Žhavé novinky v participativním rozpočtu – v Praze i Semilech!

V ČR se rozbíhá několik procesů PR. Po loňském pilotním (ne příliš úspěšném) procesu na MČ Praha 7 se rozbíhá proces PR na MČ Praha 10 – jedné z největších částí Prahy se 109 tisíci obyvatel, malé MČ Praha Zbraslav (8,2 tis obyvatel) a v Semilech na Liberecku.

Hlavní zprávou června je, že 22. 6. udělali zastupitelé MČ Praha 10 další krok, když schválili dokument „Návrh k realizaci procesu uplatnění participativní části rozpočtu MČ Praha 10 v roce 2015“. V rozpočtu na rok 2015 přitom vydělilo zastupitelstvo 5 mil Kč jako tu část, o jejíž rozdělení rozhodnou občané. Konzultantem procesu a facilitátorem bude Agora Central Europe, která bude zároveň spolupracovat na aplikaci procesu PR s malou pražskou městskou částí Zbraslav (8,2 tis obyvatel). Vývoj ve městech budou moci všichni zájemci sledovat na webových stránkách (www.participativni-rozpocet.cz), které Agora připravila a které se budou průběžně naplňovat tak, jak budou procesy pokračovat. AZ by se měla zapojit do práce monitorovací skupiny, která bude ustavena v září.

Nezapomínejme ale ani na mimopražský vývoj. Nové progresivní vedení malého města Semily v Libereckém kraji se pustilo do participativního rozpočtu. Pro první ročník vyčlenilo 1 mil Kč na „dobré nápady“ občanů města, o nichž budou také rozhodovat sami občané města. Přes prázdniny mohou občané posílat své návrhy projektů, hlasování o projektech bude pak probíhat během listopadu. Zvolený postup se podobá loňskému procesu na MČ Praha 7, kde letos již nepokračují. Načasování nelze považovat za ideální. Proces bohužel nepočítá s veřejným setkáním, kde by město proces občanům představilo a na kterém by lidé mohli diskutovat priority města. Participativní rozpočet tak zůstává spíše na půli cesty mezi grantovým systémem a opravdovým PR.

http://www.novarealita.cz/inpage/participativni-rozpocet/

http://www.semily.cz/jak-prosadit-vlastni-investici/d-1221

Pravidla procesu zde: http://www.semily.cz/assets/File.ashx?id_org=14724&id_dokumenty=6943

O dalším vývoji vás budeme informovat po prázdninách!