PETICE - STOP TTIP PETICE - STOP TTIP

Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv Aktuality - Všechny zprávy najdete v části Archiv

Zpravodaj AZ červen 2017

Zpravodaj AZ Červen 2017 od AlternativaZdola PDF verze zde. PDF verze černobíla pro tisk zde.

Zpravodaj AZ květen 2017

Zpravodaj AZ Květen 2017 by AlternativaZdola PDF verze zde. PDF verze černobíla pro tisk zde.

ZD Haňovice – ne jen tak ledajaké družstvo

V obzvláště ledový dubnový den jsem měla možnost navštívit, při cestě na přednášku do Zlína, JZD Haňovice, považované za vzor a inspiraci pro ostatní družstevní podniky. http://www.zdhanovice.cz/cs/ JZD a následně ZD Haňovice si prošlo pohnutou historií( podobně jako celé naše...

Zpozdilé Aktuálně

Tak náš YouTube kanál AlternativaZdola je zmíněn zpravodajským serverem Aktuálně.cz v jeho materiálu o dezinformační webech a kanálech YouTube. Pánové Jakub Zelenka a Lukáš Prchal sepsali a 27. dubna publikovali článek „Velká mapa českých dezinformátorů na YouTube. Rozkrýváme obří síť šířící...

Dvakrát o retailu aneb „Řekni, kde ta místa jsou...“

Česká spořitelna uzavřela ke konci března 2017 dalších jedenáct poboček. Například v jižních Čechách to postihlo vedle Chlumu u Třeboně, Zlivi a Mirovic i více než čtyřtisícové Borovany. Provoz pobočky má nahradit nabídka bezhotovostních služeb a poradenství jeden den v týdnu. Jistěže...

Novinky Zdola Novinky Zdola

Späť

Cirkulární demokracie

Volby budou ve znamení kroužkování

Uplynulé týdny byly příležitostí pro úvahy o strategii Alternativy Zdola. Některé dosavadní programy by se mohly výrazněji rozvinout potom, co jsme narazili na nové technologie (všechno zadarmo v otevřeném kódu) na tools.dcentproject.eu, které vznikly na pomoc participativního rozpočtování, ale taky alternativních měn a politické spoluúčasti.

Ale pak zahřměla rána, která nás upozornila, že je nejvyšší čas začít s přípravou na nacházející parlamentní volby. Tu ránu představuje nápad Andreje Babiše, že se přesune až na konec kandidátky, aby si otestoval důvěru občanů. Ke stejnému přístupu pak vyzval taky volební lídry v ostatních krajích.

Vzhledem k tomu, že Babiš je v ANO spíše ředitelem než pouhým předsedou, máme tu nový prvek, se kterým je třeba počítat. Určitá část voličů už přestane vnímat kroužkování jako možnost, ale jako nutnost. Budou muset kandidátku detailně zkoumat a zajímat se, co je tam za jména a co za nimi. Kdo to tam jen bezmyšlenkovitě hodí, své kandidáty bezpečně potopí.

Trestat svojí partaj

Čtěme to jako zprávu, že volby budou ve znamení kroužkování. To je dobře, i jiné partaje něco podobného potřebují jako prase drbání.

Obecně lze kroužky používat ke dvěma účelům. Ten první umožní jasně vyznačit, co chci. Může to být také lék na stranické bolesti vnitřní, život po životě kandidáta, kterého vedení vytlačilo z volitelné pozice, a tak alternativně zalehl konec seznamu, kde bude taky vidět. Teď ovšem do toho Babiš vnese bramboračku, kdy ti vykopnutí budou naopak nahoře.

Ale existuje i druhý způsob kroužkování, ten je negativní. Voliči se kroužky brání proti partajnímu vnucování někoho, koho opravdu nechtějí. Pak ale musí zakroužkovat dostatečný počet přijatelných kandidátů, aby takového Langera přeskočili a byl od něj pokoj.

Voliči tedy nejsou bezmocní. Volby nemusí být odevzdaným kývnutím, kterým jednou za čtyři roky uznáváme, že míra našeho vlivu na to, jak se s milovanou vlastí zachází, je menší než malá. Není třeba rezignovat, nevolit je vždycky horší, než volit. A trestat svoji partaj tím, že volím nějakou ještě odpornější, je horší, než původní volba. Lze si zachovat svobodu i v omezení, když volím svoji partaj, ale nikoliv podle diktátu vedení. Volím svoje lidi.

Jak se dohodnout

Jak to technicky provést? Aktivní občané by měli uvažovat o tom, že své volební chování musí koordinovat. Zpravodaj Alternativy Zdola může být dobrým místem pro takové diskuse, ale pokud se myšlenka chytne, bude hučet všude. Kroužkování prostě má smysl, jen když se sejde dostatečný počet kroužků u těch, které chceme, aby zároveň dokázalo vytlačit ty, koho nechceme.

Jak to udělat, to bude třeba dohodnout. Ještě důležitější je však vědět, koho a proč chceme, či nechceme. A tady je nutné říci, že negativní výběr je snazší. Můžeme se podívat, jak kdo hlasoval o církevních restitucích nebo o navyšování zbrojních výdajů, registrech smluv či národních parcích. Nemělo by nikomu projít, že se nás pokoušel vtahovat do války nebo obsadit americkými základnami. Nelze podpořit toho, kdo stojí za prosazováním jaderné energetiky nebo cenzury na internetu.

A pak tu jsou věci, které bychom chtěli a hledáme, kdo se jich ujme: sociální bydlení, vstřícnější legislativa pro družstevnictví, zaměstnanecké vlastnictví, financování lokální ekonomiky, organické zemědělství nebo obnovitelné zdroje.

Jak ven z koloniálního područí

Možná se dá uvažovat i o základní technice kroužkování bez obsahové dohody, třeba pro určitý blok ve střední části kandidátky, abychom unikli účelovým nástrahám začátku a konce. Ostatně, bude stačit, když se o tom začne mluvit, aby se vetřela do důležitých hlav obava, že letos už to zadarmo nebude. Třeba pak začnou zodpovědněji uvažovat o tom, co musí lidem nabídnout, aby byli bráni vážně. Co opravdu potřebuje naše vlast, aby se vyprostila z koloniálního područí.

Použijme kroužek jako lék demokracie. Vstupme do cirkulární fáze občanské terapie.

Zbyněk Fiala


Kalendář akcí Kalendář akcí

Přidejte si náš kalendář

Zvětšit kalendář

STOP TTIP STOP TTIP

Alternativa Zdola - Kontakty Alternativa Zdola - Kontakty

AZ newsletter AZ newsletter

AZ ZPRAVODAJ AKTUÁLNÍ ČÍSLO

AZ Youtube AZ Youtube

Facebook - Alternativa.Zdola Facebook - Alternativa.Zdola

AZ Twitter AZ Twitter