Zaměstnanecké vlastnictví: Novinky květen 2018

Zdroj: http://www.efesonline.org/EFES NEWS/2018/EFES NEWSLETTER – 5-2018 CZ.htm

Diskriminace v hlasovacích právech

Jako dlouhodobí investoři mají akcionáři zaměstnaní ve Francii od roku 2014 pozitivní změny v diskriminaci: hlasovací práva jsou zpravidla zdvojnásobena, což znamená, že pokud mají zaměstnanci akcionáři například 6%, jejich hlasovací práva se počítají na 12%. To přispívá k rostoucímu zapojení vlastnictví podílů zaměstnanců na řízení podniků ve Francii. Akcionáři jsou zastoupeni ve správních radách ve 33 největších francouzských společnostech.

Naopak, hlasovací práva akcionářů na zaměstnance trpí negativní diskriminací v šesti evropských zemích: Dánsku, Švédsku, Finsku, Nizozemsku, Švýcarsku a Německu.

Typickými příklady jsou společnosti, které vydávají dvě třídy akcií, akcie A s 10 hlasy a akcie B s jedním hlasem. Ovládajíc vlastníci mají vysoké akcie s hlasovacím právem, ale plány zaměstnanců jsou založeny na nízkých hlasovacích právech. Tímto způsobem jsou hlasovací práva akcionářů zaměstnanců značně diskriminována, a to až u 37% velkých společností ve Švédsku. V Dánsku a ve Švédsku jsou hlasovací práva akcionářů obecně snížena o 30% až 60% v porovnání s pravidly  – jedna akcie jeden hlas. Více

Přehled tisku

V dubnu 2018 máme v České republice výběr 28 pozoruhodných článků: Rakousko, Belgie, Česko, Finsko, Francie, Maďarsko, Itálie, Spojené království, USA.

  • Rakousko: Vlastnictví akcií zaměstnanců se v posledních letech stává stále důležitější a dále se rozšiřuje, a to zejména prostřednictvím zakládání zaměstnaneckých fondů.
  • Belgie: Podhodnocení zaměstnaneckého podílu – Belgie je v Evropě mimořádně podivná.
  • Česká republika: Nový rekordní rok pro zaměstnanecké podíly zaměstnanců v Evropě.
  • Finsko: Podle nových právních předpisů v roce 2014 se počet personálních fondů zdvojnásobil.
  • Francie: Joseph Blasi & Douglas Kruse: Dnešní mládí odmítá kapitalismus, ale čím to chtějí nahradit? Stále více rodinných firem se rozhodne otevřít svůj kapitál zaměstnancům. Od některých dělnických družstev ve Francii. Čekání na nový zákon “PACTE”: Francie do roku 2030 zdvojnásobí vlastnictví svých zaměstnanců, přičemž 10% bude ve vlastnictví zaměstnaců  akcionářů.
  • Maďarsko: Nová legislativa z roku 2015 pomohla oživit zaměstnanecké podíly v Maďarsku.
  • Itálie: Program ve stylu ESOP pro společnost Alcoa na Sardinii, 5% v držení zaměstnanců a zastoupení ve výboru.
  • Spojené království: Nové důvěry v zaměstnance. Waitrose trápí pověst zaměstnaneckého vlastnictví.
  • USA: Joseph Blasi & Douglas Kruse: Dnešní mládí odmítá kapitalismus, ale co chtějí nahradit? Mnoho nových firem se obrátilo na ESOPy.

Plný přehled tiskových zpráv je k dispozici na: http://www.efesonline.org/PRESS REVIEW/2018/April.htm