštitou zástupce starosty MČ Praha 8 Petra Vilguse.
Hosty budou autoři knihy Ilona Švihlíková a Konstantinos Tsivos
Datum konání: úterý 10.10. 2017 v 18:00 hod. Místo konání:Knihkupectví Serius, Mírové náměstí 11, Jablonec nad Nisou
Kniha Řecká tragédie odhaluje skutečné kořeny dluhové krize v Řecku. Vychází z historického, ekonomického a politického pozadí řeckého vývoje a řeckou krizi v mrazivé analýze ukazuje jako jeden z důsledků mocenského soupeření v Evropské unii. Kriticky zkoumá neblahou roli, kterou sehrává dnešní Německo, a demonstruje antidemokratické praktiky některých lídrů Evropy i jednotlivých států. Je to jiný, zasvěcený a dramatický obraz evropské politiky a ekonomiky, než jaký běžně prezentují média.
Patří nerostné bohatství a voda všem občanům: Lithium - stihne ho osud ostatních darů přírody?
Datum konání: 12. října 2017 od 17:00 hod. Místo konání: zasedací místnost Domu odborových svazů, náměstí Winstona Churchilla, Praha 3 (vstup hlavním vchodem, v přízemí)
Moderátor: Lubomír Ledl
Panelisté:
Milan Neubert - fyzik a ekonom
Jaroslav Borka - poslanec PSP ČR za Karlovarský kraj
Životní podmínky a různé typy příležitostí, které lidé ve svém životě využívají, jsou v prostoru rozmístěny nerovnoměrně. Dochází tak k prostorové diferenciaci životní úrovně, k posilování některých regionů a oslabování až marginalizaci jiných lokalit. Územní nerovnosti ovlivňují migrační procesy i fungování lokálních komunit. Témata týkající se prostorové diferenciace životních podmínek se stávají důležitou součástí veřejné debaty v Česku, zejména v souvislosti s problematikou rezidenční segregace, polarizace území a nejnověji též v souvislosti s diskusí o vylidňování části venkova.
Objevuje se řada otázek i více či méně důkladně podložených odpovědí: Vylidňuje se český venkov? Snižuje se „životaschopnost“ venkovských obcí? Přibývají sociálně vyloučené lokality na venkově? Polarizuje se území Česka stále silněji?
Konference se bude zabývat otázkami spojenými s tématy územních a prostorových nerovností, diferenciací životních podmínek na venkově i ve městech a životem v periferních oblastech a bude usilovat o identifikaci klíčových výzev a rizik pro periferní území. Příspěvky se budou věnovat zejména následujícím tématům:
Územní diferenciace, typy a vzorce prostorových nerovností, dynamika prostorové polarizace
Demografický vývoj různých typů území a možná rizika s ním spojená
Životní úroveň a kvalita života ve venkovských oblastech
Různé sociální skupiny na venkově, vazby k rezidenčnímu prostředí a fungování lokálních komunit
Rezidenční prostředí jako zdroj sociálních nerovností a různých forem znevýhodnění
Chudoba a riziko sociálního vyloučení ve venkovském prostředí
Součástí konference bude představení výsledků výzkumného projektu Sociálně prostorové znevýhodnění obyvatel periferních venkovských oblastí, realizované v Sociologickém ústavu AV ČR.
Jednání na konferenci budou probíhat paralelně v české a anglické sekci. Součástí anglické sekce budou rovněž příspěvky věnující se situaci v zahraničí.
Úvodní přednášku s názvem "Post-industrial and post-relevant? A conceptual exploration of future rural population trends" pronese prof. Lászlo Kulcsár z Penn State University v USA.
Program konference bude zveřejněn v průběhu září. Aktualizované informace budou k dispozici na webových stránkách sociologického ústavu: www.soc.cas.cz. Účast na konferenci je bezplatná.
Dům knihy Ostrava zve na besedu a autogramiádu knihy Řecká tragédie, hosty jsou
Ilona Švihlíková a Konstantinos Tsivos
Datum konání: středa 18. 10. 2017 od 16:00 do 17:00 hod. Místo konání:Dům knihy, Smetanovo náměstí 222/8, Ostrava
Ilona Švihlíková je známá česká ekonomka, jejímž hlavním oborem jsou mezinárodní ekonomické vztahy, různé aspekty globalizace, měnové otázky, energetická bezpečnost a obecně souvislosti mezi ekonomikou a politikou. Konstantinos Tsivos zase vyučuje v Ústavu řeckých a latinských studií při Univerzitě Karlově. Odhalte s nimi skutečné kořeny dluhové řecké krize.
