PETICE - STOP TTIP PETICE - STOP TTIP

Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv

Späť

Ohlédnutí a vyhlédnutí

Jaký byl rok uplynulý, jaký bude nadcházející? Pravidelné rozhlížení časoprostorem nám umožňuje zjistit, jak se naše cesty klikatí, řítí nebo vlečou, jak mohutní a umdlévají. Neměla by to být jen nitka pro historiky, ale i špagát pro prognostiky, plánovače, organizátory. Ne, aby se na něm oběsili, když jim to nevyjde, ale aby ve svých výhledech, plánech a záměrech neulétávali mimo realitu.

Celkem spokojenost

Alternativa zdola by mohla být s rokem 2016 spokojena: participativní rozpočty na Praze 10 a v Praze Zbraslavi, které jsou českými pionýry v této věci a jimž jsme pomáhali radou nebo i přímo, zdárně ukončily premiérové ročníky hledání a hlasování o projektech občanů, nastoupily cestu realizace a vyhlásily druhé ročníky. Podařilo se vytvořit web družstevního inkubátoru, (spolu)pořádali jsme řadu přednášek a měli jsme podíl na akcích jiných organizací a iniciativ. Kupř. jsme se zapojili do diskuse o návrhu zákona a celostátním referendu, pokračovali jsme v osvětě ohledně ekonomické participace, konkrétně kampeliček a měnové politiky. Informovanost, osvětu, překlenování mostů jsme naplňovali mj. diskusí v KC Prádelna na ožehavé téma žižkovské Kliniky, přednáškou MUDr. Františka Koukolíka o psychických podmínkách válek, přednáškou Zbyňka Fialy a Luboše Ledla o taktéž ožehavém tématu čínsko-českých vztahů, přednáškou Marie Neudorflové a dalším horkém tématu – o vlastenectví. Ilona Švihlíková projela se svojí knihou Jak jsme se stali kolonií řadu měst, přednášejí také Tomáš Tožička a Václav Exner. Stovky lidí se přímo zúčastnily našich akcí, stovky čtou náš Zpravodaj, další tisíce využily možnosti shlédnout přednášky a besedy (nejen naše) na témata, která nás zajímají, prostřednictvím videí na našem Youtube. K takovým tématům patřily zejména jednání o smlouvách TTIP a CETA, opět jsme se vrátili k problematice trvalé udržitelnosti rozvoje a života, opět jsme se zaangažovali do zkoumání předvolebních postojů kandidátů do Senátu.

V závěru ztráta tahu na bránu

Můžeme být spokojeni? Mám dojem, že letos jsme více pracovali v prvních dvou třetinách či tří čtvrtinách roku, na závěr jsme nějak ztratili „drajv", zejména v oblasti participativního rozpočtu, kde zdaleka nejsou naše končiny za vodou a občané, politici a aktivisté potřebují ještě pár let pomoc, aby se tento způsob participace stal běžným a aby postoupil na vyšší úroveň, než je jakýsi grantový model, na úroveň spolutvorby rozpočtových kapitol. Podobně DRINK – Jirka Guth vložil velký kus práce do startu webu, ale neméně důležité je jej průběžně doplňovat.

Nejde jen o efekt naší práce. Kráčí o daleko více. Rok 2016 nebyl ledasjakým. Ne pro nás, pro svět. Brexitem a prezidentskými volbami v USA a též v Rakousku probublal na celosvětovou úroveň konflikt občanů s establishmentem. Střádalo se naň desítky let. Do poháru kapaly kapky údivu, pohoršení a vzteku eurosměrnic a europříkazů, krev válek na Blízkém východu, proudy potu zaměstnanců, sliny obelhaných spotřebitelů, kapky prskání z migrační vlny, ale i sr... ky slibů politiků atd. Stal se z toho politický nitroglycerín, jehož výbuch smetl britského premiéra Davida Camerona, exministryni zahraničí a prezidentskou kandidátku USA Hilary Clintonovou, naopak do výšin vynesl kandidáta na rakouského prezidenta tamních Svobodných Norberta Hofera, na výsluní je Marie Le Penová a další.

