Tomáš Vokoun: První vlaštovka participativního rozpočtu v ČR

Městská část Praha 7 je první obcí, která vyčlenila ve svém rozpočtu finanční prostředky, jenž mohou přímo rozdělit občané. Již v roce 2014 tak mohou obyvatelé této městské části rozhodnout, na co se použije milión korun.

Rozpočet Prahy 7 pro rok 2014 byl schválený až na zasedání zastupitelstva 17.2. tohoto roku. Na návrh zastupitelky Miroslavy Moučkové (KSČM) byla, po dvouhodinové debatě zastupitelstva, do rozpočtu doplněná nová položka milión korun pro rozdělení občany.

„Je třeba hledat nové cesty k tomu, aby se lidé z pasivního přijímání spíše různých protestních kampaní těch, kteří usilují o zvolení do zastupitelstev na vlně populismu, začali aktivně zapojovat do rozhodování o místě svého bydliště,” vysvětluje svoji motivaci předkladatelka návrhu.

Přes první úspěch nemá participativní rozpočet v ČR zdaleka vyhráno. Jednak výše částky, jenž se bude rozdělovat, nemusí být pro mnoho lidí dostatečnou motivaci k účasti. Druhak je na celý proces participativního rozpočtování málo času — v druhé polovině roku se mají vybrané projekty realizovat, ale pravidla bude schvalovat až dubnové zastupitelstvo. Takže přes naši radost musíme souhlasit s Moučkovou, že: „První vlaštovka v Praze vylétla. Jenže jaro ještě opravdu nedělá.”