PETICE - STOP TTIP PETICE - STOP TTIP

Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv

Turbo participace

Inspirovna Tentokrát bude inspirace zahraniční. Tématem je občanská participace - příklad z Islandu ukazuje, jak může pomoci elektronický podpůrný systém, jaký najdete na adrese https://betrireykjavik.is . Jeho hlavní přínos spočívá v tom, že dokáže zapojit velké množství lidí,...

Zaplatit si svůj režim

Tématem často se vracejícím do politických diskusí je daňový systém, jeho sazby, úlevy, zásady a výjimky a jejich úpravy. I v ČR se v minulých týdnech opět objevilo, když vedení vládní ČSSD, delší čas v průzkumech za vládními parťáky z ANO, začalo hledat volební témata. Lídři z Lidového domu...

ČR musí řešit bezpečnost komplexně, nejen mise

Návrh novely čl. 43 Ústavy ČR, kterou by se přeneslo krátkodobé vysílání vojáků ČR a přijímání zahraničních vojáků v ČR z parlamentu na vládu, by dal vládě zneužitelnou pravomoc v nesmírně závažné, existenční záležitosti naší vlasti. Přitom zásadně neřeší bezpečnost naší země, protože ta je...

Zpravodaj AZ březen 2017

Zpravodaj AZ Březen 2017 od AlternativaZdola PDF verze zde. PDF verze černobíla pro tisk zde.

Korporátní protektorát

I dluh z obchodní transakce může být investicí a spadat tak nikoli pod obchodní soud, nýbrž pod arbitráž – tyto a podobné finty ve prospěch firem na úkor států, obyvatel, občanů, zaměstnanců a spotřebitelů a na osekání vlivu demokratických orgánů ve prospěch jmenovaných přináší smlouva CETA,...

Novinky Zdola Novinky Zdola

Späť

Participativní rozpočet v Brne

V Brně dají na Vás

V únoru startuje participativní rozpočet i ve druhém největším městě České republiky. V průběhu tohoto roku budou Brňané navrhovat projekty a rozdělovat 20 miliónů korun.

Brno patřilo k prvním městům u nás, které deklarovaly zájem umožnit svým občanům podílet se na tvorbě rozpočtu. Už po volbách v roce 2014 se PaRoz objevil v koaliční smlouvě. Dlouho se však nic nedělo, protože pro koalici byly prioritou jiná témata. Radní, který měl PaRoz na starosti, nebyl uvolněný a zároveň měl za úkol řešit otevřená data. Nikdo další spuštěním participativního rozpočtu pověřený nebyl. Alternativa Zdola se po celou dobu snažila postrkovat schvalování dopředu. Na žádost koaličních zastupitelů jsme na podzim 2015 vypracovali první návrh, jak by mohl participativní rozpočet v Brně vypadat. Průlom nastal na jaře 2016, kdy Rada města Brna vytvořila pracovní skupinu, která měla připravit definitivní podobu participativního rozpočtu. Ta byla schválena na podzim minulého roku.

Celý proces bude probíhat od února do listopadu. Do konce května mohou občané navrhovat projekty, které se vejdou do částky 2 milióny korun, dají se realizovat v průběhu jednoho roku a nesmí být na podporu konkrétního subjektu (firmy, spolku). Pro zařazení do hodnocení se dále musí podepsat 15 občanů, nebo dostat 150 „lajků" na stránkách.

 

Největší rozdělovaná suma v ČR

Do konce září bude posouzena technická proveditelnost projektů. V říjnu proběhnou veřejná setkání. Šest z nich bude v různých částech města, tři budou tematická: Na setkáních proběhne prezentace projektů a budou vybrány tři, které dostanou při nadcházejícím hlasování zvýšenou mediální podporu.

V listopadu proběhne hlasování. Občané podle svého uvážení rozdělí 5 kladných a 2 záporné hlasy mezi jednotlivé projekty. Hlasovat mohou buď elektronicky, nebo na veřejných setkáních. Vítězné projekty budou realizovány v roce 2018.

Zavedení participativního rozpočtu v druhém největším městě republiky k němu může přitáhnout další pozornost. Proces je připravený kvalitně – co však může odrazovat obyvatele od zapojení, je nízká vyhrazená částka, která se bude rozdělovat. I tak se však bude jednat v absolutních číslech o největší rozdělovanou sumu v ČR.

 

Zdroje:

Více informací na webu http://damenavas.brno.cz/

 


Kalendář akcí Kalendář akcí

Přidejte si náš kalendář

Zvětšit kalendář

STOP TTIP STOP TTIP

Alternativa Zdola - Kontakty Alternativa Zdola - Kontakty

AZ newsletter AZ newsletter

AZ ZPRAVODAJ AKTUÁLNÍ ČÍSLO

AZ Youtube AZ Youtube

Facebook - Alternativa.Zdola Facebook - Alternativa.Zdola

AZ Twitter AZ Twitter