Celá severoatlantická civilizace se otřásá. Nejsme sice pupkem světa, naše problémy třeba Čína, Indie, Afrika, Jižní Amerika a Austrálie zatím nemají, ale jejich ozvěna k nim dosahuje. Srážka představ občanů o demokracii s realitou politiky vedení tzv. demokratických států je – pokud půjdou ve stopách severoatlantické civilizace – nevyhnutně čeká.

Voliči s iluzemi

My už jsme v tom. Přístupů k řešení nového problému je, jak již to bývá, více. Než se jeden po druhém ukážou jako slepé uličky či kruhové objezdy, aby nakonec zůstal jediný, kterým budou kráčet i dirigenti postupů neúspěšných. Otázkou je, kolik lidí, a to i nevinných, na tom putování společenskými peřejemi se zvrhne, převrhne, udělá kotrmelce, zůstane ležet, nedojde, pojde.

Základem správné cesty je správná analýza. Už v tom však Severoatlantici zhusta chybují a přičítají vinu mnohým, a to i nevinným, nebo silně deformují podíly zodpovědnosti, neregistrují vliv podmínek, struktur a vazeb. Spousty voličů se ukolébávají iluzí, že stačí vyměnit „lidi nahoře" a bude lépe. Nechápou, že koridor struktur a proudy vazeb politiky semelou takřka každého, nebo jim odolává jen osazenstvo zachycené na ostrůvcích pozitivní deviace. Dvojí metr establishmentu, děravé zákony, lži a podvody politiků, manipulace médií a vypečené hry jejich loutkovodičů ze zákulisí vedou řadu voličů k volání po silné ruce. Hledají pastýře, leč většinou padnou na pasáka. Hledají podle špatných znaků: aby mluvit jejich řečí, aby se usmíval, aby byl sebejistý, aby byl chlap, aby byl elegán, aby opěvoval tradiční jistoty, aby rýsoval jednoduchá, snadná, srozumitelná řešení, aby to moc nestálo a hodně vyneslo, aby to zmákl za ně. Vraťte mi moji sladkou minulost, uskutečněte mi moje krásné sny – dám vám svůj hlas. A s ním své oči, uši, ruce, rozum....

Cesta k nápravě

Tak takto cesta z celospolečenských problémů nevede. Celospolečenský problém je výsledkem selhání intelektu a morálky nadkritického množství lidí v řídící/mocenské struktuře/pyramidě. Včetně řady těch řadových občanů. Náprava je tudíž ve zlepšení intelektu a morálky nadkritického množství lidí (zčásti to budou titíž z předchozí nadkritické skupiny). To znamená uvolnit cestu těm, kteří vědí a mravně už hned na startu nekulhají, a hlavně povznést intelekt a mravnost těch, kteří zatím hledají a tápají. Což nejde bez jejich vlastního úsilí. Což někdy, často, furt bolí. Vědět více, lépe, šířeji, hlouběji, podrobněji...., myslet lépe, porovnávat, variovat, domýšlet, nelhat si, počítat, pamatovat si...., konat mravněji, férověji, nelhat, nepodvádět, nevézt se, nést zodpovědnost....

A jsme tam, kde jsem skončil pasáž o AZ. Nechceme-li boj s prohnilým establishmentem vést zetlelou palicí, promazávat společenský stroj vyjetým olejem, napravovat si žaludek pukavci, tak musíme pokračovat ve své informační, osvětové, přesvědčovací a organizační činnosti. V přitahování občanů k rozhodování o společných otázkách, ke společné práci ve veřejné sféře, k motivaci k nápadům, k činnosti a k zodpovědnosti. Děláme to a stejně tak oni pro sebe a budeme-li to dělat společně, nebudeme to dělat proti sobě.

Karel Růžička


Kalendář akcí Kalendář akcí

Přidejte si náš kalendář

Zvětšit kalendář

STOP TTIP STOP TTIP

Alternativa Zdola - Kontakty Alternativa Zdola - Kontakty

AZ newsletter AZ newsletter

AZ ZPRAVODAJ AKTUÁLNÍ ČÍSLO

AZ Youtube AZ Youtube

Facebook - Alternativa.Zdola Facebook - Alternativa.Zdola

AZ Twitter AZ Twitter