PETICE - STOP TTIP PETICE - STOP TTIP

Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv

Zpravodaj AZ červen 2017

Zpravodaj AZ Červen 2017 od AlternativaZdola PDF verze zde. PDF verze černobíla pro tisk zde.

Zpravodaj AZ květen 2017

Zpravodaj AZ Květen 2017 by AlternativaZdola PDF verze zde. PDF verze černobíla pro tisk zde.

ZD Haňovice – ne jen tak ledajaké družstvo

V obzvláště ledový dubnový den jsem měla možnost navštívit, při cestě na přednášku do Zlína, JZD Haňovice, považované za vzor a inspiraci pro ostatní družstevní podniky. http://www.zdhanovice.cz/cs/ JZD a následně ZD Haňovice si prošlo pohnutou historií( podobně jako celé naše...

Zpozdilé Aktuálně

Tak náš YouTube kanál AlternativaZdola je zmíněn zpravodajským serverem Aktuálně.cz v jeho materiálu o dezinformační webech a kanálech YouTube. Pánové Jakub Zelenka a Lukáš Prchal sepsali a 27. dubna publikovali článek „Velká mapa českých dezinformátorů na YouTube. Rozkrýváme obří síť šířící...

Dvakrát o retailu aneb „Řekni, kde ta místa jsou...“

Česká spořitelna uzavřela ke konci března 2017 dalších jedenáct poboček. Například v jižních Čechách to postihlo vedle Chlumu u Třeboně, Zlivi a Mirovic i více než čtyřtisícové Borovany. Provoz pobočky má nahradit nabídka bezhotovostních služeb a poradenství jeden den v týdnu. Jistěže...

Novinky Zdola Novinky Zdola

Späť

Proč jsem podepsal přihlášku do odborové organizace?

Popravdě, mou osobní motivací byl ten fakt, že lidé by měli být mezi sebou solidární a podporovat se navzájem. A pokud chceme pracovat za trochu důstojných podmínek, potom jako kolektiv, který něco požaduje, máme větší sílu, než jednotlivec.

Od kolegů jsem slýchával otázku: „Co z toho budeš mít, když budeš odborář? Za minulého režimu jsme od ROH dostávali rekreace, výlety a čerpali spoustu dalších výhod. Dnes už tomu tak není." Na takovéto otázky se nedá odpovědět, ale lze vysvětlovat. Vysvětlovat to, že jen tam, kde jsou silné odborové organizace, je možné něco vyjednat v kolektivní smlouvě. Že jen málokterý zaměstnavatel dá někomu nějaký ten benefit zadarmo. Pokud ale vlastník podniku uvidí, že lidé jsou jednotní a požadují kolektivně nějaké výhody za to, že přinášejí zaměstnavateli zisk, pak mu nic jiného nezbude.

Abych jim dokázal svá tvrzení, začal jsem ještě jako ne-odborář s tím, že jsem sepsal žádost o zvýšení mezd. Celá naše dílna tuto žádost podepsala. V tu dobu ještě málokdo věřil v úspěch mého snažení. Za necelé tři měsíce nám pan ředitel poslal nové mzdové výměry, a všichni jsme dostali přidáno. Podobnou akci jsem zopakoval asi před měsícem, kdy jsem nechal žádost podepsat i kolegy z vedlejší dílny. K té se na jedné z dílenských porad vyjádřil pan ředitel slovy, že by to sám podepsal a, že s tím souhlasí. Přislíbil, že to bude řešit a během roku 2017 proběhne zvyšování mezd ve dvou fázích.

Proti nelidskému zacházení v práci

Jelikož je zapotřebí nejen navyšování mezd, ale i benefitů, je k tomu zapotřebí jednání odborové organizace se zástupci zaměstnavatele. Abych se nespoléhal pouze na to, co odboroví předáci dohodnou, rozhodl jsem se do celého procesu zapojit. Zrovna tak i mí kolegové začínají na můj popud vstupovat do odborů, abychom byli silnější a mohli mě podpořit.

Jako člen odborové organizace nechci zůstat nečinný, ale pracovat tak, aby se všichni zaměstnanci cítili při své práci dobře. Jsem přesvědčen, že lze radikalizovat odborové hnutí tak, aby se nebálo vyjednávat a klást požadavky. Aby odborové hnutí dohlíželo a ochraňovalo všechny pracující. Chtěl bych, aby se myšlenka solidarity vrátila ke svým kořenům,  1.Internacionále. Veškerá hnutí, solidarita mezi pracujícími nás může ochránit před nelidským zacházením a podrobování se našim zaměstnavatelům i mocným tohoto světa.

Možná jsem velký snílek nebo idealista, ale vím, že sdružovat se v odborových organizacích má smysl. Má to smysl nejen pro nás, ale i pro ty, kteří přijdou po nás. Jen tak jim dokážeme vybudovat trochu vlídné pracovní prostředí a slušnou odměnu za práci. Následujte mě, prosím!

Miloslav Svoboda


Kalendář akcí Kalendář akcí

Přidejte si náš kalendář

Zvětšit kalendář

STOP TTIP STOP TTIP

Alternativa Zdola - Kontakty Alternativa Zdola - Kontakty

AZ newsletter AZ newsletter

AZ ZPRAVODAJ AKTUÁLNÍ ČÍSLO

AZ Youtube AZ Youtube

Facebook - Alternativa.Zdola Facebook - Alternativa.Zdola

AZ Twitter AZ Twitter