Rezervujte si prosím místo tel. 607 082 029 nebo na webových stránkách www.knihcentrum-ostrava.cz/rezervace a dostavte se včas! Patnáct minut před začátkem akce nevyužité rezervace propadají.
Ekumenická akademie s podporou Nadace Rosy Luxemburgové pořádá mezinárodní konferenci a filmové diskusní večery u příležitosti 100. výročí Ruské revoluce 1917
Říjnová revoluce v dějinách a současnosti
Datum konání: 26. – 29. 10.2017 Místo konání:Studentská Hybernská, Hybernská 4, Praha 1
Říjnová revoluce ukázala, že je možná základní společenská proměna, zahrnující všechny oblasti života. Proti očekávání se podařilo pro vizi spravedlivé společnosti získat chudé v málo rozvinutém Rusku. Důsledky této násilné proměny byly ambivalentní ale i přes to se vyčerpala přitažlivá síla komunistické vize až někdy v sedmdesátých letech dvacátého století, když zklamaly různé pokusy reformovat autoritářský systém.
Kapitalismus reagoval na konkurenci reálně existujícího socialismu úspěšným modelem sociálního tržního hospodářství. Nedostatek svobody a malá ekonomická efektivita podkopaly zbytky loajality obyvatel Východu a vedly k rychlému zhroucení na konci osmdesátých let.
Rychle se ukázalo, že sociální komponenta představovala pro kapitalismus jen vynucený ústupek a všude, kde to je možné, se prosazuje logika zisku proti potřebám lidí a ochraně přírody. A tak potkáváme rostoucí nerovnost, konflikty o zdroje, vynucenou migraci a zrychlenou destrukci přírody. Podobně volné spojení má kapitalismus s demokracií a jak vidíme na dnešní erozi demokracie ve prospěch vlády oligarchů prostřednictvím manipulativního populismu.
Naproti tomu nám chybí mobilizující vize pozitivní proměny společnosti. Nemáme dostatečné politické nástroje, které by potlačily nadvládu soukromých zájmů nad obecným blahem a ochranou přírody. Také nejsou na dohled silní političtí aktéři, kteří by dokázali zastavit třídní boj shora.
Samozřejmě existují velmi mnohé intelektuální, politické a praktické iniciativy, které na jmenované problémy reagují a na různých úrovních podporují alternativy. Většina z nich je tím nebo oním způsobem spojena s levicovou tradicí, ale roztříštěnost těchto snah a hnutí omezuje jejich účinnost.
Co znamená si v takové situaci připomínat Říjnovou revoluci? Jaká poučení si lze vzít z úspěchů i selhání revoluce pro dnešní zápasy?
Panel 1 – Historie a současnost
13.00 - 13.30 „Revoluce na periferii. Proč právě Rusko?“
Veronika Sušová-Salminen, historička
13.30 – 14.00 Recepce Říjnové revoluce v Československu (tbc)
14.00 – 14.30 Říjnová revoluce a současná levice v Rusku
Mariana Simakova, aktivistka a výzkumnice, OpenLeft.ru
14.30 – 15.00 Diskuse
15.00 – 15.30 Přestávka
Panel 2 – Reflexe revoluce
15.30 – 16.00 Rosa Luxemburgová – Kritika revoluce
Holger Politt, Nadace Rosy Luxemburgové
16.00 – 16.30 Slovenská republika rad
Matej Pinter, časopis POLEblog.sk
16.30 – 17.00 Sovětské umění a kultura dvacátých let
Dominik Forman, skupina Radikální realismus
Moderátor: Jan Májíček, Ekumenická akademie
17.30 - 18.30 Neformální rozhovory, občerstvení
Den druhý: pátek 27. 10. 2017
Přítomnost
9.15 Úvod
Jan Májíček, Ekumenická akademie
Workshopy
9.30 - 11.00 Sověty a elektrifikace aktuálně
Ekonomická demokracie
Vstupní impulz: Ota Bureš
Průmysl 4.0
vstupní impulz: Tomáš Tožička
11.00 – 11.15 Přestávka
11.15 – 12.45 Dekret o míru aktuálně
Geopolitické změny, mezinárodní právo
Vstupní impulz: (tbc)
Obchod se zbraněmi
Vstupní impulz: Hana Svačinková a Peter Tkáč, Nesehnutí, kampaň Zbraně nebo lidská práva?
