Seminář k Mezinárodnímu roku družstevnictví 2012
Monika Hoření: Jihlava – Družstva budují lepší svět!
Na semináři v Jihlavě k Mezinárodnímu roku družstev 2012 došlo k dohodě na založení společného levicového regionálního sdružení, patrně pod názvem SPaS Vysočina, jako první v republice.
Seminář uspořádaný 1. listopadu 2012 Národohospodářskou sekcí Masarykovy demokratické akademie (MDA) a Spojenectvím Práce a Solidarity (SPaS) za výrazné pomoci odborů Bosch Diesel a občanských iniciativ – Fóra alternativ se věnoval družstevnictví, odborářským aktivitám, ekonomice, stavu české společnosti, politické a hospodářské situaci ČR. Současný stav družstevnictví v ČR přiblížil Miroslav Kerouš, ekonom DUP Pelhřimov (Družstvo uměleckého průmyslu), odborník na ekonomiku a sociální podnikání. Další poznatky sdělili zástupci družstevní sekce Alternativy zdola Ilona Švihlíková a František Stočes.
Podle Švihlíkové nabízí světu družstevnictví více než 100 milionů pracovních míst. »Že možnost koupení si podniku zaměstnanci není jen věcí ciziny, svědčí i příběh, kdy si naši odboráři koupili sklárny v Květné,« řekla Švihlíková. Stočes připomenul osud Agrokombinátu Slušovice a vůbec likvidaci družstev a tlak na ně prostřednictvím transformačního zákona (tzv. zákon 3T). Pravicové vlády podle něj družstevní podnikání destruují. »Není divu, že pak v ČR nevznikl družstevní komplex, který by se slušovickému družstvu alespoň vzdáleně podobal,« dodal s tím, že dobrých příkladů v zahraničí je mnoho. »Chceme-li vytvořit socialistickou společnost, musíme vytvořit nejprve socialistické ekonomické subjekty,« míní Stočes, podle něhož by se např. v procesu privatizace měly podniky přednostně přetvářet v družstva.
František Jonáš z MDA uvedl, že družstevnictví nejsou jen JZD. »Ta však stabilizovala venkov. Zákon 3T měl údajně napravovat majetkové křivdy. Ale první, k čemu došlo, byla ztráta přidružené výroby,« zdůraznil Jonáš. Radikální levici ve Francii Parti de Gauche a v Řecku Syrizu představili Ivan David a Ilona Švihlíková.
V závěru se účastníci (mezi nimi i krajský předseda KSČM Pavel Kalabus nebo Kateřina Sedláčková z Iniciativy za demisi vlády) dohodli na založení společného regionálního levicového sdružení, patrně pod názvem SPaS Vysočina, jako první v republice.
(zku)
Zdroj: http://www.halonoviny.cz/