PETICE - STOP TTIP PETICE - STOP TTIP

Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv

Zpravodaj AZ červen 2017

Zpravodaj AZ Červen 2017 od AlternativaZdola PDF verze zde. PDF verze černobíla pro tisk zde.

Zpravodaj AZ květen 2017

Zpravodaj AZ Květen 2017 by AlternativaZdola PDF verze zde. PDF verze černobíla pro tisk zde.

ZD Haňovice – ne jen tak ledajaké družstvo

V obzvláště ledový dubnový den jsem měla možnost navštívit, při cestě na přednášku do Zlína, JZD Haňovice, považované za vzor a inspiraci pro ostatní družstevní podniky. http://www.zdhanovice.cz/cs/ JZD a následně ZD Haňovice si prošlo pohnutou historií( podobně jako celé naše...

Zpozdilé Aktuálně

Tak náš YouTube kanál AlternativaZdola je zmíněn zpravodajským serverem Aktuálně.cz v jeho materiálu o dezinformační webech a kanálech YouTube. Pánové Jakub Zelenka a Lukáš Prchal sepsali a 27. dubna publikovali článek „Velká mapa českých dezinformátorů na YouTube. Rozkrýváme obří síť šířící...

Dvakrát o retailu aneb „Řekni, kde ta místa jsou...“

Česká spořitelna uzavřela ke konci března 2017 dalších jedenáct poboček. Například v jižních Čechách to postihlo vedle Chlumu u Třeboně, Zlivi a Mirovic i více než čtyřtisícové Borovany. Provoz pobočky má nahradit nabídka bezhotovostních služeb a poradenství jeden den v týdnu. Jistěže...

Novinky Zdola Novinky Zdola

Späť

ČR musí řešit bezpečnost komplexně, nejen mise

Návrh novely čl. 43 Ústavy ČR, kterou by se přeneslo krátkodobé vysílání vojáků ČR a přijímání zahraničních vojáků v ČR z parlamentu na vládu, by dal vládě zneužitelnou pravomoc v nesmírně závažné, existenční záležitosti naší vlasti. Přitom zásadně neřeší bezpečnost naší země, protože ta je komplexní problematikou a žádá si komplexní přístupy, jimi se však současná vláda ani parlament nezabývají. Vyplynulo to z kulatého stolu bezpečnostních odborníků, který uspořádala iniciativa Ne základnám 7. března v Praze.

Položit život za vlast?

Bezpečnostní analytik, zpravodajec a někdejší chartista Jan Schneider se domnívá, že ústavu je třeba měnit v klidu, rozvážně, nikoli v napětí. Zdůraznil komplexnost bezpečnostní problematiky včetně vágní souvislosti bezpečnosti a vojenských výdajů, neboť je otázkou jejich efektivita.

Podobně další někdejší zpravodajský šéf Stanislav Novotný odmítá hrátky s ústavou a účelové změny dle přání ministerstva obrany a podtrhl důležitost kontroly exekutivy poslanci. Návrh označil – ve světle nečinnosti bezpečnostních složek vůči migrační vlně – za licoměrný. Doporučení NATO vydávat 2 % HDP na vojenské výdaje by dle něho bylo podporou válek v cizím zájmu.

Vojenský analytik Jaroslav Štefec analyzoval zdůvodnění návrhu a došel k závěru, že fakticky popírá Washingtonskou smlouvu NATO a novely by dala vládě bianco šek poslat českou armádu kamkoli. Taktéž kritizoval požadavky na zvýšení zbrojení, komu by byly ku prospěchu, když tuzemský obranný průmysl je torzem někdejšího a vojenské výdaje vlastně vyvádějí naše finanční prostředky do zahraničí. Zpochybnil razantní zvýšení armádního rozpočtu, poněvadž by peníze byly „prozbrojeny" kvůli neschopnosti AČR efektivně peníze absorbovat, investovat, využít k výcviku atd. Přitom, jak prohlásil, vlastně už nemáme armádu, neboť není schopna plnit základní úlohy – obranu vlastního státu a uchování pořádku v případě nasazení v zahraničí. Z 25-tisícové AČR je prý skutečně bojeschopných jen asi 5000 vojáků, kteří mají k dispozici 6 (slovy šest) funkčních tanků, střeliva do houfnic na jeden bojový den, nejsou vycvičeny zálohy, není materiál pro případnou domobranu apod. Odhadl, že AČR by mohla dnes zhruba týden bránit jeden okres, nikoli však republiku. V té souvislosti ovšem dodal, že průzkumy zjistily, že jen asi 29 % vojáků je ochotno položit za vlast život (z běžné populace 26 % lidí). Jak se s Novotným shodli, AČR (ale i armády dalších evropských členů NATO) jsou vlastně „rukavicí pro ruku USA" – mají za úkol udržovat vojenské objekty a zařízení v provozu, aby v případě konfliktu byly k dispozici vojákům USA, kteří by byli nejpočetnějšími jednotkami.

Nekvalita Armády ČR

Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta vidí v návrhu snahu zlegalizovat Armádu ČR jako expediční sbor v cizích službách. Konstatoval, že Evropa je obklíčena válečnými konflikty, postavil se proti vyřazení parlamentu z rozhodování o tak závažné věci a položil otázku, proč média o návrhu novely takřka neinformují a nepořádají veřejnou diskusi.

Bývalý diplomat a zpravodajec Miroslav Polreich připomněl závaznost článku 1. Washingtonské dohody o mírové politice a nezávaznost čl 5. o vojenské pomoci a varoval před tím, být ve vleku (zájmů) jiného státu, jako se stalo kupř. na Balkáně.

Bývalá ředitelka zbrojařské RDP Group Viktorie Hradská, která kulatý stůl (na který však vládní zástupci nedorazili) moderovala, shrnula problém návrhu novely ústavy, když zdůraznila komplexitu bezpečnostní problematiky, nekvalitu AČR, mezinárodní rizika, ale i neujasněnost českých zájmů.

(kru)


Kalendář akcí Kalendář akcí

Přidejte si náš kalendář

Zvětšit kalendář

STOP TTIP STOP TTIP

Alternativa Zdola - Kontakty Alternativa Zdola - Kontakty

AZ newsletter AZ newsletter

AZ ZPRAVODAJ AKTUÁLNÍ ČÍSLO

AZ Youtube AZ Youtube

Facebook - Alternativa.Zdola Facebook - Alternativa.Zdola

AZ Twitter AZ Twitter