13.00 – 14.00 Oběd
14.00 – 15.30 Dekret o půdě a emancipace žen aktuálně
Ochrana půdy, potravinová suverenita, ekologická a lokální produkce nebo agrokoncerny
Vstupní impulz: Jan Valeška, zemědělský odborník
Emancipace žen: od minulosti po dnešek
Vstupní impulz: Soňa Tichá, Socialistická Solidarita
15.30 – 15.45 Přestávka
15.45 – 16.45 Utopie dnes
Michael Hauser, filozof, SOK
Iva Hammerbauerová, aktivistka, Socialistická Solidarita (tbc)
Datum konání: 5. 11. 2017 od 14:00 do 15:30 hod. Místo konání:Paví vrch, Santoška – Praha 5 Sraz:Sportovní areál DTJ Santoška, Xaveriova 7, Praha 5 v 13:45 hod.
Soutěže o ceny:
O nejhezčího draka (1. – 5. místo)
O draka, který letěl nejvýš (1. – 3. místo)
O draka, který se udržel ve vzduchu alespoň 30 minut
Prodejní akce českých výrobců textilu, oděvů, hraček, kosmetiky, šperků a domácích potřeb
Datum konání: středa 8. 11. 2017 od 11:00 do 17:00 hod. Místo konání:budova SČMVD - velká jednací místnost ve 3. patře budovy (vchod z Jindřišské ulice), Václavské nám. 21, Praha 1
Zastoupená výrobní družstva a jejich nabídka:
MODELA Pardubice - Dámské šaty, sukně, halenky, kalhoty, kabátky a šálky.
STYL Plzeň - Dámské a pánské softshellové bundy, dámské tepláky, legíny, trika, pánské trenky, nákupní skládací tašky.
VKUS Klatovy - Pánská pyžama a trenýrky, dámské noční košile a halenky.
Datum konání: 10.12. 2017 v 19:00 hod. Místo konání:Divadlo na Vinohradech, nám. Míru 7, Praha 2
Účinkují:
umělecký soubor Bílá holubice
ostravský bard Jarek Nohavica
varšavský hudebník Robert Kusmierski
Vstupenky v ceně od 400,- Kč je možno zakoupit v pokladně Divadla na Vinohradech, a to i on-line. Těším se na vaši návštěvu a přeji příjemný zážitek. Za umělecký soubor Bílá holubice Xenie Kaduchová (ředitelka)
Nadace Rosy Luxemburgové ve spolupráci s Klubem zastupitelů KSČM Hlavního města Prahy a Společností pro evropský dialog zvou na
zahraničněpolitické kolokvium Evropa po volbách
Datum konání: 11.12. 2017 od 9:00 do 21:00 hod. Místo konání: Radniční klub, Staroměstská radnice, Staroměstské náměstí 1/3, Praha 1 Jednací jazyky: čeština a němčina (simultánní tlumočení)
Program:
9:00-9:30 Registrace
9:30-10:00 Zahájení
Dr. Detlef Nakath, člen předsednictva Nadace Rosy Luxemburgové (RLS) Dr. Joanna Gwiazdecka, ředitelka pražské kanceláře RLS
10:00-12:00 Panelová diskuse 1
Moderátorka: Dr. Joanna Gwiazdecka
Dr. Hans Modrow, Die LINKE, předseda stranické rady starších K výsledkům voleb do Spolkového sněmu 2017
Ing. Jiři Dolejš, KSČM, poslanec parlamentu České republiky Situace v Česku po parlamentních volbách 2017
Dr. Vladimír Handl, Katedra německých a rakouských studií, Institut mezinárodních studií, fakulta sociálních věd Karlovy univerzity K česko-německým vztahům po volbách
Heiko Kosel, Die LINKE, člen Zemského sněmu v Sasku K výsledkům voleb do Spolkového sněmu ve východním Sasku
12:00-13:00 Přestávka na oběd
13:00-15:30 Panelová diskuse 2
Moderátor: Gerd-Rüdiger Stephan, zástupce ředitele RLS
Richard Pitterle, Die LINKE, emeritní člen Spolkového sněmu, člen Česko-německého diskusního fóra Levicové perspektivy po německých volbách
Apolena Rychlíková, politoložka, publicistka, dokumentaristka Volební preference mladších generací
Jiří Málek, předseda spolku Společnost pro evropský dialog, člen předsednictva časopisu Transform Hodnocení voleb a další možnosti vývoje v Česku