PETICE - STOP TTIP PETICE - STOP TTIP

Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv

Zpravodaj AZ červen 2017

Zpravodaj AZ Červen 2017 od AlternativaZdola PDF verze zde. PDF verze černobíla pro tisk zde.

Zpravodaj AZ květen 2017

Zpravodaj AZ Květen 2017 by AlternativaZdola PDF verze zde. PDF verze černobíla pro tisk zde.

ZD Haňovice – ne jen tak ledajaké družstvo

V obzvláště ledový dubnový den jsem měla možnost navštívit, při cestě na přednášku do Zlína, JZD Haňovice, považované za vzor a inspiraci pro ostatní družstevní podniky. http://www.zdhanovice.cz/cs/ JZD a následně ZD Haňovice si prošlo pohnutou historií( podobně jako celé naše...

Zpozdilé Aktuálně

Tak náš YouTube kanál AlternativaZdola je zmíněn zpravodajským serverem Aktuálně.cz v jeho materiálu o dezinformační webech a kanálech YouTube. Pánové Jakub Zelenka a Lukáš Prchal sepsali a 27. dubna publikovali článek „Velká mapa českých dezinformátorů na YouTube. Rozkrýváme obří síť šířící...

Dvakrát o retailu aneb „Řekni, kde ta místa jsou...“

Česká spořitelna uzavřela ke konci března 2017 dalších jedenáct poboček. Například v jižních Čechách to postihlo vedle Chlumu u Třeboně, Zlivi a Mirovic i více než čtyřtisícové Borovany. Provoz pobočky má nahradit nabídka bezhotovostních služeb a poradenství jeden den v týdnu. Jistěže...

Novinky Zdola Novinky Zdola

Späť

ZD Haňovice – ne jen tak ledajaké družstvo

V obzvláště ledový dubnový den jsem měla možnost navštívit, při cestě na přednášku do Zlína, JZD Haňovice, považované za vzor a inspiraci pro ostatní družstevní podniky.

http://www.zdhanovice.cz/cs/

JZD a následně ZD Haňovice si prošlo pohnutou historií( podobně jako celé naše zemědělství), ale podařilo se mu udržet svou existenci a ještě posílit produkční potenciál i přes transformační vlnu 90. let, která byla charakteristická pro transformací JZD ze zákona tzv.3T, která družstvům skutečně nepřála (tedy tehdejším členům). Zde se nebral do úvahy podíl vytvořených hodnot a zejména se vyloučily podíly a spoluvlastnictví z tzv .hospodářských družstev (mlékárny, výkup, atd.) Nástupnické družstvo vyřídilo své podíly oprávněným osobám a udrželo si do značné míry kontinuitu sahající k 60. letům, tedy k období svého založení.

Moderní skleník

Že se nejedná o žádné ledajaké družstvo, bylo vidět ještě dříve, než jsme se setkali s předsedou Ing. Václavem Kubou. Přidružená výroba tohoto družstva zahrnuje totiž například využívání 3D tisku.

Povídali jsme si nejen o „běžném" hospodaření družstva, které zahrnuje i živočišnou výrobu tj.  produkce mléka včetně produkce  vepřového masa s uzavřeným obratem stáda a s odchovem selat na prasnici kolem 30 ks. ZD provozuje  a také bioplynovou stanici. S panem předsedou jsme diskutovali kromě problematiky řízení podniku a jeho hospodaření také o družstevnictví jako hnutí. Právě bioplynová stanice dala vzniknout možnosti aplikovat jeden z přístupů doc. Čuby, který je – podobně jako ing. Kuba – vůči dotacím a dotačním schématům celkově vrcholně skeptický. Zde  se zaměřili na využití odpadního tepla BPS, v ČR tvořící z hlediska energie cca 48% energie, která odchází z BPS bez užitku, čili využití tepelné energie. BPS primárně vyrábějí elektřinu, tu dodávají do sítě a teplo je prakticky nevyužívané. Zde ho využili. Z našich dostupných informací se jedná o první skleníkový komplex, který vznikl v rámci ZD v ČR. Obdobný komplex , ale na bázi soukromého vlastnictví, vznikl u Miroslavi na Znojemsku, kde se zabývají produkcí bylin v květináčích. Celkově se dá říci, že v ČR je cca 517 BPS, okolo nichž by mohlo vzniknout minimálně 500 ha skleníků. Produkce skleníkových plodin by si ušetřila cestování, zkrátila by se cesta ke spotřebiteli a vzniklo by mnoho pracovních míst. Tedy kvalitní produkce a řešení sociálního problému venkova – nedostatek práce vedoucí často k sociálnímu vyloučení. V ZD Haňovice se hospodařením v 3 ha skleníku zabývá 34 pracovníků. Potenciálně by tedy díky využívaní odpadního tepla mohlo vzniknout cca 17 000 pracovních míst.

Moderní skleník rozkládající se na třech hektarech využívá tedy jinak a jinde nevyužívané odpadní teplo blízké bioplynky k pěstování rajčat (která chutnají jako domácí, jak jsme se mohli přesvědčit). Jedná se o velmi moderní zařízení se snahou o maximální využití moderních biopreparátů v ochraně rostlin před škůdci i chorobami, např. k opylování se využívá speciálních čmeláků.

K principální změně ve využívání rezerv, kam patří i odpadní teplo z bíoplynek, by mělo vést k regionalizaci zemědělství, vzniku pracovních míst a tedy k regionalizaci produkce třeba zeleniny s odbytem vedoucím až k exportu by napomohlo českým a moravským producentům a vyřešilo by i nemalý problém venkova. Vedlo by i k potravinové soběstačnosti, jak bylo i představeno na mezinárodní konferenci ve Zlíně v roce 2012 v režii doc. Čuby „Zemědělství na příších 20 let". Zejména by se však mělo přemýšlet o využívání inovací a celkově se zabývat státem garantovaným přístupem k intelektualizovaným službám na úrovni center, např. krajů.

Špatný image družstev

S ing. Kubou jsme diskutovali o družstevnictví. On sám se domnívá, že prosazovat jakékoliv změny přes politickou sféru nemá smysl. V jeho očích je hlavním problémem družstev „špatný image" nastavený současným a předchozím mediálním tlakem, kterému žádná legislativní úprava nepomůže – zde bude nápomocná jenom osvěta a pozměněný přístup.  Proto se spíš kloní k tomu propagovat výsledky dobrých družstev, jejich úspěchy jinou než politickou cestou. Koneckonců tato krátká zpráva od těch, kteří jsme se účastnili návštěvy Haňovic, je i toho příkladem.

Ilona Švihlíková


Kalendář akcí Kalendář akcí

Přidejte si náš kalendář

Zvětšit kalendář

STOP TTIP STOP TTIP

Alternativa Zdola - Kontakty Alternativa Zdola - Kontakty

AZ newsletter AZ newsletter

AZ ZPRAVODAJ AKTUÁLNÍ ČÍSLO

AZ Youtube AZ Youtube

Facebook - Alternativa.Zdola Facebook - Alternativa.Zdola

AZ Twitter AZ Twitter