PETICE - STOP TTIP PETICE - STOP TTIP

Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv

Zpravodaj AZ červen 2017

Zpravodaj AZ Červen 2017 od AlternativaZdola PDF verze zde. PDF verze černobíla pro tisk zde.

Zpravodaj AZ květen 2017

Zpravodaj AZ Květen 2017 by AlternativaZdola PDF verze zde. PDF verze černobíla pro tisk zde.

ZD Haňovice – ne jen tak ledajaké družstvo

V obzvláště ledový dubnový den jsem měla možnost navštívit, při cestě na přednášku do Zlína, JZD Haňovice, považované za vzor a inspiraci pro ostatní družstevní podniky. http://www.zdhanovice.cz/cs/ JZD a následně ZD Haňovice si prošlo pohnutou historií( podobně jako celé naše...

Zpozdilé Aktuálně

Tak náš YouTube kanál AlternativaZdola je zmíněn zpravodajským serverem Aktuálně.cz v jeho materiálu o dezinformační webech a kanálech YouTube. Pánové Jakub Zelenka a Lukáš Prchal sepsali a 27. dubna publikovali článek „Velká mapa českých dezinformátorů na YouTube. Rozkrýváme obří síť šířící...

Dvakrát o retailu aneb „Řekni, kde ta místa jsou...“

Česká spořitelna uzavřela ke konci března 2017 dalších jedenáct poboček. Například v jižních Čechách to postihlo vedle Chlumu u Třeboně, Zlivi a Mirovic i více než čtyřtisícové Borovany. Provoz pobočky má nahradit nabídka bezhotovostních služeb a poradenství jeden den v týdnu. Jistěže...

Novinky Zdola Novinky Zdola

Späť

Turbo participace

Inspirovna

Tentokrát bude inspirace zahraniční. Tématem je občanská participace - příklad z Islandu ukazuje, jak může pomoci elektronický podpůrný systém, jaký najdete na adrese https://betrireykjavik.is . Jeho hlavní přínos spočívá v tom, že dokáže zapojit velké množství lidí, aniž bychom se museli utopit v kakofonii nepromyšlených, opakujících se a zhola nerealizovatelných nápadů. Každý okamžitě vidí, co podobného navrhli už jiní. Po dalším kliknutí může nahlédnout do plánovací dokumentace o místu, které chce vylepšit. Může se tam také poučit z relevantních předpisů. Debata je automaticky roztříděna podle typů návrhů a najdete tam i hodnocení jednotlivých návrhů ostatními uživateli. Nechybí ani hodnocení oficiálních odpovědí městských úředníků, kteří mají předkládané návrhy na starosti. Taková debata je bohatá a k věci.

Turbo participace

Všude ve světě je demokracie dosti opotřebovaná a volá po repasi. Aby v ní skutečně zazněl hlas lidu, hlas boží, vyžaduje více příležitostí pro občanskou participaci. Ta představuje velice praktický způsob, jak obnovit schopnost veřejné moci vycházet vstříc reálným potřebám obyvatel. Ale i ta participace se musí lidem usnadnit. A když se sáhne po vhodném elektronickém systému, dá tomu stejné grády, jako když doplníte motor kompresorem.

Islandský Reykjavík byl jedním z míst, kde se do toho zapojila parta evropských špiček v oblasti internetu, sociologie, politologie a ekonomické demokracie v rámci projektu D-CENT.

Jaro je nejen sezónou lásky, knih či lesů, ale také participativního rozpočtování. V Česku vidíme, že občané mají zájem hlavně tam, kde se to dělá dobře. Kdo s tím teprve začíná, může postupovat podle návodu. Existují manuály, jeden takový zpracovala Agora, ve kterých je podrobně popsán celý proces do nejmenšího detailu. Jenže snadno se to čte, ale hůře dělá.

Největším úskalím je deficit koordinace. Tak jako loď, kde se všichni nahrnou na jeden bok, hrozí převrhnutím, také rozpočty přijdou o balanc (v bilanci), když se lidi nedokážou domluvit. Nevědí o sobě, nevidí návaznosti, nakonec si ani moc nevěří, a když se pak sejdou v jednom sále, aby se to vyřešilo, prostor ovládne nějaká odhodlaná zájmová skupina a dojde na okřídlené: „Chtěli jsme to nejlepší, a dopadlo to jako vždycky."

