PETICE - STOP TTIP PETICE - STOP TTIP

Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv

Zpravodaj AZ červen 2017

Zpravodaj AZ Červen 2017 od AlternativaZdola PDF verze zde. PDF verze černobíla pro tisk zde.

Zpravodaj AZ květen 2017

Zpravodaj AZ Květen 2017 by AlternativaZdola PDF verze zde. PDF verze černobíla pro tisk zde.

ZD Haňovice – ne jen tak ledajaké družstvo

V obzvláště ledový dubnový den jsem měla možnost navštívit, při cestě na přednášku do Zlína, JZD Haňovice, považované za vzor a inspiraci pro ostatní družstevní podniky. http://www.zdhanovice.cz/cs/ JZD a následně ZD Haňovice si prošlo pohnutou historií( podobně jako celé naše...

Zpozdilé Aktuálně

Tak náš YouTube kanál AlternativaZdola je zmíněn zpravodajským serverem Aktuálně.cz v jeho materiálu o dezinformační webech a kanálech YouTube. Pánové Jakub Zelenka a Lukáš Prchal sepsali a 27. dubna publikovali článek „Velká mapa českých dezinformátorů na YouTube. Rozkrýváme obří síť šířící...

Dvakrát o retailu aneb „Řekni, kde ta místa jsou...“

Česká spořitelna uzavřela ke konci března 2017 dalších jedenáct poboček. Například v jižních Čechách to postihlo vedle Chlumu u Třeboně, Zlivi a Mirovic i více než čtyřtisícové Borovany. Provoz pobočky má nahradit nabídka bezhotovostních služeb a poradenství jeden den v týdnu. Jistěže...

Novinky Zdola Novinky Zdola

Späť

Dvakrát o retailu aneb „Řekni, kde ta místa jsou...“

Česká spořitelna uzavřela ke konci března 2017 dalších jedenáct poboček. Například v jižních Čechách to postihlo vedle Chlumu u Třeboně, Zlivi a Mirovic i více než čtyřtisícové Borovany. Provoz pobočky má nahradit nabídka bezhotovostních služeb a poradenství jeden den v týdnu. Jistěže ho nenahradí, navíc z uvedených městeček tím mizí další kvalifikovaná pracovní místa. V České spořitelně je to bohužel dlouhodobý trend: V době privatizace (2000-2002) měla 934 poboček, v roce 2010 celkem 667 a teď už jen 550.

Zrovna v případě tohoto podniku (ale poboček ubývá i v jiných „velkých" bankách, jen ne tak rychle) je to obzvlášť hořké. ČS, a.s. totiž vznikla privatizací někdejší České státní spořitelny, jejíž podstatu tvořila síť zestátněných spořitelen, záložen a kampeliček. Těch bylo roku 1948 v českých zemích kolem čtyř tisíc! Čtyřikrát víc než před patnácti lety…

Víceúčelový kvelb

Připomeňme také dlouholetý boj „českého venkova" o zachování pobočkové sítě České pošty, s. p. Nebo úbytek obchodů s potravinami v nejmenších obcích. Ten je také dlouhodobý a na vině rozhodně není jen EET. Co s tím? Není čas pro vznik jakýchsi (venkovských) komunálních služeb nového typu?

Obec by provozovala jakýsi víceúčelový kvelb – v malých obcích nejspíš obchod, ve větších poštovnu a bankovní služby (nemusí být omezené na partnerství České pošty) a nabízela by i „vzácnější" sortiment, jako třeba knížky. Byla by to taky výdejna e-shopů. Možná i rozdělovna odběratelů bedýnek od svého farmářského dodavatele? K tomu se ještě vrátím.

Pro případnou obchodní funkci takové obecní víceúčelové provozovny by bylo nanejvýš výhodné, aby byla zapojena do sítě s nějakou zastřešující jednotkou na úrovni okresu či kraje. Ta by mohla vystupovat jako silnější partner v jednáních s různými obchodním společnostmi, ať už na základě demokratického pověření, nebo podle vlastní racionální úvahy (a s následnou demokratickou kontrolou).

Obec by měla takové zařízení provozovat pokud možno ve vlastní režii, ale k tomu potřebuje posílit příjmy prostřednictvím další změny zákona o rozpočtovém určení .

Pracovní místa se vypařují

Soudím, že pro rozumně definovaný odlehlý venkov by měla existovat možnost podpory obcí v takovém „podnikání", nejen finanční, ale hlavně administrativní a metodické. Uvozovky jsou nutné, protože účelem by nebyl zisk, ale veřejná služba.

Pracovní místa nemizí jen v důsledku zavírání poboček spořitelny. Další se vypařila v českobudějovické velkoprodejně Terno družstevního řetězce COOP – zavedli tam totiž samoobslužné pokladny. Nové samoobslužné pokladny v průběhu roku postupně instalovány také na další Terna a vybrané (menší) supermarkety Trefa, sděluje ředitel marketingu Jednoty.

Tak už i Jednota, chtělo by se povzdechnout a doprovodit to smutným emotikonem – smajlíkem, či spíše „šklebíkem". Inu, není každé spotřební družstvo jako slavný východočeský Konzum. Ono díky osvícenému činovníkovi Miloslavu Hlavsovi přiznaně plní i místně zakotvenou sociální funkci – jednak dává práci přímo, jednak od místních maloproducentů odebírá jejich zboží.

Zachovat kontakt s živým člověkem

Můžeme udělat něco pro to, aby takových spotřebních družstev, navazující na to nejlepší v dlouhé tradici, bylo co nejvíc? V posledních letech vznikají stovky nejrůznějších více či méně snobských nebo naopak alternativních bioobchůdků. Nemohli by se jejich zákazníci nějak sdružit a vyjednávat s jednotlivými Jednotami o tom, aby jejich podnikání bylo více sociálně odpovědné a větší podíl nabízeného sortimentu byl zblízka nebo z ekologického zemědělství? Nechtěly by ty Jednoty jaksi z druhé strany získat širší okruh sympatizujících zákazníků a z jejich středu zformovat jakousi ozvučnou desku či spotřebitelský panel. Bez domluvy a spolupráce to ale nejde a nepůjde.

Páni manažeři, když budeme vědět, že „kvůli nám" zachováte pracovní místa a kontakt s živým člověkem, budeme věrnými zákazníky takových obchodů. Není nás málo.

Jiří Guth


Kalendář akcí Kalendář akcí

Přidejte si náš kalendář

Zvětšit kalendář

STOP TTIP STOP TTIP

Alternativa Zdola - Kontakty Alternativa Zdola - Kontakty

AZ newsletter AZ newsletter

AZ ZPRAVODAJ AKTUÁLNÍ ČÍSLO

AZ Youtube AZ Youtube

Facebook - Alternativa.Zdola Facebook - Alternativa.Zdola

AZ Twitter AZ Twitter