Ilona Švihlíková: Zprávy z Modřan – Lidé versus developerský projekt

Praha 12, kam Modřany patří, je jednou ze čtvrtí, o kterou se developeři hodně zajímají. Jedním z developerských projektů, proti němuž bojují místní občané, se týká obchodního centra Sázava.

Sázava není jen obchod Albert, hospoda a několik malých obchůdků. Sázava je pro modřanské náměstí, kde se lidé setkávají. Hned poblíž se nachází tzv. předávací polička, o které jsme už podrobně psali. Výměna nepotřebných věcí se u nás v Modřanech skvěle osvědčila, okolo předávací poličky je stále rušno. V okolí obchodního centra Sázava totiž žije tolik lidí jako v Třeboni. A žádné další místo ke společnému setkání na sídlišti široko daleko není.

Akce Lidé versus developerský projekt ukázala atraktivní formou, co všechno Sázava pro modřanské znamená. Na výstavě si lidé mohli prohlédnout záznamy z průběhu táhnoucích se jednání o nahrazení Sázavy bloky vysoko-poschoďových domů, které by nejenže zničily funkci náměstí, ale devalvovaly by bydlení v okolních domech, způsobily neúnosnou ekologickou a dopravní zátěž. Kromě modelu Sázavy, který neobdivovaly jen děti, se kolemjdoucí a sousedé mohli podívat také na osobní povídání těch, kteří v okolí Sázavy vyrůstali, pro které se stala neodlučitelnou součástí jejich života.

Promítání filmu, prezentace prací současných umělců, která se věnovala tématu sídlišť, koutek pro děti, ale samozřejmě i petice byly součástí této kreativní akce. Občané nejenže odmítají to, aby byla Sázava nahrazena vysokými bloky domů, ale přejí si, aby byla Sázava, vzhledem k veřejné funkci, kterou pro místní občany plní, odkoupena hlavním městem Prahou.

Na akci vystoupil starosta Prahy 12 Jan Adamec a již při jeho projevu dávali místní jasně a hlasitě najevo, že si přejí zachování Sázavy jako veřejného prostoru. V odpoledních hodinách přišla také místostarostka Eva Tylová. Máme velké štěstí, že po radnicích, které by developerům prodali i Modřanskou rokli, máme zastupitelstvo, které přání a obavy občanů vnímá. Pěknou akci, kterou navzdory velkému vedru navštívilo velké množství občanů, zpestřil svým vystoupením houslista České filharmonie František Souček, který je s Modřanami rovněž spjat.

Velký díky patří Šárce Lipovské, její rodině a přátelům, kteří se neúnavně snaží o to, aby se lidem v Modřanech dobře žilo a aby v zápasu o kvalitní veřejný prostor zvítězili lidé, a ne developeři.

« z 5 »