PETICE - STOP TTIP PETICE - STOP TTIP

Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv

Zpravodaj AZ červen 2017

Zpravodaj AZ Červen 2017 od AlternativaZdola PDF verze zde. PDF verze černobíla pro tisk zde.

Zpravodaj AZ květen 2017

Zpravodaj AZ Květen 2017 by AlternativaZdola PDF verze zde. PDF verze černobíla pro tisk zde.

ZD Haňovice – ne jen tak ledajaké družstvo

V obzvláště ledový dubnový den jsem měla možnost navštívit, při cestě na přednášku do Zlína, JZD Haňovice, považované za vzor a inspiraci pro ostatní družstevní podniky. http://www.zdhanovice.cz/cs/ JZD a následně ZD Haňovice si prošlo pohnutou historií( podobně jako celé naše...

Zpozdilé Aktuálně

Tak náš YouTube kanál AlternativaZdola je zmíněn zpravodajským serverem Aktuálně.cz v jeho materiálu o dezinformační webech a kanálech YouTube. Pánové Jakub Zelenka a Lukáš Prchal sepsali a 27. dubna publikovali článek „Velká mapa českých dezinformátorů na YouTube. Rozkrýváme obří síť šířící...

Dvakrát o retailu aneb „Řekni, kde ta místa jsou...“

Česká spořitelna uzavřela ke konci března 2017 dalších jedenáct poboček. Například v jižních Čechách to postihlo vedle Chlumu u Třeboně, Zlivi a Mirovic i více než čtyřtisícové Borovany. Provoz pobočky má nahradit nabídka bezhotovostních služeb a poradenství jeden den v týdnu. Jistěže...

Novinky Zdola Novinky Zdola

Späť

Participativní rozpočet v Brne

V Brně dají na Vás

V únoru startuje participativní rozpočet i ve druhém největším městě České republiky. V průběhu tohoto roku budou Brňané navrhovat projekty a rozdělovat 20 miliónů korun.

Brno patřilo k prvním městům u nás, které deklarovaly zájem umožnit svým občanům podílet se na tvorbě rozpočtu. Už po volbách v roce 2014 se PaRoz objevil v koaliční smlouvě. Dlouho se však nic nedělo, protože pro koalici byly prioritou jiná témata. Radní, který měl PaRoz na starosti, nebyl uvolněný a zároveň měl za úkol řešit otevřená data. Nikdo další spuštěním participativního rozpočtu pověřený nebyl. Alternativa Zdola se po celou dobu snažila postrkovat schvalování dopředu. Na žádost koaličních zastupitelů jsme na podzim 2015 vypracovali první návrh, jak by mohl participativní rozpočet v Brně vypadat. Průlom nastal na jaře 2016, kdy Rada města Brna vytvořila pracovní skupinu, která měla připravit definitivní podobu participativního rozpočtu. Ta byla schválena na podzim minulého roku.

Celý proces bude probíhat od února do listopadu. Do konce května mohou občané navrhovat projekty, které se vejdou do částky 2 milióny korun, dají se realizovat v průběhu jednoho roku a nesmí být na podporu konkrétního subjektu (firmy, spolku). Pro zařazení do hodnocení se dále musí podepsat 15 občanů, nebo dostat 150 „lajků" na stránkách.

 

Největší rozdělovaná suma v ČR

Do konce září bude posouzena technická proveditelnost projektů. V říjnu proběhnou veřejná setkání. Šest z nich bude v různých částech města, tři budou tematická: Na setkáních proběhne prezentace projektů a budou vybrány tři, které dostanou při nadcházejícím hlasování zvýšenou mediální podporu.

V listopadu proběhne hlasování. Občané podle svého uvážení rozdělí 5 kladných a 2 záporné hlasy mezi jednotlivé projekty. Hlasovat mohou buď elektronicky, nebo na veřejných setkáních. Vítězné projekty budou realizovány v roce 2018.

Zavedení participativního rozpočtu v druhém největším městě republiky k němu může přitáhnout další pozornost. Proces je připravený kvalitně – co však může odrazovat obyvatele od zapojení, je nízká vyhrazená částka, která se bude rozdělovat. I tak se však bude jednat v absolutních číslech o největší rozdělovanou sumu v ČR.

 

Zdroje:

Více informací na webu http://damenavas.brno.cz/

 


Kalendář akcí Kalendář akcí

Přidejte si náš kalendář

Zvětšit kalendář

STOP TTIP STOP TTIP

Alternativa Zdola - Kontakty Alternativa Zdola - Kontakty

AZ newsletter AZ newsletter

AZ ZPRAVODAJ AKTUÁLNÍ ČÍSLO

AZ Youtube AZ Youtube

Facebook - Alternativa.Zdola Facebook - Alternativa.Zdola

AZ Twitter AZ Twitter