Anna Skálová: Budou moci Pražané rozhodovat o tom, na co půjde jedno procento rozpočtu metropole?

Budou moci občané zasáhnout do rozpočtu hlavního města na rok 2015, tím, že by rozhodovali o tom, na co půjde jedno procento jeho výdajů, o kterých nyní výhradně rozhoduje pražské zastupitelstvo? Petenti mají na konci ledna odevzdat primátorovi Tomáši Hudečkovi petici s tímto požadavkem.

V rozpočtu účinném od ledna 2015 by Pražané mohli rozhodovat o procentu výdajů. Požaduje to petice iniciovaná Alternativou zdola. „Zkušebně by se takový rozpočet mohl udělat již pro rok 2015. Vyčleněna by byla částka v rozmezí jednoho procenta nevázaných výdajů – těch, o kterých nyní výhradně rozhoduje pražské zastupitelstvo,“ říká zástupce petentů Václav Exner. U sebe má petiční archy s asi 300 podpisy, další archy jsou v oběhu. Na internetu petici doposud podepsaly desítky lidí.

Petice bude uzavřena 31. ledna, kdy ji zástupci petentů předají primátorovi Tomáši Hudečkovi (TOP 09). Pokud město do konce dubna vysloví souhlas, že petenti mohou v krocích pokračovat, do konce května by se mělo rozhodnout, o jakou konkrétní částku by se jednalo a v kterých oblastech by mohly být předkládány návrhy na její využití.

V konečné fázi by rozhodlo pražské zastupitelstvo

Následně by se konala setkání s Pražany, byly by projednávány jejich návrhy, přítomní by o nich hlasovali. „Bylo by samozřejmě třeba, aby spolupracovali i úředníci, aby bylo možné vyhodnotit, zda konkrétní návrh je, nebo není realizovatelný ze stavebních či ekologických důvodů. Nebo zda návrh nesměřuje třeba k výstavbě na soukromém pozemku,“ upřesňuje Exner.

Rozpočet se schvaluje ke konci roku, ten na letošek byl schvalován loni v prosinci. Město bude letos hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 45,1 miliardy korun, s penězi přesunutými z letošního roku čítá 49,6 miliardy korun. Navrhované výdaje činí více než 48,2 miliard, z čehož jedno procento představuje něco málo přes 480 milionů korun.

V případě participativního rozpočtu by návrhy veřejnosti byly do konečné předlohy rozpočtu, schvalované zastupitelstvem, již zapracovány. Pražské zastupitelstvo by v konečné fázi rozhodovalo už v novém složení, protože na podzim se uskuteční volby.

Hudeček: pravicovým zastupitelstvem to neprojde

Hudeček loni v listopadu na petici reagoval slovy, že participativní rozpočet považuje „za natolik levicovou věc, že v současném pravicovém zastupitelstvu nebude mít ale ani trochu podporu“. „Nedokážu si představit, že by lidé v Praze rozhodovali o rozdělení peněz v rámci veřejných služeb, obzvláště když většina lidí nemá, bohužel, zcela reálnou představu o tom, které veřejné služby vlastně využívají a které využívá jejich soused,“ řekl.

Loni 16. července, kdy už byl primátorem, ale na jednu z internetových anketních otázek „Participativní neboli po našem ´účastnický´ rozpočet. Co si o tom myslíte?“ odpověděl: „Mně se myšlenka takového zapojení docela líbí.“.

Zdroj: http://www.prazskypatriot.cz/budou-moci-prazane-rozhodovat-o-tom-na-co-pujde-jedno-procento-rozpoctu-metropole/