Havárii participace lze zabránit za použití vhodných elektronických nástrojů, jaké používají například v islandském Reykjavíku. Tam začali s elektronickou podporou participativního rozpočtování už roku 2008, když poprvé použili otevřený software eDemocracy vyvíjený Citizens Foundation EU (Občanský fond). Během času systém měnil název z akademického Social Innovation na srozumitelnější Your Priorities (Vaše priority), až se v Rejkjavíku nakonec stal nástrojem Pro lepší sousedství (islandsky Betri hverfi).

50 milionů na deset projektů ročně

V této fázi, roku 2014 se na Island vypravila skupina evropských výzkumníků z projektu D-CENT. Cílem projektu byl jak uživatelsky vstřícný front-end občanské a ekonomické participace, který se hlásil různými obrazovkami na notebooku nebo smartphonu, tak také back-end. Ten už uživatel nevidí, protože jde o výpočetní zázemí systému včetně technologií block-chain, kde se pečuje o databáze, o přihlašování s ochranu identity, a třeba i užití alternativní měny. Když to za rok a půl vyvinuli, nabídli to zdarma na serveru tools.dcentproject.eu.

Postup výzkumnických prací se dá sledovat v několika desítkách výzkumných zpráv D-CENT, které také najdeme na jejich webu. Ponořil jsem se do toho a stálo mne to slušně času. Třeba výzkumná zpráva D4.3-web for crowdsourced democracy.pdf obsahuje popis reykjavického systému (i řady dalších) a vypočítává požadavky na doplnění.

Tady se dozvíme, že v Rejkjavíku poskytují na participativní rozpočtování v přepočtu asi 50 milion korun na deset projektů ročně. Občané o nich hlasují na internetu, každý o rozdělení celé částky. Hlasovací systém zároveň pomáhá porozumět základům rozpočtování. Vedle jednoduchých projektů se tam mohou objevit i takové, které se realizují déle než rok.

Úspěch hlasovacího systému organizátory povzbudil a vedl je k vytvoření „stínového parlamentu". Je to další systém typu Vaše priority, ale umožňuje vést debaty mezi občany a členy parlamentu. Rozhodující událost nastala v dubnu 2013, když poslanci Pirátské strany formálně předložili první návrhy z toho systému k parlamentnímu projednání. Z centrální aplikace jsou pak odvozené i místní stránky.

Záleží na argumentaci

Ale vraťme se k participativnímu rozpočtování. V rozhovorech výzkumníků s účastníky často zaznělo, jak byli zklamání, když byl jejich návrh odmítnut s nedostatečnou argumentací. Ztráceli chuť obětovat čas a energii na další projekty. Na druhou stranu, když byla argumentace detailní a vstřícná, povzbudilo to k další účasti, i když byl návrh odmítnut.

Proto se do systému zaintegrovalo jednoduché hodnocení odpovědí úředníků jednou až pěti hvězdičkami. Výsledky jsou jednou měsíčně na pořadu jednání městské rady.

Další novinkou, doplněnou výzkumníky, je vytvoření bezpečného debatního prostředí s chráněnou identitou účastníků. Lze tam vstupovat s prvotními nápady, které se v debatách dolaďují, a zároveň kolem sebe seskupují tematicky orientované skupiny. Cílem je dotažení návrhů tak, aby mohly být předloženy městské radě.

Pomáhá umělá inteligence

Debatě hodně pomáhá obrazová podpora. Za použití algoritmů strojového učení jsou obrázky nabízeny podle probíraných témat z městské databáze zobrazených objektů, map a plánů.

Podobnou technologií jsou z databáze vytaženy i všechny obdobné návrhy, které byly předkládány v minulosti. Ve stejném prostředí uživatelé najdou také detaily územního plánu a další dokumenty s oficiálními záměry se zvažovaným místem.

V Británii používají podobný systém pro debaty účastníků národního zdravotního pojištění NHS. Tam jsou zase účastníkům technikami umělé inteligence nabízeny „doporučené zpravodajské informace" a příspěvky z BBC a listu Guardian. To lze také využít.

Tolik k inspiraci z Reykjavíku. Příště se můžeme podívat do Barcelony.

(zf)


Kalendář akcí Kalendář akcí

Přidejte si náš kalendář

Zvětšit kalendář

STOP TTIP STOP TTIP

Alternativa Zdola - Kontakty Alternativa Zdola - Kontakty

AZ newsletter AZ newsletter

AZ ZPRAVODAJ AKTUÁLNÍ ČÍSLO

AZ Youtube AZ Youtube

Facebook - Alternativa.Zdola Facebook - Alternativa.Zdola

AZ Twitter AZ Twitter